Jeolog üstadlar

BilgeBaykuş

Yeni Üye
Arazimde çubukla belirlediğim bir noktada bol kayalı toprak daha sonra killi toprak ve omunda altına indiğimde Mıcırlı dere yatağındaki ufak taşlı bir toprak çıktı 2.5 metredeyim bu normalmi bulunduğum arazinin 100 metre altımdaki ormanlik arazi eski Roma dönemine ait mezarlık arazim tepede ve bol çatı kiremitleri çıkıyordu daha sonra araştırma yaptım ve bu noktaya karar kıldım görüntüde mıcırlı topraktan aldığım taştan atıyorum. Araştırmamı pirinç çubukla ve altına odaklanarak yaptım. Yorum bekliyorum. Toprakla ilgiliEkli dosyayı görüntüle 262511

BilgeBaykuş

Yeni Üye
Etiketlemeler bende bir turlu tam randimanli calismiyor. :/

Konu sahibi tam olarak ne ogrenmek ister anlayamadim. Buldugunuz tas parcasi degersiz.
Taş parçasını merak etmiyorum üstad.
Top katmanları normalmi ?
İlk olarak büyük kayalı bir toprak 50 cm/ sonra arazi toprağına döndü 50cm/ daha sonra 1 metre killi toprak çıktı son olarak mıcırlı bir toprak çıktı bu sıralama normalmi ?
Son ulaştığım katmanın mıcırlı toprak çıkması ?

jeolog

Co Admin
Co Admin
Taş parçasını merak etmiyorum üstad.
Top katmanları normalmi ?
İlk olarak büyük kayalı bir toprak 50 cm/ sonra arazi toprağına döndü 50cm/ daha sonra 1 metre killi toprak çıktı son olarak mıcırlı bir toprak çıktı bu sıralama normalmi ?
Son ulaştığım katmanın mıcırlı toprak çıkması ?
Normal, topragi kazdiginda bu katmanlar farkli siralama ile de gorulebilir, hic gorulmeyedebilir. Dogal mi degil mi diye merak ediyorsan her zaman belirttigim yontemi uygulaman gerekir, bu yontem cok basittir, sizin cubuklarin size hic sinyal vermedigi bir yeri kazin (bu kazdiginiz noktaya 5-7 metre uzak olsun), ayni katmanlara rastliyorsaniz dogaldir.
Gorselini paylastiginiz tasa bakarsak bu yer dogal.

BilgeBaykuş

Yeni Üye
Normal, topragi kazdiginda bu katmanlar farkli siralama ile de gorulebilir, hic gorulmeyedebilir. Dogal mi degil mi diye merak ediyorsan her zaman belirttigim yontemi uygulaman gerekir, bu yontem cok basittir, sizin cubuklarin size hic sinyal vermedigi bir yeri kazin (bu kazdiginiz noktaya 5-7 metre uzak olsun), ayni katmanlara rastliyorsaniz dogaldir.
Gorselini paylastiginiz tasa bakarsak bu yer dogal.
Çubuğun sinyal vermediği noktalarda bol eski roma dönemi çatı kiremitleri ve tuğlaları çıkıyor bu noktadan sinyal alınca buraya yoğunlaştık. Görüşlerin için saol üstad.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Oradaki tüm taşları ama farklı olmak kaydıyla alabildiğiniz kadar toplayın eve getirin çubukla tek tek kontrol edin.
Olaki çubuk isabet etti kanaat kendiliğinden ortaya çıkar.

BilgeBaykuş

Yeni Üye
Oradaki tüm taşları ama farklı olmak kaydıyla alabildiğiniz kadar toplayın eve getirin çubukla tek tek kontrol edin.
Olaki çubuk isabet etti kanaat kendiliğinden ortaya çıkar.
Peki bu taşları tek tek toplamamız sonucunda isabet ederse neye ulaşmış olucaz üstad nasıl bir maden veya değerli taş çıkıcaktır ?

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Peki bu taşları tek tek toplamamız sonucunda isabet ederse neye ulaşmış olucaz üstad nasıl bir maden veya değerli taş çıkıcaktır ?
Taşların içinde element bazında partikül olabilir.Çubuğunuz bu taşlara isabet ettiğini anlarsanız devam edip etmemekle veya söz konusu yerin doğal olup olmadığı hususunda ön fikir sahibi olursunuz.