Kaplumbağa, Deve ve Mezarlar Görseldir.

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Merhaba Değerli Ustalarım.

Burası Erzurumda bir ilçenin mahallesindeki görsellerdir. Bu resimler öncelikle 1 tane Deve, 1 tane açılmış Kaplumbağa ve etrafında birçok taş mezar var. Bu mezarların işaretleri mevcut fakat 3 tanesi açılmamış görünüyor. 2 tanesi kare oyma biri yuvarlak oyma. Kaplumbağa ve bu mezarların hepsi meyve bahçelerinde bulunuyor. Misafir olduğum arkadaşın evinin arkasında 300 metre ilerisindeki mağara dikkatimi çekti fakat zaman yetersiz olduğundan oraya daha sonra gideceğim inşallah. Bu mağaradan yolu bulabilirsem ve korumaları atlatabilirsem bir yeraltı şehrine varabileceğime eminim. Ama bu işi çok sonraya bırakıyorum. Şİmdi görsellere geçelimde arkadaşları yazı ile sıkmayayım.

Resimlerden Kısa Bilgiler

Deve 1, 2, 80

Mağara girişi Devenin karşısı 3, 4

Çözmek istediğimiz 5 ... 18

Devenin sağ tarafı dağda otura derviş 19, 20

Kare oymanın kırılan köşesi 21, 22

Giriş gibi duruyor 23 .... 27

Açılmış mezarlar ve kasalar 28 ... 34

Patlatılmış Kaplumbağa 35 ... 53

Kaplumbağanın yanı 54, 55, 56

Etraftan resimler 57 ... 79

Antik kente çıkacak olan Mağara 81, 82, 83

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

68

69

70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

80

81

82

83

Turko

Super Moderator
Süper Moderatör
Çatı salı baya geniş mağara için fazla büyük duruyor. Yarın ofise geçeyim bakayım detaylıca hayırlısını diliyorum.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Sunumunu tebrik ederim.
Ders mahiyetinde olmus.
Yeralti sehrini emekliligine birak.
Derdi bitmiyor. Sureci uzun.

Diger yerlere el atmak lazim.
Buralara bakalim insallah.

nik

Super Moderator
Süper Moderatör
Burada büyük bir çalişma olmuş bütün taşlari devirmişler görebildiklerimi işaretledim yolun açik olsun bol şanslar:20::20:.

Son düzenleme:

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Sunumunu tebrik ederim.
Ders mahiyetinde olmus.
Yeralti sehrini emekliligine birak.
Derdi bitmiyor. Sureci uzun.

Diger yerlere el atmak lazim.
Buralara bakalim insallah.
Ustam burada bir evin sonradan bölünmüş ahırında gündüz 1,5 metrede 2 metre genişliğinde malzemeyi defalarca doğrulayarak tespitini yaptım. Malzemenin yanında çok büyük mineralli bir kayanında tespiti yaptım. Akşam çökmeden yeni bir tandır yeri için kazmaya başladık ve sıfır kazma o dakika elimizde kaldı :) Sonrasında biz arkadaşları tandır yerini kazarken burada bırakıp eski bir kilise yerini kontrole gittik ve geldik. 60cm civarı inmişlerdi ve beraberce biraz daha genişletip mineralli kayayı ortaya çıkartıp tekrar tespite geçtiğimde malzeme benim etrafımda yer değiştirmeye başladı. Yani aldığım sinyali aynı yerde bir daha alamıyordum. Ümidi kestiklerinde onlar çıktılar ve ev sahibi ile son kez test etmek istedim ve sinyal aynı yere geri geldi. Derinlik ölçdüğümde bu sefer eşilen yerden 186 cm verdi. Orayı öylece bırakıp çıktık.

Buraya tandır açmamızın sebebi ev sahibinin 25-30 yıl önce buradan çini işlemeli sürahi çıkarması ve eve götüremeden kırılmasıdır.
Bir diğer sebebi dedesi zamanında evinin önünde büyükçe bir kayada At ve kırbaç kabartması bulmasıdır.
Burası hakkında düşünceniz nedir?

Burası için düşünceniz nedir ?

nik

Super Moderator
Süper Moderatör
İNTERNET SIKINTILIDIR ANCAK PARÇA PARÇA ATABİLİYORUM KUSURA BAKMAYIN.

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
İNTERNET SIKINTILIDIR ANCAK PARÇA PARÇA ATABİLİYORUM KUSURA BAKMAYIN.
Ustam buraları bağa bahçeye gelenleri ağırlama için yapılan şömine olarak düşündüğümüzden ve zaman olmadığından sadece bakıp geçtik. Ama yinede dediğiniz gibi incelemekte fayda var.

nik

Super Moderator
Süper Moderatör

kazama

Super Moderator
Süper Moderatör
Dadas kardesim merhaba .
Görseller alıp götürüyor insanı ..Buram buram huzur kokuyor .Erzurum-Sarıkamış arası yollarda gecti 3 senem.EMÇAH :)
Nerdeyse tüm resimlerdeki kayalar taşlar hepsi işlenmiş elden geçmiş yapı malzemesi olarak kullanılmış.Kayaların sabitliği tartışılır buraya ait değil gibiler ve büyük bir erozyon yada dinamit patlaması sonucu şu anki bulundukları yere gelmiş gibi duruyorlar .En büyüğünden küçüğüde dahil.
Ev sahibi sakar mış biraz :) çini sürahiyi kırmış .Dedesinin bulduğu at ve kırbaç kabartması şu an duruyor mu ?
Sizin bulunduğunuz alan ören yeri ama nasıl bir döngüyle mezar kalıntılarıda buraya gelmiş düşündürücü gerçekten .
Kafama takılan bir resim var .Bu alanı iyi inceledinizmi boşluk bakıldımı .Toprak altında devamı olabilir burasının.

Ekli dosyalar

toyalp

Haine merhamet vatana ihanettir.
Süper Moderatör
[MENTION=12347]dadas_25[/MENTION] ustam güzel bir mekandasın hem manzara olarak hem de tarihi olarak buram buram kokan bir bölge. MaşaEllah ne istersen var. Şansın kısmetin bol olsun İnşaEllah. Çok resim var usta hangisine ne yazalım şaşırdık açıkçası. Bu durumda nereden başlayacağın önemli aksi taktirde biribirine karışır bence :) darısı bizim başımıza Rabbim nasiplendirsin hepimizi.

nik

Super Moderator
Süper Moderatör

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Dadas kardesim merhaba .
Görseller alıp götürüyor insanı ..Buram buram huzur kokuyor .Erzurum-Sarıkamış arası yollarda gecti 3 senem.EMÇAH :)
Nerdeyse tüm resimlerdeki kayalar taşlar hepsi işlenmiş elden geçmiş yapı malzemesi olarak kullanılmış.Kayaların sabitliği tartışılır buraya ait değil gibiler ve büyük bir erozyon yada dinamit patlaması sonucu şu anki bulundukları yere gelmiş gibi duruyorlar .En büyüğünden küçüğüde dahil.
Ev sahibi sakar mış biraz :) çini sürahiyi kırmış .Dedesinin bulduğu at ve kırbaç kabartması şu an duruyor mu ?
Sizin bulunduğunuz alan ören yeri ama nasıl bir döngüyle mezar kalıntılarıda buraya gelmiş düşündürücü gerçekten .
Kafama takılan bir resim var .Bu alanı iyi inceledinizmi boşluk bakıldımı .Toprak altında devamı olabilir burasının.
Ustam öncelikle kabartmayı yıllar önce belediye ye vermişler ve uzunca bir müddet belediyenin önünde süs olarak kalmış. Yeni başkan eşmeye meraklı olunca güzelim işleme kayıplara karışmış :)
Bu arada duyduğum bir söylentiye göre bu evin 50 metre aşağısında çok eskiden kilise olan şimdi ise cami olarak kullanılan yerde ok ve yay kabartması ve caminin arkasında bir tane ayak işareti varmış.
Dediğin alanda boşluk bakamadım ama 9. resimdeki kayada alt ortada bir yazı var belli edemediğim ve üstünde kayanın yukarısına kadar bir kapama mevcut yani boşluk vardı. Malzeme olmadığı için açamadık. Açsaydık çeşme yapacaktık :)

Benim burada gördüklerim şunlar,
1. Patlatılmış 4 metrelik KAPLUMBAĞA
2. Kaplumbağanın baktığı devasa DEVE
3. Devenin baktığı yönde AT ve kırbaç kabartması
4. At kabartmasının 50 metre altında Kilise yerinde OK ve YAY kabartması ama imha edilmiş ve ayak işareti.
5. Kaplumbağanın 500 metre arkasında Mağara
6. Mağaranın bulunduğu dağın arkasında girişinde 4 satır yazı bulunan Başka bir MAĞARA.

Bunları birleştirmeye çalışınca beyin Mavi ekran hatası ERROR veriyor :)

dadas_25

Super Moderator
Süper Moderatör
Deve galiba böyle daha belirgin olmuştur.

1 (80).jpg