işaretsiz arama

may77

Moderatör
Moderatör
ustalarım
yaşanmışlık olan yerlerde hiç işaret yoksa.kayalar uygunsa ya da toprak altındaysa nelere bakmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Kalıntıların kayaların aşınmış yüzüne doğallığı ın bozulmuş taraflarının hangi pusula yönüne baktığını. Dizilimi ve yerleştirmelerin doğal olup olmadığı nadir görülen bitki çeşiti gibii... . Dahada ileri gidersem. O dediğin coğrafyada büyük bir koyun sürüsü olan çobana zahmetini ödeyip gönlünü kırmadan ricaet senin belirlediğin. alana sürüyü getirip çöktürsünn. . Mola hesaabıı. göreceksiniz kii bazıları boşluk bırakıp öbeköbek yatacaktırr işte koyunların o boşluk bırakıp yatmadığı alan mezarlık tır tecrübe ile sabittir.

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Kaya yapilari toprak yapisi bitki ortusu bir cok secenekler bir araya getirilip alan incelenebilir.ondan sonra suphe duyulan yada uygun oldugu dusunulen alan cihazla yada cubukla incelenip tespit yapilip işleme baslanabilir...mesela soyle anlatayim gecen girsel olarak actigim bir konu vardi..o cekimi yapamaya gittigimizde yanimda tespit icin hic bisey yoktu.ama 10 mt ilerisinde bir alanin kaya ve toprak yapisina bakarak olabilecegini dusunerek kendimce gorsel tespit yaptim..o araziye tekrar gidince direk o alani kontrol ettim ve baska yere bakma geregi duymadan yeri tespit edip ocerde ne var ne yok derinlige kadar olcu alip islem icin beklemeye aldik alani..yani sunu anlatmak istedim araziye baktiginiz zaman size bir cok ip ucu verir sadece bunu görmek degerlendirmek kaliyor bize..

harun0606

Aktif Üye
böyle durumlarda yaşlı ağaçlara bak çünkü yerleşimde olsa ağacı kolay kolay kesmezler kesseler bile çoğu ağaç tekrar çıkar

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yaşanmışlık olan yerden; köyün, şehrin kurulduğu yeri anlıyorum.
Burada yapılacak en güzel şey; kaliteli pulse bir dedektörle tektek bakmaktır.
Daha fazlasına zaman yetmez.
Çubukla da tek tek yapabilirsin, amma altını hariç tutarak.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
yontusu tam belli olmayan köşelenmiş görünümlü veya büyük düz yüzeyli kayalar .öbekleşmiş kırpıntı keskin hatlı küçük taş yığınları.tonajli sabit büyük kayaların üzerinde akmış görünümlü zifte benzer yol yapmış siyah renk akıntıları.yüzedeki sıralı taş dizilimleri.toprak yapısında pişmiş kap kırıkları.toprak yüzeyindeki çökme yapmış belli noktalar.eğimili alanlarda yere dik inen kesimli yüzler.satıhı büyük ve geniş taş yüzeylerinde kanal görünümlü uzun kesimli bölgeler.

yolgezer

Bilgili Üye
Kalıntıların kayaların aşınmış yüzüne doğallığı ın bozulmuş taraflarının hangi pusula yönüne baktığını. Dizilimi ve yerleştirmelerin doğal olup olmadığı nadir görülen bitki çeşiti gibii... . Dahada ileri gidersem. O dediğin coğrafyada büyük bir koyun sürüsü olan çobana zahmetini ödeyip gönlünü kırmadan ricaet senin belirlediğin. alana sürüyü getirip çöktürsünn. . Mola hesaabıı. göreceksiniz kii bazıları boşluk bırakıp öbeköbek yatacaktırr işte koyunların o boşluk bırakıp yatmadığı alan mezarlık tır tecrübe ile sabittir.
Cok derin bi taktik olmus ustad. Helal valla

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
yolgezer üstad imkanın olursa Bi dene keçi inek değil illaki koyun olcak tabi budediğim kaya mezar larda sökmez çıkmıyor mübarek hayvan kayaya.)))))

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
ustalarım
yaşanmışlık olan yerlerde hiç işaret yoksa.kayalar uygunsa ya da toprak altındaysa nelere bakmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz.
Benim memlekette de çoğu yerde, bilinen anlamlarda hiç işaret yoktur. Ama oturup çevreyi detaylı inceledimi anormallikler ortaya çıkıyor. misal 300 metrelik bir kaya duvarının alt kısmında kopan kaya büyüklükleri ve oranı hemen hemen eşitken bir noktada daha sık, ebat olarak daha farklı ve aşınmanın daha az oldugunu fark ediyorsun. işte burdaki işaretimiz bu. Toprak bir arazide dikey duran kayalar eğime göre meyil almış ve toprak dışında kalan kısımları aşınmadan dolayı yuvarlanmışken bitanesi daha dik bir açıyla duruyor ve sivri bir formda. burdaki işaretimizde bu.Bunlar birer örnek. Bu gibi coğrafyayı okuyarak işaretleri görebilirsin.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Senin dediğin şey zor ama sonucu hoş! Ezberlenenler ise kolay ve sonuçu hüsran. Geçen denedim bir konu açtım sonunu getiremedim, şimdi senin konundada iki satır yazsak üçüncü satırda biri araya girer. Hem zor anlatmasıda anlamasıda.

Kısaca ortada gezen bilgilerle yola çıkıp yorulup usanacaksın bildiklerini öğrendiklerini deneyeceksin ve bakacaksınki bildiklerinde çok çok yanlış var, Azıcıkta doğru var, o azıcık doğru ise seni tatmin edecek bir sey değil.

Haaa işte orda oturup düşündügünde bildiklerini siler baştan kendi gördüklerinle başlarsan o gün her şey daha yolunda olur.

Bu konuyu acmakla belliki yolun yarısından fazlasını gecmişsin. İşaret aramak varsada isarete dayalı define aramak aptallık. Gızlı isaretleri kapalı isaretleri tenzih ediyoruz! Bu durumda gerçek ve sahte isaretleri ayırabilmek önem arz ediyor. Şurda gördüğün 1000 konuda belki tek bir işaret gerçek ! Mezarları defineye katmıyoruz bu arada sunu yeri kutsama yeri bunları geç.

Senin dediğin şey aslında gerçek işaret yani doğanın oynanmış yapısını işaret olmadan sezmek, sen duydunmu bu güne kadar işaret peşine giden bir arkilog ? Peki delimi bu adamlar ? Yada senin benim kadar kafası calışmıyormu bunların ? Uzun uzun yazmaya gerek yok bir zamanlar benim kaideye almadıgım Arkiloglar aslında bu işin uzmanı çalışma prensibleri doğru.

Hiçbir defineci Arkilogu kaideye almaz işı bilmez der, Arkiloglar ise defineciyi begenmez. Bu ikiside yüzeyde veya yer altında aynı şeyleri ararken arada dünya kadar fark vardır. Kesinlikle ikisi bir arada oturup aynı şeyleri savunmazlar. Haa belki diyeceksinki defineci Arkilog dan fazla şey bulur ya geç onları hikayeleri safsataları hurafeleri geç

Birde kullanılan cihazlara bak, hiç definecinin elindekini arkilogda gördünmü ? Cevap evet ise istisna sormuyor genel manada soruyorum. Bazen öyle ki bizden ucuz hatta cihaz kullanmadan yapıyorlar bu işi.

Ya her neyse bir yol Tutturmus gidiyoruz her kesin doğrusu var işte, yanlışı olduğunu bilse umut baglarmı boş şeylere )))
Allah Yoktan var etsin Darda ihtiyacı olana nasip etsin. Amin diyelim. Şans nasip ötesi yok Ağa.

Son düzenleme: