Karbon L Çubuklar Hakkında ...

Esteban74

Editör
Selamünaleyküm Ustalarım....
Halen kullanmakta olduğum gümüş çubukların var. Aklıma karbon çubuklar takıldı ve karbon çubuk yapmaya karar verdim . Değerli fikirlerinizi öğrenebilirmiyim...
Gümüş ve karbon çubuk arasındaki fark ve kullanım netliği açısından ...
Saygılarımla....

Esteban74

Editör
Karbon çubukların , özellikle boşluk tespitinde hiç yanılmadığını duydum... Üstadındanmı ,çubuktanmı siz ne dersiniz...
Saygılarımla

Esteban74

Editör
Selamünaleyküm Ustalarım
Karbonu eğip L yapamıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz. Kesip L yapan tutma yerini kaynakla birleştirme yapsam özelliğini kaybedermi... ?
Değerli çubukçu Ustalarım , yardım lütfen...
Saygılarımla

odin

Editör
Selamünaleyküm Ustalarım
Karbonu eğip L yapamıyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz. Kesip L yapan tutma yerini kaynakla birleştirme yapsam özelliğini kaybedermi... ?
Değerli çubukçu Ustalarım , yardım lütfen...
Saygılarımla
karbon cubuk bildigim kadariyla sert ve kirilgan bir malzeme oldugundan L sekline getirilmesiz zor. onun yerine rulmanli cubuklara adapte etmek daha mantikli. tabi sonuc ne olur cubuk tecrubesi olan ustalarin test etmesi gerekir.

Esteban74

Editör
karbon cubuk bildigim kadariyla sert ve kirilgan bir malzeme oldugundan L sekline getirilmesiz zor. onun yerine rulmanli cubuklara adapte etmek daha mantikli. tabi sonuc ne olur cubuk tecrubesi olan ustalarin test etmesi gerekir.
Evet ustam carbon çubukları L şeklinde eğemiyoruz.. 1.5 aydır düşünüyorum çare bulamadım. Güçlü bir yapıştırıcı veya kaynakla birleştirsem özelliğini kaybedermi ? Sizler ne dersiniz...
Saygılarımla

odin

Editör
Evet ustam carbon çubukları L şeklinde eğemiyoruz.. 1.5 aydır düşünüyorum çare bulamadım. Güçlü bir yapıştırıcı veya kaynakla birleştirsem özelliğini kaybedermi ? Sizler ne dersiniz...
Saygılarımla
karbona kaynak oluyormu bilmiyorum ama yapistirici denenebilir.

Esteban74

Editör
Selamunaleykum odin ustam karbon çubukları yapasım. Bir arkadaşa verdim o biraz uğraşacak yapabilirse artık...:(

Mirkut ve BozkurT ustalarım , sizin tecrübelerinizden okuduklarıma göre , çubukların çalışması bendeki gibi görünüyor. Ve yeni bir çubuk yapmak istiyorum. Sizce hangi madenden veya materyalden yapmalıyım. Özellikle boşluk için... Tavsiyeleriniz nedir? Yardımcı olabilirmisiniz...
Saygılarımla

Şirvan

Operatör
Karbonu ilk defa duydum olta kamışları ratlar karbon kundağa rulman takarsın ortasındaki deliğe bir sert metal 3.cm bir parca yeter karbonun bir ucunu matkapla del bu pime gecir. Ben boyle.düşündüm

ragıp

Uzman
@Esteban74

ustam, çubuklar içerisinde en verimli olan çubuk, şüphesiz gümüştür.
sebep
diğer bütün çubuklar, gün içerisinde belli tutma dan sonra, doyuma ulaşıp, fazla elektron biriktirir, kişiyi yanıltır
çubuk ta nötürlemek, boşaltmak gerekir.
ama gümüş çubuk doyumsuzdur. nötürleme istemez.

gümüş çubuk ince olduğu için, özellikle boşluk bakacak iseniz;
içi boşaltılmış keçeli kale kullanın. boşluk kaçmayacaktır.

karbon çubuk için ise önerim. L olmuyor ise;
çubuk karbon olduğundan, genel prensip gereği farklı bir iletken metalden kundak, rulman, yapıştırma veya kaynak yapamazsın
yaptığın taktirde, ilk arayacağı üzerindeki (rulmanın metali, kaynak malzemesinin metali, kundağın metali vb) olacaktır.

selametle

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Selamunaleykum odin ustam karbon çubukları yapasım. Bir arkadaşa verdim o biraz uğraşacak yapabilirse artık...:(

Mirkut ve BozkurT ustalarım , sizin tecrübelerinizden okuduklarıma göre , çubukların çalışması bendeki gibi görünüyor. Ve yeni bir çubuk yapmak istiyorum. Sizce hangi madenden veya materyalden yapmalıyım. Özellikle boşluk için... Tavsiyeleriniz nedir? Yardımcı olabilirmisiniz...
Saygılarımla
Selamunaleykum kardesim
Sualti karbon eletrodunu bana tavsiye eden ustalar vardi fakat hic kullanmadim. Sizdeki karbon cubuk eletrodmu bilmiyorum fakat, onu sualti karbon eltroduyla L seklinde kaynatilabilecegini umuyorum.
Gumus cubugu cok sevdigim deger verdigim bir usta bana defalarca onermesine ragmen nasip olmadi kullanmak fakat sana bir tiyo verebilirim gumus cubuktanboslukta yanilmaman adina BulursamKader25 ustamiza ulas :) bayram abi simdi diyeceksin yahu ne yapiyorsun kardasim:) ne yapalim abi esteban kardesimiz cok hevesli ve cubukta gelismek icin elinden geleni sarf eden biri. Selametle saglicakla INSALLAH c.c