Kare ve dikdörtgen oyma

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
lütfen sadece konuya hakim olanlar bu oymalara yorum getirebilirmi
Bu işaretlere ait olan mezar odasının yerini tespit etmeye çalışıyorum , işaretleri görerek anlayan bir arkadas yardımcı olabilirmi... ek detay kaya yönü güney doğuya bakıyor.

Ekli dosyalar

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
admin epigra denilen şahsiyetsizi sana havale ediyorum...

bozoklu

Super Moderator
Süper Moderatör
konuya çok hakim olmasam da naçizane bir iki tavsiyem olacak. üzerinde durduğun kayanın ön yüzüne kazmayı ters çevirip sapıyla vur bakalım ses farklı geliyormu. x koyduğum yerde boşluk bak. sol taraftaki çalıyı temizle ve boşluk bak. sağındaki kayada da gene bir oyma var altıda boşluk ve değerli tespiti yap. rast gele20171017_175153.jpg

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bu nedir dediğiniz yerdeki basit bir tas parçası üzerinde herhangi bir şekil veya yazı yok ekteki resimdede kazı yaptığımız yer var bakarsanız sevinirimtarif.jpg

APOLLONUS

Moderatör
Moderatör
Araştırmayı doğru yerden başlattınızı düşünüyorum. Anakaya dediğiniz üzerinde arkadaşın oturduğu kayanın kendisinde diye düşünüyorum bende ve kayanın üzerindeki oymada kanal işaretide olduğu için tünel gibi bir sistemle ulaşılabilir ama yinede anakayanın ön kısmından bir mt lik hiltiyle boşluk bakardım ben olsaydım ve kendinize suç duyurusu yapacak şekilde cümlelerden ve fotoğraflardan daha dikkatli olursanız daha iyi olur diye düşünüyorum

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim üstad yardım için aşağıda isaretlenmis halde resim paylaştım doğru yolda miyiz kontrol edebilir misin?

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkür ederim üstad yardım için aşağıda isaretlenmis halde resim paylaştım doğru yolda miyiz kontrol edebilir misin?..

fatih7979

Super Moderator
Süper Moderatör
20170517_153249.jpgkırmızı yer oymamı onundeki yerde cokme var bosluk bakın

fatih7979

Super Moderator
Süper Moderatör
20170517_153548.jpgbunların mezarla alakası oldugunu dusunmuyorum fakat alan yasam calanı ısaretledıgım yer ya acılmıs kuyu yada kıler olarak kullanılan bır yer alanın bıraz daha genıs resımlerını cekın

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu resmi çektiğim yer eski roma mezarlık yeri, bu yerin 45 metre sag caprazinda yaklasik 500 metre uzaginda akarsu yataginin yaninda höyük var, ekledigim resimdeki mezar tasida bu yerden getirilme

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu resimdeki mezar taşı da o bölgeden getirilme20171020_182414.jpg

azzem

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
bende işlem yaptığınız yeri söyleyecektim

Adam78

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Üstad fatih7979 kırmızı çizgi ile isaretlediginiz kaya da hiçbir işaret yok daha doğrusu bu bölgede bundan başka işaretli kaya yok. Ayrıca ilave bilgi olarak bu bölge akarsu yatağının doğusunda kalıyor ve eski roma mezarlık alanı ve bu işaretli kaya güney doğuya bakıyor. Bu işaretli kayaya 45 derece acida yaklaşık 500 metre uzaklıkta akarsunun hemen diğer tarafinda bir höyük mevcut. Yani su şekilde tarif ediyim, akarsunun akis istikametine baktığımız zaman akarsunun sağ tarafında höyük ve eski bir yaşam alanı sol tarafında ise roma mezarlığı ve bu zeminalti mezar odası diye düşündüğüm yer var. Bu bilgiler ışığında bildigime göre zemin altı mezar odaları o bölgedeki yaşam alanına yakın ve görülebilen yerlere yapılırdı, bu işaretli kaya da hoyukten çok net bir şekilde görülebiliyor. Tabiki sizlerin vereceği bilgiler benim için önemli zira burdaki amacımız ustadlarin bilgilerinden feyz almak, siz burası için mezar odasi olduğunu dusunmediginizi yaşam alanı olduğunu soylemissiniz evet bir yaşam alanı var ama bu kayaya 500 metre uzaktaki derenin diğer tarafından başlıyor derenin bu tarafı ise mezarlık olarak kullanılmış ayrıca ek olara bu işaretli kaya bulunduğu tepenin yamacında yer almakta ve bu tepedeki kayaların tamamini inceledim hiç birinde işaret bulunmamakta saygılarımla size verdiğim bu bilgiler ışığında burası için fikrinizin ne olduğunu merakla bekliyorum.

Son düzenleme:

fatih7979

Super Moderator
Süper Moderatör
Üstad fatih7979 kırmızı çizgi ile isaretlediginiz kaya da hiçbir işaret yok daha doğrusu bu bölgede bundan başka işaretli kaya yok. Ayrıca ilave bilgi olarak bu bölge akarsu yatağının doğusunda kalıyor ve eski roma mezarlık alanı ve bu işaretli kaya güney doğuya bakıyor. Bu işaretli kayaya 45 derece acida yaklaşık 500 metre uzaklıkta akarsunun hemen diğer tarafinda bir höyük mevcut. Yani su şekilde tarif ediyim, akarsunun akis istikametine baktığımız zaman akarsunun sağ tarafında höyük ve eski bir yaşam alanı sol tarafında ise roma mezarlığı ve bu zeminalti mezar odası diye düşündüğüm yer var. Bu bilgiler ışığında bildigime göre zemin altı mezar odaları o bölgedeki yaşam alanına yakın ve görülebilen yerlere yapılırdı, bu işaretli kaya da hoyukten çok net bir şekilde görülebiliyor. Tabiki sizlerin vereceği bilgiler benim için önemli zira burdaki amacımız ustadlarin bilgilerinden feyz almak, siz burası için mezar odasi olduğunu dusunmediginizi yaşam alanı olduğunu soylemissiniz evet bir yaşam alanı var ama bu kayaya 500 metre uzaktaki derenin diğer tarafından başlıyor derenin bu tarafı ise mezarlık olarak kullanılmış ayrıca ek olara bu işaretli kaya bulunduğu tepenin yamacında yer almakta ve bu tepedeki kayaların tamamini inceledim hiç birinde işaret bulunmamakta saygılarımla size verdiğim bu bilgiler ışığında burası için fikrinizin ne olduğunu merakla bekliyorum.
dedıgım gıbı kullanım amaclı yapılmış olup dedıgım yerınde kıler olma ıhtımali var ama kılerde ne cıkar bılınmez mesela bır sarap mayası bulundu gecenlerde 2500 yıllık bu mayadan yapılan şarabı 2,5 milyon dolara alıcı buldu muzayedede senınkınde bısy cıkarmı bılmem ama once bosluk bakmalısın