İzinli kazı

Eren3434

Yeni Üye
Merhaba ustalarım konumuz devlet tarafından izin alıp kazı yapmak.kişinin kendi tapulu arazisi ,masrafları kişiye aitmiş onu öğrendik internetten karpayı falan onlarıda öğrendik fifti fifti gibi birşeymiş benim merak ettiğim eğerki birşey çıkarsa devlet kişiye ödemeyi ne kadar süre zarfında yapar saygılarla ..(not yer devlet tarafında koruma altında )

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Bir yerin devlet tarafından korunması için sit alanı olması gerekiyor. Eğer sit ise zaten kazı yapamazsınız.
Sit değil Ve kazı yaptınız bir şey çıkarsa (çıkacağı şeye de bağlı- araştırma yaptıysanız okumuşsunuzdur), 3 ay - 3 yıl arasında ödeme yaparlar.

uçanhollandalı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bir yerin devlet tarafından korunması için sit alanı olması gerekiyor. Eğer sit ise zaten kazı yapamazsınız.
Sit değil Ve kazı yaptınız bir şey çıkarsa (çıkacağı şeye de bağlı- araştırma yaptıysanız okumuşsunuzdur), 3 ay - 3 yıl arasında ödeme yaparlar.
Heykel, lahit, 1800 yılı aşkın birtane bile sikke cıkarsa gecmis olmus devlet saf dısı bırakır ve verirse bi teşekkür belgesi asar boynuna eve cerceveletirsin ?
Keşke alıştıra alıştıra söyleseydiniz,kazıdan vaz geçecekler şimdi.(izinli olandan)

mayhem

Co Admin
Co Admin
devlet tarafından koruma altındaysa kendileri restore eder sizide bekci olarak başında uzun süre bekletir. :) Devlet tarafından kesinlikle izin çıkmıyacak yerler vardır bilgiyi verirsin daha sonra restore ederler bunu devlet yapmaz şahıslar yapar. Kelimeleri doğru anlıyalım lütfen :giggle:

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
devlet tarafından koruma altındaysa kendileri restore eder sizide bekci olarak başında uzun süre bekletir. :) Devlet tarafından kesinlikle izin çıkmıyacak yerler vardır bilgiyi verirsin daha sonra restore ederler bunu devlet yapmaz şahıslar yapar. Kelimeleri doğru anlıyalım lütfen :giggle:
Devletin iş yaptığı yerde ben olmadığım için, okudum okudum tam olarak kavrayamadım :)
Hele son cümle çok ilginç :)))
Sanırım yabancı kalmaya da devam edeceğim..

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Devletin bu işlerle ilgilenenlere ilk müjdesi, bulaşmayın havanızı alırsınız anlamındaki katılım şerhleri ve daha işin ilk aşamasında bensiz ve parasız olmaz diyerek yapılacak icraatın caydırıcılığını gösterir çeşitli ve zorlu prosedürleri açık açık söylenmiş. Araştırma yapacağınız noktada arkeolojik veri anlamında bulgu ve sit mevzuatı varsa zaten kazı yapamazsınız.sadece Osmanlı hicri 1255 sene sultan Abdülmecit ve sonrası padişahlara ait değerlerde bu mümkün olsada yine son karar Kültür Turizm Bakanlığının vereceği onayda.Bugün bir Abdülmecit altınını kuyumda bozdurabilirsiniz ama aynı padişah dönemli el yazma bir eseri belgeniz olmadan devredemezsiniz.ayrıca yapılacak icraatın mali anlamda getiri ve götürüsünü iyi hesaplamak gerekir.istatislikler izinli kazı sonuçlarında aranan değerlerin yüzde 99 u olumsuz olarak kayda geçmiş.Rast gelsin.

Son düzenleme:

akıltopağı

Operatör
Merhaba ustalarım konumuz devlet tarafından izin alıp kazı yapmak.kişinin kendi tapulu arazisi ,masrafları kişiye aitmiş onu öğrendik internetten karpayı falan onlarıda öğrendik fifti fifti gibi birşeymiş benim merak ettiğim eğerki birşey çıkarsa devlet kişiye ödemeyi ne kadar süre zarfında yapar saygılarla ..(not yer devlet tarafında koruma altında )
Zengin kanun çıkarır ..fakire uymasını emreder.kendisi uymaz? ..izinlisiniz .

Eren3434

Yeni Üye
Güzel yorumlarınız için teşekürler,yarın arkadaşla bir araya geleceğiz tam olarak yazdıklarınaza cevap alabilmem için detaylı görüşüp ne neymiş ne değilmiş öğrenip siz değerli ustalarımla paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum saygılarımla

Eren3434

Yeni Üye
Sit alanıymış bu işte buraya kadarmış tşkler yorumlar için

kanije

Bilgili Üye
devlete mal vermiş bir salak olarak yazıyorum.
kendi aramızda 10 arkadasız ve bundan 17 ay önce devlete 10 milyon tl değerinde mal verdik.anlaşmamız her 45 günde tarafımıza ödeme şeklinde olacaktı.haftada iki defa gidiyoruz ve her defasına sallamasyon.
kusura bakmayın lakin ben devlete bu saatten sonra sikke bile vermem.
böyle bir rejim olmaz,olamaz.devam edemez.
ondan sonra niye kaçak kazı çok.e olur tabi çünkü sen defineciye zulüm ediyorsun.