• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Kabartma Kadin Resmi Yorumlarinizi Bekliyormmm...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Muhabbet19923

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Haz 2017
Mesajlar
12
Beğeni
0
Puanları
0
IMG-20170604-WA0000.jpg Sizce Bu Ne anlama Geliyor
 

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
4,029
Beğeni
116
Puanları
63
Konum
꧁꧂ ❝Çorum/Province❝
Çıplak Kadın İşareti

Çıplak Kadın İşareti, Anadolu bir ucundan bir ucuna bir çok farklı medeniyeti içinde bulundurmuştur. Definecilik sembollerinden biri olan çıplak kadın işareti önceleri sembolik figürler olarak algılanmış ise de daha sonralardan hazine işareti olduğu farkına varılmıştır. Çıplak kadın motifleri ya bir heykeltıraş edasıyla kadın siluetinde yapılmış veya kaya parçalarının üzerine oyularak kazılmıştır. Ülkemizde toplum yapısı itibariyle doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bu figüre pek rastlanmamaktadır. Ancak bu figür çoğunlukla Ege ve Trakya bölgesinde sıklıkla karşılaşılan işaretlerdendir. Çıplak kadın motifi direk hazineye ilişkin olarak net bilgi vermemektedir. Ancak işaret bakımından kesinlikle hazine ve definenin varlığını kanıtlar niteliktedir. Ülkemizde bulunan çıplak kadın motiflerinin çözümleri incelendiğinden çoğunlukla tıraşlama işlemi yapılarak meydana getirilen kadının elinde bir asa bulunmaktadır. Bulunan bu asanın ucunda haç işareti vardır ve kadın kilise mahzen girişinin bulunduğu yöne doğru bakar. Kadının etrafında bulunan kayaçlar üzerinde güneş veya çocuk motifi bulunmakta ise ciddi anlamda kazanç elde edilecek bir definenin varlığına işarettir. Muhtemelen kadın motifine yakın 100 m² alan içerisinde mahzen girişi bulunmaktadır. Kadın işareti şayet kayaya yontma olmayarak alçı şeklinde ise bir kilisenin varlığına işarettir ve kilisenin kıymetli eşyaları yakın bir bölgede bulunmaktadır.
Kabartma Şeklinde Çizilen Çıplak Kadın İşaretinin Çözümü
En ince ayrıntısına kadar çizilmiş bir çıplak kadın işareti gizli bir bölgede gizlenerek yapılmış ise burada bir kraliçe veya prensesin mezarı mevcuttur. Bu kadın motifine ikinci bir figür daha işlenmiştir. Burada işlenen figür ise omuzdan sarkan yılan veya bel sarılmış yılan olabilir. Böylesi bir durumla karşılayan arkeologlar ciddi anlamda bir hazinenin varlığına kanaat getirmiştir. Muhtemelen bir kraliçenin tümülüs içerisinde bulunan lahit mevcuttur. Bu kraliçe ölünce, ölümden sonra yaşamın varlığına kanaat getirdiği için kıymetli ziynet eşyalarını yanında bulundurur ve kendisiyle gömülür.

Bu nedenle oldukça değerli taşlar, mücevherler ve altın sikkeler mevcuttur. Ancak bu tümülüse giriş oldukça zor ve işçilik gerektirir. Ayrıca dışarıdan uygulanacak saldırılar nedeniyle zehirli gaz ve maddeler üzerinde ciddi anlamda etkili zehirler atılmıştır. Şayet kabartma çıplak kadının elinde meşale bulunmakta ise bu meşalenin rüzgarın etkisiyle yön belirttiği alan lahitin bulunduğu noktayı simgeler ayrıca bu meş'ale zenginliğe işarettir. Yani lahit in mahzen kısmında altın ve pahaca yüksek mücevherler bulunduğuna işarettir.

Çıplak Hamile Kadın İşareti
Çıplak hamile kadın figürünün baktığı kısım ne olursa olsun bölgedeki bulunan definenin yön tayinin belirler. Hakeza çıplak kadın motifinde hamile kadının hemen altında define olduğu kanaatiyle heykelin veya motifin bozulması cahil kişilerin yapacağı iştir. Çünkü çıplak kadın motifinde kadının gözlerinin baktığı nokta yön tayini için oldukça önemlidir. Bu motif oldukça kıymetli olup bir insanın torunlarının torunlarına yetecek düzeyde getiriye sahiptir. Özellikle eski kilise çevresinde bulunan bu motifin arka ayak kısmına bakıldığı takdirde çıplak kadının arka yak kısmına gizlenen definenin yerini bildiren işaretleri bildirmektedir.

Çıplak Kadın İşareti Bulunması Halinde Yapılması Gerekenler
Çıplak kadın figürlere paha biçilmez hazineleri yanında getirebilir. Bu nedenle kuş uçmaz, kervan geçmez noktalarda böylesi bir figür tespit edilmesi halinde bölgede ayrıntılı olarak araştırma yapılmalıdır. Çıplak kadında bulunan şifreler çözüldükten sonra hazine veya lahitin yeri tespit edilince alan tarama veya detektörler ile araştırmalar tamamlanır. Akabinde yer tespiti sağlandıktan sonra gerekli yasal izinler yapıldıktan sonra kazı işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu kazı sonrasında çıkan materyaller ciddi anlamda gelir sağlayacaktır.
Not :Alıntı'dır
 

hades40

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Ara 2015
Mesajlar
662
Beğeni
4
Puanları
18
[MENTION=15993]Muhabbet19923[/MENTION] Netten kopyaladıgın resimle nasıl bir sonuca ulaşmaya çalışıyorsun?
 

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ağu 2016
Mesajlar
4,880
Beğeni
122
Puanları
63
bu kadın kötü yola düştü
 

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Kas 2016
Mesajlar
4,598
Beğeni
9
Puanları
0
Konum
ÇANAKKALE
@Muhabbet19923
bu resmi kendiniz çekmediniz
her şeyden evvel bunu buradaki bütün ustalara söylemelisiniz
fotoğrafı pc den aldım demelisiniz

bu dünyada en değerli olan şeylerden biri de EMEKtir
sizin bu resminizi çözmeye çalışan ustaların emeğine saygınız yok

selametle
 

avci01

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 May 2017
Mesajlar
4
Beğeni
0
Puanları
0
resim size ait degil kadının gogus hizasında solda yazı var fotonova gibi bi şeyler yazıyor... arşivden alınmış bu resim.. gereksiz konu..
 

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Katılım
27 Ocak 2016
Mesajlar
8,903
Beğeni
660
Puanları
113
Yaş
51
Konum
Konya-Kırıkkale
Bed asla necabet mi verir uniforma,
Zer duz palan vursan essek yine essektir.
 

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Şub 2016
Mesajlar
2,776
Beğeni
1
Puanları
0
Yaş
49
Konum
Adana
[MENTION=15993]Muhabbet19923[/MENTION] konulara örnek.olmuş bu resmi niye yüklersin amaçınin düzgün olmadığı aşikar bizleri teste aldın test sonucunuda eline verdiler. Yardımci olmamızi.istediğiniz başka konu varsa söyleyin
 

timur964

konularim
Süper Moderatör
Katılım
9 Eyl 2016
Mesajlar
7,677
Beğeni
79
Puanları
48
IMG-20170329-WA0000[1].jpg bunlarda kuzenleri paranın gözü kör olsun çulsuz bırakmışlar
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
 
Üst