• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

işaretli taş

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1845[1].jpgüzerinde farklı yüzlerinde 2 adet ok ve bir yüzünde de kılıç a benzer bir işaret var. ucu sivriltilmiş ve köşeleri de düzeltilmiş. Tarla sürülürken ,düzlenirken tahmini birkaç metre aşağıda bulunmuş.Bir düzlüğe sağlam oturtulmuş ve zor çıkarılmış.
Görüşleriniz nedir dostlar?

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1842[1].jpgresim 4 ,taşın üst sivri olan uç kısmı.

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1841[1].jpgresim 5 , taşın alt ,toprağa oturtulmuş sabitlenmiş kısmı.

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1840[1].jpgresim 6,ok lardan birinin olduğu bir yüz.diğer ok yan alt da görünüyor.

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1839[1].jpgresim 7, diğer ok un olduğu yüz.

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
IMG_1836[1].jpgdiğer bir yüz.kılıç mı ,hançer mi.ama sap kısmı farklı, bilemedim.
Siz değerli üstadların yorumlarını bekliyorum.

Ekli dosyalar

APOLLONUS

Moderatör
Moderatör
Ben hiçbir fikir yürütmedim ne olduğuna dair. En iyi sonuç çıktığı yeri araştırarak ne olduğu hakkında fikir yürütülebilecek başka emareleri bulmalı diye düşünüyorum

Mirkut

Super Moderator
Süper Moderatör
Tarlanin etrefinda birkac kisinin kaldirabilecegi buyuklukte kayalar varmi kardeaim. Birde dere kenarinda koy meydanindada olabilir buyuk bir kaya. Varsa uzerini ve yanlarinida inceleyip resimleyebilirmisiniz selametle kalin.

grasviti

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Sen bu taslari tumulus yada hoyugun kenarindan veya yanindaki tarladn mi buldun

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
abi bu taşı tarlada bulduk.Şu an ki köy merkezine 1-2 km uzaklıkta ki bir tarlada bulduk.Böyle hafif bir yamaç da bu tarla.Aşağı taraflarına üzerlik diyorlar.Orda daha önce yerleşim varmış.Hatta burda yaşlı biri eskiden oraların ticaret falan yapılan bir yerleşim olduğunu derlermiş dedi. Bozkır bir yer buralar.Alabildiğine tarla. Taş hiç yok. Bu taş da dediğim gibi tarla düzlenirken 1-2 metre yüzeyin altından çıkmış.

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
[MENTION=17659]hosgeldim[/MENTION] ustam hoşgeldin formun hayırlı olsun .... ustam sen hızlı 1 şekilde çubukcu bul ..büyük 1 ihtimalle tünel girişli mahzen bulursun gibi geliyor bana ....

senden şöyle 1 şey isteyecem zahmet olmaz sa .. bu taşları ayni bulduğun yere gidip mümkün mertebe çıktığı şekilde yere bırakarak fotolandır etrafında fotosunu çek sağını solunu iyi fotolandır ...buraya yükle ...

uçmuş

Super Moderator
Süper Moderatör
tahminim taşı bulduğun yer son nokta değil .. ölçü mesafe ve yön veren işaret taşlarıdır onlar .... yerini bulmaya çalışalım ....taşların mezar taşlarınada benzemiyor çünki ....

hosgeldim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bu ara bu 1 taş. başka taş yok.yani fotoğrafların hepsi 1 taşa ait. taşı 4 yan boy köşesi de kesik. yani enine 8 gen gibi .Kalem gibi.Ucu sivri tabanı düz.