Kanal ve Yuvarlak oyma görüşleriniz nedir ?

Hookook

Aktif Üye
Öncelikle Hayırlı Ramazanlar .

Sıralı şekilde 10 dan fazla 6 cm genişliğinde 5 mt uzunluğunda kanal oymalar var ve bu kanalların en üstündeki kayada yuvarlak ve çeşitli oymalar var görüş öneri ve fikirleriniz ders niteliğinde ustalarım lütfen yardımcı olunuz.

Ekli dosyalar

The Thing

C*
Süper Moderatör
Kayapolun önünde ki taş öbeği toplamamıdır, bununla alakalı arge gerekli,
mekan şüpheli olsada kanal dediklerin doğal oluşum geldi bana.
Kayanın sol ön yüz kısmında yasılı gibi duran yeride araştıralım.
Bol şanslar.

Hookook

Aktif Üye
.
Kayapolun önünde ki taş öbeği toplamamıdır, bununla alakalı arge gerekli,
mekan şüpheli olsada kanal dediklerin doğal oluşum geldi bana.
Kayanın sol ön yüz kısmında yasılı gibi duran yeride araştıralım.
Bol şanslar.
Ustam o taşlar tarım arazisinden toplanıp atılan taşlar lakin ne kadar doğal görünse bile doğal olmadığına kefilim bu kanalların üstünden yatay gecen 1 kanal daha bulunuyor 3.kanalla birleşiyor

The Thing

C*
Süper Moderatör
.

Ustam o taşlar tarım arazisinden toplanıp atılan taşlar lakin ne kadar doğal görünse bile doğal olmadığına kefilim bu kanalların üstünden yatay gecen 1 kanal daha bulunuyor 3.kanalla birleşiyor
2. ve 4. fotolar fazlaca deformik ve lapya görünümünde,
eğer işaret olduğuna net isen burada 2. fotoya istinaden kapalı mekan vurgusu verilmiş,
ayrıca anlatımın ile fotoları birleştirmeye çalışalım, üst kısımdaki kanal ve 3 kanal ile birleşen yer gibi, belki zor olabilir sunumlamak mekan dolayısıyla ama senin gördüğün gibi görüp hep beraber yorumlamamız gerekebilir.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Sevgili kardeşim selaymun aleyküm. Bu şekiller bence karstik şekillerdir yani doğaldır
Alttaki örneklerdeki gibi. Lakin benim merak ettiğim 2. ve dördüncü resimdekiler bu ana kayanın hangi yönündedir. Yani ilk resimdeki kayanın hangi yönüne düşer onlar. Alttaki resimler karstik şekillerdir seninkilere benzer

indir.jpg

images.jpg

indir (1).jpg

Hookook

Aktif Üye
Fotoda
Sevgili kardeşim selaymun aleyküm. Bu şekiller bence karstik şekillerdir yani doğaldır
Alttaki örneklerdeki gibi. Lakin benim merak ettiğim 2. ve dördüncü resimdekiler bu ana kayanın hangi yönündedir. Yani ilk resimdeki kayanın hangi yönüne düşer onlar. Alttaki resimler karstik şekillerdir seninkilere benzer

Ekli dosyayı görüntüle 292387

Ekli dosyayı görüntüle 292389

Ekli dosyayı görüntüle 292390
3. Fotoda Görünen en uç noktada zirvesinde bulunuyor o kanalları olan kayanın tam üstünde bulunuyor bu bölgede başka bir benzeri yok bu kayanın karstik olması için 10 mt yada 1 km içinde benzerlerinin olması gerekmez mi yok benzeri bir oluk şeklinde kanalların üstünden yatay bir kanal daha var 3. Kanala devrediyor suyu sunaklardan oymalardan verilen yol da buraya kadar devam ediyor

Ekli dosyalar

Hookook

Aktif Üye
.
2. ve 4. fotolar fazlaca deformik ve lapya görünümünde,
eğer işaret olduğuna net isen burada 2. fotoya istinaden kapalı mekan vurgusu verilmiş,
ayrıca anlatımın ile fotoları birleştirmeye çalışalım, üst kısımdaki kanal ve 3 kanal ile birleşen yer gibi, belki zor olabilir sunumlamak mekan dolayısıyla ama senin gördüğün gibi görüp hep beraber yorumlamamız gerekebilir.
Deforme olduğu konusunda hemfikiriz ustam bölge rakım olarak yüksekte bulunuyor bu sebepten dolayı yağış da fazlasıyla alıyor lakin oymalar lapya ile meydana geldi desek bile oymaların devamındaki uzanan 3 4 cm derinliğindeki işaretlediğim ufak kanal bunu ihtimal dışı kılıyor

Ekli dosyalar

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Mademki bu işler bu kayanın üstünde bu kayanın kendisi önem kazanır. Bu kayadan tam batıya doru ilerler isen birz mesafeli başka izlerde olmalı. Ve kayanın hafif kuzey doğu yönüne doğru gidildiğinde o yönde önemlidir bakıldımı bu yönlerde hiç

Yabgu

Bilgili Üye
Öncelikle Hayırlı Ramazanlar .

Sıralı şekilde 10 dan fazla 6 cm genişliğinde 5 mt uzunluğunda kanal oymalar var ve bu kanalların en üstündeki kayada yuvarlak ve çeşitli oymalar var görüş öneri ve fikirleriniz ders niteliğinde ustalarım lütfen yardımcı olunuz.
Kare oyma net gibi, kanallar doğal geldi bana...

Hookook

Aktif Üye
Mademki bu işler bu kayanın üstünde bu kayanın kendisi önem kazanır. Bu kayadan tam batıya doru ilerler isen birz mesafeli başka izlerde olmalı. Ve kayanın hafif kuzey doğu yönüne doğru gidildiğinde o yönde önemlidir bakıldımı bu yönlerde hiç
Tabiki baktım ama ortalıkta yabani otlar hakim yani zeminde birşey varsa bile görmek mümkün değil kayada ise bu tarz oymalar var ama işarete rastlamadım

Aronia

Member
usta, bende düşüncemi yazayım.
Bence kanallar doğal değildir. Kanallarla ilgili 2 teorim var.
1. Kanallar tarım amaçıyla yapılmıştır. Kayalarda toplanan suları kanallarda akıtarak, tarla sulama için kullanılmıştır.
2. Kanallar aynı şekilde suyu akıtmak için kullanılmıştır ama tarım için değildir, suyu bazı bölmele (yer altı oda, mezar, mahzen) girmesine engellemek için kullanmış olabilir.
Oymalara gelince, definecilikte mezar işaretidir, fakat bana göre başka bir topluluk tarafından yapılmıştır.
Kayaların dipindeki taşlar yığma mezar gibi duruyor.
Bu alan iyi bir araştırma hakkediyor. Bol şanslar dilerim.