işin özü

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Define işi bir enstürmanı çalmaya benzer !Bu işte gizem varsa oda notaları yerinde ve uygun şekilde bir araya getirmekle olur.

Bizde derler bazen çalarken çalarken bir şeye benzetecek diye.

Bazı yerler üç beş nota iken çogu yerin bestesi güvdesi karışık ve zordur! Kimin hangi enstürmanla içra ettigi, zor ve kolay yolu simgelerken, çalınan parça dogru içra edildigi sürece sonuç hoş olur.

Şayet notayı atlayan olursa emek boşuna gider. Bir mezar odasını açmak kadar basit degildir her şey.

Define ararken Defineyle Hazine arasındaki farkı bilen insan bu konunun daha bir farkındadır. Hazinenin notası daha zor daha uzun daha karmışıktır. Çok çerefilli ve cenderelidir.

Diger taraftan arazi ve mimari yapıların dilini bilmek bu işin uzmanlık yoludur.

Son düzenleme:

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Üstad ille çalacaz öylemi :) şöyle güzel bir kanun olsa notaları en güzel kanunda dinlemeyi severim. Ama çalmayı bilmem. Kanun dedim de şöyle güzel bir kanun çıkarsalar biz de çalmasak artık daha güzel olur sanırım :)

Sedegor

Engellendi
Üstad ille çalacaz öylemi :) şöyle güzel bir kanun olsa notaları en güzel kanunda dinlemeyi severim. Ama çalmayı bilmem. Kanun dedim de şöyle güzel bir kanun çıkarsalar biz de çalmasak artık daha güzel olur sanırım :)
Öyle bir kanun çıksada konu degişmez )))
Sadece gizli degil açıktan yaparsın.

Devletde dahil olsa uzman elemanı yok yine sana bana muhtaç bu konuda. Arkeloglar dersen bizim ögrencimiz olamazlar!

Sedegor

Engellendi
toyalp

Enstürman ve nota örnegini niçin verdim biliyormusun.

Öyle çok girişi keşfedilmiş çok emek harcanmış yerler varki.

Kimi üzerinde dolaşmış, kimi üç beş karış kalmış pes etmiş. Kimi tavandakini tabanda aramış. Kimi sagı bırakıp sola gitmiş.

kısacası soygun yemiş yerden çok, yarım kalmış yerler mevcut ! Yada bir parça alınmış diger parcaların bilinmedigi yerler ! Diger bir önemli husus kolayı zora sokmak ! Bu zaten gömen kişinin planıdır. Cogu kez uzakta aradıgın göz önündedir ! Ama sen tutar yakını uzaklaştırır zorlaştırırsın. Belki cogu kez gömülü olanı birazda sen gömersin.

Bu yüzden Besteye giriş yapmak kadar dogru yerli yerince hareket edip sonuçu getirmen gerek, aksi halde ugraşın bir hiçtir. Şaşkınşıgın cehaletinle bir olur cebine girecegini planladıgın şey. Mevcut ceptekini götürür.

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Öyle bir kanun çıksada konu degişmez )))
Sadece gizli degil açıktan yaparsın.

Devletde dahil olsa uzman elemanı yok yine sana bana muhtaç bu konuda. Arkeloglar dersen bizim ögrencimiz olamazlar!
Pansiyon işleten , cafe de garsonluk yapan , oto yıkamada çalışan , galeri de servis elemanı olan , Baba parası yiyen , tadilat tamirat yapan 8-9 tane arkeolog tanıdım hepsine de yer vereyim gidin açın rapor ları hazırlayın üniversite ye master için başvuru yapın bölüm başkanına gerekirse gelir bende konuşurum dedim dediğim le kaldım abi izin almak lazım vermez ler para mı var müze sıkıntılı asker izin vermez bizim malı miz değil ki .... okulda 20 yaşında bir genç e Onlar bizim değil sahipleri var torunları kızar lafları ile , tohum larını gencecik beyinlerine eken vatan hainleri olduğu sürece böyle devam. Bir tanesi de çıkıp aslanım gidin gezin bulun gidelim açalım müze mize koyalım demiyor. Boyna fular takıp vayt caklıt mokka içmeye devam etsinler. Arada yağlı boya yapsınlar. Pazar günleri tirekcink ayağına çıtır ları kandırmaya devam etsinler. Onların tarih ile alakası yok .

Sedegor

Engellendi
Pansiyon işleten , cafe de garsonluk yapan , oto yıkamada çalışan , galeri de servis elemanı olan , Baba parası yiyen , tadilat tamirat yapan 8-9 tane arkeolog tanıdım hepsine de yer vereyim gidin açın rapor ları hazırlayın üniversite ye master için başvuru yapın bölüm başkanına gerekirse gelir bende konuşurum dedim dediğim le kaldım abi izin almak lazım vermez ler para mı var müze sıkıntılı asker izin vermez bizim malı miz değil ki .... okulda 20 yaşında bir genç e Onlar bizim değil sahipleri var torunları kızar lafları ile , tohum larını gencecik beyinlerine eken vatan hainleri olduğu sürece böyle devam. Bir tanesi de çıkıp aslanım gidin gezin bulun gidelim açalım müze mize koyalım demiyor. Boyna fular takıp vayt caklıt mokka içmeye devam etsinler. Arada yağlı boya yapsınlar. Pazar günleri tirekcink ayağına çıtır ları kandırmaya devam etsinler. Onların tarih ile alakası yok .
Aynen dedigin gibi )))
Türkiyedeki kazılara bak yüzde 99 yabancı menşeilidir.
Hem versen bizim Arkiloga en güzel yeri bir halt yapamaz. Bizimkilerin yaptıgı en güzel iş bir araya gelip gariban defineciyle ugraşmak.
Müzeler definecinin elinde yakalananla dolu.
Ben duymadım görmedim felanca Arkilog şu işe imza atmış önemli bir şey bulmuş diye.

Ha karizmaya bakarsan kendini cizdirmez))) belki top sakal birde gözlük kesin vardır )))

Hangi devletin okulunda okudun hangi ideolojiyle yetiştin oda ayrı konu!

Garip Ülke Garip Millet Vesselam

Son düzenleme:

baykan

Bilgili Üye
Turko kardeş sen kendini arkeolojdan daha üstün mü görüyorsun bu yaptıgın onca yıl okuyan arkeolojlara haksızlık olmuyor mu her işin branşın iyiside var kötüsü de tıpkı deficilerde oldugu gibi bizim acemi işi bilyenlerimizi unuttunuz galiba. Haa o kadar iyisiniz de bu sitede açılan onca konu var kaç tanesi sonuca varmış, kaç tane başarınız var. Ben hiç görmedim ya da biliyorsunuz da söylemiyorsunuz. Eger ki söylemiyorsanız bunu bilmeyenlerle paylaşmıyorsanız zaten bilmenizib bir anlamı yok.Eger çok biliyorsanız bir resim atacam onu çözünde göreyim

kazama

İnanıyorsan denemeye değer !
Turko kardeş sen kendini arkeolojdan daha üstün mü görüyorsun bu yaptıgın onca yıl okuyan arkeolojlara haksızlık olmuyor mu her işin branşın iyiside var kötüsü de tıpkı deficilerde oldugu gibi bizim acemi işi bilyenlerimizi unuttunuz galiba. Haa o kadar iyisiniz de bu sitede açılan onca konu var kaç tanesi sonuca varmış, kaç tane başarınız var. Ben hiç görmedim ya da biliyorsunuz da söylemiyorsunuz. Eger ki söylemiyorsanız bunu bilmeyenlerle paylaşmıyorsanız zaten bilmenizib bir anlamı yok.Eger çok biliyorsanız bir resim atacam onu çözünde göreyim
Tek resimle olmaz ama , geniş çaplı yakın uzak , havadar manzaralı hatta imkan varsa dron görüntüleri lazım .

baykan

Bilgili Üye
Olur üstat yazarız resimde atarız yeter ki çözümü bilen yada biliyorsada söyleyen olsa

Turko

Uzman
Benim için mesaj yazarken etiketleyin geç gördüm mesajınızı. Herkes birşey ler bilir , Her seferinde de herkes yeni birşey ler öğrenir. Fotoğrafını paylaşın bakalım. Yalnız arkeoloji ile alakalı bir dal da öğrenim gördü iseniz ve beni uçak mühendisi yahut ekonomi mezunu bir birey sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Mimarlık Fakültesi mezunuyum . Medeniyet ler mimari tarihi ve mimari sanat tarihi üzerine eğitim aldım ana dal derslerimi oteller pilazalar yahut rant oluşturacak dönem mimarisi üzerine çizerek vermedim Yunan mimarisi ve Roma mimarisi üzerine verdim tapınak lar senato binaları askeri binalar hatta bunlara etki eden son dönem Hristiyan lik tarihi üzerine kilise mimarisi teknik çizim ve projenlendirmelerim oldu. Eğer bize sunum yapacağınız fotoğraf ta sadece kaya üzerinde çatlak ları görecek isek hiç paylaşmayın bende bana yazdığınız mesajı hiç görmemiş olayım.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
@toyalp

Enstürman ve nota örnegini niçin verdim biliyormusun.

Öyle çok girişi keşfedilmiş çok emek harcanmış yerler varki.

Kimi üzerinde dolaşmış, kimi üç beş karış kalmış pes etmiş. Kimi tavandakini tabanda aramış. Kimi sagı bırakıp sola gitmiş.

kısacası soygun yemiş yerden çok, yarım kalmış yerler mevcut ! Yada bir parça alınmış diger parcaların bilinmedigi yerler ! Diger bir önemli husus kolayı zora sokmak ! Bu zaten gömen kişinin planıdır. Cogu kez uzakta aradıgın göz önündedir ! Ama sen tutar yakını uzaklaştırır zorlaştırırsın. Belki cogu kez gömülü olanı birazda sen gömersin.

Bu yüzden Besteye giriş yapmak kadar dogru yerli yerince hareket edip sonuçu getirmen gerek, aksi halde ugraşın bir hiçtir. Şaşkınşıgın cehaletinle bir olur cebine girecegini planladıgın şey. Mevcut ceptekini götürür.
Ustam sen öğrenci kabul etmiyorsun ki en azından biz gelip öğrenelim. Bulursamkader ustamız sen ve diğer bir kaç ustamızdan almamız gereken ve sonraki nesillere bırakmamız gereken çok şey var ama uzak duruyorsunuz böyle olmaz bilesiniz :)