• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

İstişare edelim...

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selamun aleykum ustalarım.

Aşağıdaki resimler hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim ? Ne olduğu belli ama beni özellikle ne olabileceğini düşündüğünüz kısmı ilgilendiriyor :) Resimler bir arkadaştan geldi sizlerle de istişare edeyim dedim. Nede olsa el elden üstündür.

IMG-20190404-WA0010.jpg

IMG-20190404-WA0008.jpg

IMG-20190404-WA0007.jpg

IMG-20190404-WA0006.jpg

Mal bulanındır

Moderatör
Moderatör
Ustam böle küçük taşa hac. .kel başa şimşir tarak hesabı.mezarin duvarından dusmus çıkarılmış gibi.bunun olduğu yerde deriye sarılmış kuccuk kitapta vardır.papazin parası olmasa da itibari yeter..

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ustam böle küçük taşa hac. .kel başa şimşir tarak hesabı.mezarin duvarından dusmus çıkarılmış gibi.bunun olduğu yerde deriye sarılmış kuccuk kitapta vardır.papazin parası olmasa da itibari yeter..
Ustam hani bir türküde geçer ya içim ürperiyor ya evde yoksan :200: Bu taşlara bakınca aklıma bu şarkı geldi. Bir taşta kabartma diğer taşta oyma güllü haç. Eee işin içinde güllü haç varsa iki kere düşünmek lazım. Bu yüzden de istişare etmekte fayda var.

Cann

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Usta güllü haç gülliye ye ait değil mi ; )

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
nerde mezarlarrrrrrrrrrrrrrr roma

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
nerde mezarlarrrrrrrrrrrrrrr roma
Ustam bu haçlar sözde mezardan çıkmış ve aşağıda büyük bir sal varmış. Mekan sahibi adam cihazı olmayanı götürmem demiş. Önce bir tartalım sonra karar verirsem gideceğimi söyledim arkadaşa. Aslında bana fazla uzak değil ama güllü haçlara karşı biraz daha temkinli yaklaşmayı tercih ediyorum. Gördüğüm bazı güllüler ilimsiz yaklaşmayın dediğinden uğraşmadan önce biraz ölçüp tartalım diye konu açayım dedim.

Son düzenleme:

R00T

Profesyonel
Moderatör
Haç bizanstır Doğu Roma saplama kayadır .Mezar sanırım kendi yakınındadır.Oyma yine öyle.Aslında bizansa tabi Ermeni halkınındır ta o dönem.Bölge araştırılmalı bence nekropol alan mı yada kiliseye yakın mevkidir.Putlu taş kırmızı diğeri volkanik kara taş sağlam ve ağır.Diğeri farklı taş ilk foto yani ve yarım çekilmiş tam göremiyoruz stel mi.

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
oyy oyyyy ihtiyarlar ile ugraşmak zor aga

resim bir sitel olmalı 100%20 gözüktügü haliyle güllü haç dedigin roma dönemine ayit mezarların üzerinde cıkar vatandaş mezarı gibi düşün cevrede balık sırtı gibi yer olacak sıralı lahitler olmalı normal mezarmı lahitmi bunuda lahit kenarındaki kurşun ile çözersin dikkat et + cevrede oda olacak

gibi
x.jpg

giriş tüneli ortada ve köşelerde olabilir

R00T

Profesyonel
Moderatör
Poseidon usta burası doğuanadolu erzurum tarafları ise lahiti unut.Lahitin yerini tutacak farklı yapılanma şekli düşün.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Kardasim,
Bence gitme.
Adami begenmedim.
Tek gidersin
5 kisi gelirsin.
Gerek yok.
Zaten sende benim gibi kilosun :)))
Bu kadar agirlik bize yaramaz.

psh

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bana haç değil yonca gibi geldi nedense :20: tümülüs oldugunu isaret eder yada ben yanlis goruyorum :)

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam bu haçlar sözde mezardan çıkmış ve aşağıda büyük bir sal varmış. Mekan sahibi adam cihazı olmayanı götürmem demiş. Önce bir tartalım sonra karar verirsem gideceğimi söyledim arkadaşa. Aslında bana fazla uzak değil ama güllü haçlara karşı biraz daha temkinli yaklaşmayı tercih ediyorum. Gördüğüm bazı güllüler ilimsiz yaklaşmayın dediğinden uğraşmadan önce biraz ölçüp tartalım diye konu açayım dedim.
romanın ileri karakolu satala'dır, daha doğusu antik çağda ermeni yaşam alanıdır

fotoğraflardaki steller ermeni din adamlarına aittir
muhtemelen maşatlıktan çıkarmışlar
erken dönemse altta kapaklı bir mezar odası olabilir, mümkündür
son dönemse mezar hediyesi bulunmaz

durum anlattığınız gibiyse her halükarda şahsen ben olsam dediğiniz handikapa girmezdim

gittiniz ve tespit yaptınız değerli verdi ve söylediniz
adam da dedi ki durum müsait değil daha sonra açacağız, olur mu olur

diğer şık cihazla kontrol yaptınız ve sinyal alamadınız, bunu ona söylediniz, inanır mı, bence inanmaz
şıklar uzatılabilir

önemli bir detay da şu ki; madem kapağa kadar inmişler cihaza gerek var mı ?

deli firat

DOĞACI
Süper Moderatör
Ağa tam anlamadım bunlar mezardanmı çıktı mezardan çıkmış ise 1.mezar daha önce açılmış ve bu şekilde tekrar kapatılmış 2.mezarda kemik yoksa boş mezar ise durum değişir 3.haçlar mezardan çıkmış ise bu mezarı açmaya yönlendiren neydi 4.seçenek iki ise mezarın baş yönünde veya altında oda olur buda dolu (mal)mezarıdır genelde ikiye bir ölçülerinde olur mezarın baş kısmında veya altında da olsa mutlaka sal taşı olur. Selametle