Istanbuldaki yer alti dehliz ve mahsenler..onemli

Kamhi Leonard

PiSaGoR
bir kardeşimiz dükkanda
zeminde bir tadilat yapmak isterken
bir delik açılmış
deliği genişliğinde korkudan ne yapacağını anlayamamış
banada ulaşamayınca bir başka ortak dostumuza ulaşmış
konuyu aktarmış olduğu gibi ...
o dostumla bugün tesadüfen karşılaştık gün aldık ...

oda içinde tepeden gördükleri sadece kupler
bana ulaşamadıkları için
bu iki dostum bu konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadıkları için
içeri girmişler ..
bir kaç küp varmış kupler de boş

Cuma veya cumartesi günü
bahsi geçen yerde olacam kismetse görüntüde alacam
öncesinde istanbul daki yer altı dehliz ve eski yapılarla ilgili bilgisi olan varmı diye danisayim istedim ...
bu yer Ayasofyaya yakın bir ,mev ki
onereceginiz tüm önerilere ihtiyacım olacak

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
o bölgede bir otelci olarak sana bilgi vereyim,komple sultanahmet eminönüne kadar altları o şekilde tünel mahsenler ve yapı kalıntıları mevcut maddi olarak tedavi amaçlı hiçbirşey çıkmaz,tadilat yaparken bizede denk geldi bir sürü küp parçaları amforalar sutün altıkları vs boş hepsi, gördüğünüz yerde kapatın başınıza ihale almayın oralarda para edicek birşey yok,çatladı kapıdan gir ertan konağa devam et konağın arkasında surların dibinde mehmet ağar otel yapıyor git incele heryer parça parça küp mermer parçaları dolu temelden çıkıyor, Unutmadan sultanahmet bölgesi yağmalanmış yakılmış yıkılmış ve altı üstüne gelmiş bir bölgedir,Kimse boş hayaller kurmasın bölge ile ilgili,arkadaşının gördüğünü millet hergün görüyor sıradan gayet normal bir durum

Son düzenleme:

Revenge666

Member
Ustam, ben küçükken mahallemizde ( avrupa yakası) acısu dedigimiz bir çeşme vardı. Bu çeşmenin yanında kemerli taş örgü bir tünel vardı. İçine girip küp kırığı toplardık. Topladığımız küp kırıklarını taşla ezip sulandirip boya yapardik, oraya buraya resim çizerdik, kızlar sek sek çizerdi. Bu tünelin uzunluğu aşağı yukarı 2 km vardı. Yine Avrupa yakasında bir başka semte çıkardı. Daha sonra o tünelde cinayet islenince kapatıldı.

Kamhi Leonard

PiSaGoR
o bölgede bir otelci olarak sana bilgi vereyim,komple sultanahmet eminönüne kadar altları o şekilde tünel mahsenler ve yapı kalıntıları mevcut maddi olarak tedavi amaçlı hiçbirşey çıkmaz,tadilat yaparken bizede denk geldi bir sürü küp parçaları amforalar sutün altıkları vs boş hepsi, gördüğünüz yerde kapatın başınıza ihale almayın oralarda para edicek birşey yok,çatladı kapıdan gir ertan konağa devam et konağın arkasında surların dibinde mehmet ağar otel yapıyor git incele heryer parça parça küp mermer parçaları dolu temelden çıkıyor, Unutmadan sultanahmet bölgesi yağmalanmış yakılmış yıkılmış ve altı üstüne gelmiş bir bölgedir,Kimse boş hayaller kurmasın bölge ile ilgili,arkadaşının gördüğünü millet hergün görüyor sıradan gayet normal bir durum
deyerli bilgiler için tesekkur ederim @vakko usta ..
bu şeritte benim bu ilk deneyimim deyil
bu biraz daha geride kalıyor yeni kapı da
bir çok yerde duyum aldım
ama bunun olduğu bölgenin çevresinde
hiç duyum almadım
dehliz tünel falan deyil oda burası ...
aşağı yukarı sizinle hem fikirim
ama hazır kara delik açıkken gidip bir göz atmayı düşünüyorum ?

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
incelemekte yarar var nasıl yapıldıgı ana kayada mı yoksa bizans tuğlasıylamı taştan mı örülü bunlara dikatle bakmak gerek ama canınızı tehlikeye atacak birşey yapmayın sizden kıymetli hiç bir şey olamaz bol şans işiniz rast gelsin

Kamhi Leonard

PiSaGoR
incelemekte yarar var nasıl yapıldıgı ana kayada mı yoksa bizans tuğlasıylamı taştan mı örülü bunlara dikatle bakmak gerek ama canınızı tehlikeye atacak birşey yapmayın sizden kıymetli hiç bir şey olamaz bol şans işiniz rast gelsin
eyvallah teşekkür ederim @NoYaN_06 usta ..
ben buranın rumlardan kalma eski han ve han mahsenleri olduğunun düşüncesindeyim ...
tabiki bu gidip görmeden önceki düşüncem
gidince tamamını goz önüne alıp kesfimi yaparım
artık ?

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
eyvallah teşekkür ederim @NoYaN_06 usta ..
ben buranın rumlardan kalma eski han ve han mahsenleri olduğunun düşüncesindeyim ...
tabiki bu gidip görmeden önceki düşüncem
gidince tamamını goz önüne alıp kesfimi yaparım
artık ?
Bana göre istanbul açılmamış bir sandık Bizim kentsel dönüşümlerimiz gecekondu hızında olduğu için ve 1970 ler deki bina yapılarında temel kavramı harfiyat alınarak yapılmıyordu bu yüzden alt taraf düzlenip üstüne hemen yapılar yapılıyordu istanbulunda binlerce yıllık tarihi göz önünde tutulursa herşey olabilire gelir
eher burası oda ise kesin kemerli sıkıştırma bir yapıyla karşılaşırsın yada ana kayaya oyma gibi tünel ise balık sırtı bir yapıyla karşılaşırsın
benim merak konum mimarisi eger güzel resimlemeler yaparsan görmeyi çok isterim

Kamhi Leonard

PiSaGoR
Bana göre istanbul açılmamış bir sandık Bizim kentsel dönüşümlerimiz gecekondu hızında olduğu için ve 1970 ler deki bina yapılarında temel kavramı harfiyat alınarak yapılmıyordu bu yüzden alt taraf düzlenip üstüne hemen yapılar yapılıyordu istanbulunda binlerce yıllık tarihi göz önünde tutulursa herşey olabilire gelir
eher burası oda ise kesin kemerli sıkıştırma bir yapıyla karşılaşırsın yada ana kayaya oyma gibi tünel ise balık sırtı bir yapıyla karşılaşırsın
benim merak konum mimarisi eger güzel resimlemeler yaparsan görmeyi çok isterim
bir aksilik olmasa bu hafta ne olduğunu gorecez ..
oldu ki hafta sonu olmaz ise her ihtimale karşı
hafta içi muhakkak ne olduğunu gorecez ?

mayhem

Co Admin
Co Admin
Gün yüzüne çıkmamış bir çok yer var üstünde hali hazırda çalıştığım yerlerde var . Adamın dükkanında kiler çıkmış olabilir eski ev dükkan yerleşim yerlerinde hep olur küpde olsun normal yani bunun neyine takıldınki :giggle: Vakkoya katılıyorum kolay değil belirli bölgeler var bu yerlerede yaklaşmak zor bazı yerlerin üstünde boşda olsa viranede olsa yıkık dökük yerler var sahipleri kimki :sneaky: sil baştan kiliseler ve eskiden kilise sonradan cami olan yerlerin bir çoğu bir birine bağlantılı bu dehlizler ve tünelleri bilen biliyor sadece gün yüzüne çıksın istemiyorlar . Açık olmak gerekirse belgeleri dahi olsa elletmezler. ucunu görsünler müze olur istanbuldaki bilirler başına çullanır Olmadımı oldu kanıtı var ? Ah bu papazlar yokmu ne fenalar sen kumbarasını gördünmü patriğin :)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
@Kamhi Leonard usta bir istanbullu olarak o civarlarıda az çok bilen bı kardeşin olarak anlatılani normal karşıladım. Eğer şehir dışında isen ve sırf bunun için gidiceksen tavsiye etmem. Zaten Fatih belediyesi bu işlere yıllardır güzel et attı, baya bir yer altı şehir ve tünellerini de ortaya çıkardılar. Velhasılı kelam sen işini bilirsin, tereciye tere satmayı öğreticek değiliz ? Yatan aslandan, gezen tilki yeğdir..