istanbul avp yakası usta sıkıntısı

saftilki

Moderatör
Moderatör
genellikle takıldığım forum sitesi olduğu için burada konu açtım,

ford escord 99 1.6 ztech var, silindir üst kapak değişimi öncesi birçok tamirciye gittiksadece biri motor komple ölü dedi,
inanmadım çünkü bir motor 10 dk içinde ölürmü, lpg regülatörü kar yapmıştı, 50.000 dd bağırmaya başladı aniden,
stop ettik 20 dk sonra kendine geldi, su eksiği yoktu zaten,

sonra başka bir usta başka bir usta derken sonuncusu da güya yaşlı 45 yıllık usta benle iddia ediyor bu motor sapa sağlam,
oradanda ayrıldım açtım yedek suluk kapağını foşur foşur hava geliyor benzin kokusu
silindir üst kapak sorunu kesinleşti
tavsiye üzerine bir ustaya daha gittik, üstkapak değişti 3.000 tl yedi
bu seferde kmde şehir içi 75 kuruş yakmaya başladı,

3 yerde gaz ayarı yaptırdım, ikisine ikişer defa gittim olmadı ne kalkış yapabiliyorsun nede sollamaya girebiliyosun
en son başlarım bunların yapacağı ayara dedim kendim yaptım gaz ayarlarını, kalkış hızlanma normale döndü,
70 kuruşa düşürebildim ama,

buji takımı bobin +kablolar komple değiştirdim, orjinal hava flitresi aldım, egzoz kopmple değişti orjinali ile,

böyle bir sorunla karşılaşanınız oldumu??

97 kartal slx varkende 4 yıl usta usta gezim en sonunda subapları gevşek ayar yaptırdım gazı kendim ayarladım 40 kuruşa düşürmüştüm, ztech motorda subap ayarıda yokmuş.
velhasıl ustadan yana umutlar tükendi bende,

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Calisirken O ust kapagi elleriyke kapatip biraz bekliyolar.avucunun icine motor yag ufluyosa motir bitik diyolar bazilari..

Mal bulanındır

1- (çalıştığı zamanlarda yakıtı da fazla yakıyorsa ) hava filtresini değiştir , eğer yeni ise hava filtresine gelen körük borunun üstünde sensör vardır. alyen anahtarla aç ve içindeki hassas çubuğa dokunmadan yüksek vakumlu elektrik süpürgesiyle temizle. bakır paslanmış ise , zımparayla temizle. basit bir iştir ve çekişi artırdığı gibi , yakıtı da az yakar.

2- yakıt filtresine pislik gelmiş olabilir , değiştir.

3- ( araba gazlı ise ) gazda stop edip , benzinde çalışıyorsa gaz sensörüne baktır. cihaz da arızalı olabilir.

4- yine olmuyorsa , benzin otomatiğine ve benzin pompana baktır.

saftilki

Moderatör
Moderatör
hava sensörü zaten iptal edilmişti aldığımızda yoktu, gaz sistemi atiker yeni tesisat,

ben kendim çoğu olası sebepleri eledim bazılarına baktırdım, ecu yu resetledim,
tek aklıma gelen derme çatma subaplarla motoru topladıklarından şüpeleniyorum,

aklıma bir formul daha geliyor ama bilmem olurmu, otomatik rolanti sensörünü devre dışı bırakıp ayar yapmayı denemek,
çünkü hava yada gaz ayarını doğru yapamasanda ecu rolantiyi dengeliyor kendisi,
gaz ve hava ayarını yapana kadar rolanti muşuru iptal edince tofaş arabası gibi davranır diye düşünüyorum ama eminde değilim

Mal bulanındır

hava sensörü zaten iptal edilmişti aldığımızda yoktu, gaz sistemi atiker yeni tesisat,

ben kendim çoğu olası sebepleri eledim bazılarına baktırdım, ecu yu resetledim,
tek aklıma gelen derme çatma subaplarla motoru topladıklarından şüpeleniyorum,

aklıma bir formul daha geliyor ama bilmem olurmu, otomatik rolanti sensörünü devre dışı bırakıp ayar yapmayı denemek,
çünkü hava yada gaz ayarını doğru yapamasanda ecu rolantiyi dengeliyor kendisi,
gaz ve hava ayarını yapana kadar rolanti muşuru iptal edince tofaş arabası gibi davranır diye düşünüyorum ama eminde değilim
geçici çözüm olarak: emme manifoldu sökülecek içi temizlenecek, tercihen tapetler de sökülecek içi boşaltılıp 5/30 yağ değişimi yapılıp takılacak, %95 sorun düzelecek, 6-8 ay arasında tekrar başlayacak

İstnblaybrs

Aktif Üye
saftilki kardeşim geçmiş olsun.Hayırlı ramazanlar.bendese 2009 focus var. Bende çok çektim motorda iki kez komple elden geçti en son komple değişti.şimdi huzura erdik çok şükür.benim çok canım yandı bu iş bilmez ustalar yüzünden.isterimki başka kimselerin yanmasın.eğer çözemediysen sorunları iki usta söyleyebilirim sana.Karakterli ve iyi ustalar inşallah işine yarar.

mayhem

Co Admin
Co Admin
mucit usta konuyu görünce bir fikir vericektir . Gerçi bu sorunları bende yaşadım sanayi gibi büyük yerlere gitmek lazim bence ben öyle yapmayı planlıyorum .

İstnblaybrs

Aktif Üye
mayhem üstad.Sizede hayırlı ramazanlar.Bu vesileyle tüm forumdaşlara hayırlı ramazanlar nasip etsin Rabbim.Hayırları kabul etsin inşallah.
Haklısınız kesinlikle büyük sanayilere gitmek gerek,lakin nacizane benim tavsiyem tanıdık olmadan yada bulmadan gitmemek gerektiği.Çünkü arkadaşa bahsettiğim gibi her usta usta değil herkestede vicdan yok malesef.
Benim arabada motor iki kez elden geçti iki yıl önce ayrı ayrı üç ustada toplamda 13 bine yakın harcama yaptım yine düzelmedi.
En sonunda tanıdık vs.. bulup çıkma motor alıp onu taktık. Oldu bize maliyet 23 24 bin civarı.ıvır zıvır 25 yani.Şimdi herkes derki satıp yeni araba alsan daha mantıklı değilmiydi :) ki haklı da olabilirler fakat eldeki araçta şirketimden kalma haciz vs.. Olunca eldende çıkaramıyorsun mecburen bu yoka girdik.
Biraz uzun yazdım mübarek ramazanda yorduk sizi hakkınızı helal edin.
Lakin tanımasakta kimseyi neticede din kardeşleriyiz bir kardeşimize faydamız olur belki düşüncesi ile yazdım bukadar.
Bizi çok üzdüler acemilik ve iyi niyetten
Allah vicdanlı insanlara denk getirsin inşallah.
Yani artık bu olaylarda gözgöre göre insanların zarar görmesini elgellemeyi misyon edindik kendimizce nacizane :))
Herkese tekrar hayırlı ramazanlar dilerim

odin

Editör
bizimki 2 haftadir tamirde. sorun ne belli degil, ne zaman cikar belli degil, fiyat belli degil, elemanin ne yaptigi hiç belli degil. çekiciyi kapisina goturup arabayi alicam az kaldi. konuyu gorunce sinirlendim yine. :16:

saftilki

Moderatör
Moderatör
büyük sanayi iyidirde yine ucu açık tartışılır yani :) 500 dükkanın içinde gider en ..... olanı buluruzkahkaha
çok yakmasada başka bir çözülemeyen ses gelme gibi durum olsa basıp gidecem bursaya
bursa konya ve ankara iyidir sanayide

saftilki

Moderatör
Moderatör
bizimki 2 haftadir tamirde. sorun ne belli degil, ne zaman cikar belli degil, fiyat belli degil, elemanin ne yaptigi hiç belli degil. çekiciyi kapisina goturup arabayi alicam az kaldi. konuyu gorunce sinirlendim yine. :16:
dediğim gibi memleket tofaş memleketi iken kartalı 4 yıl gezdirdim sonra sattım gitti,
hatta abim kamyoncudur yemin verdi köprüden bu tarafta anahtar sürdürmem diye

odin

Editör
dediğim gibi memleket tofaş memleketi iken kartalı 4 yıl gezdirdim sonra sattım gitti,
hatta abim kamyoncudur yemin verdi köprüden bu tarafta anahtar sürdürmem diye
kayinco bizden hizli davranmis. demis topla arabayi gelip aliyorum :zuhaha: