Karedeşlik deyince ciğerimiz yanardı

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Köylünün biri devesini kaybetmiş,
Devesini ararken pazarda bulmuş.
Pazardaki arkadaşa demişki arkadaş bu deve benim.
Pazardaki şahıs hayır bu deve benim demiş.
Senindir benimdir kargaşası neticede kadı efendiye kadar giderler.

Kadı efendi sorar bu deve hanginizin.ikisi birden benim der.
Kadı peki bir deliliniz varmı demiş ıspat edeceğiniz bir belgeniz varmı.
Asıl mal sahibi evet kadı efendi benim bir delilim var.

Kadı : Efendi Nedir O,
Mal sahibi : Benim devemin ciğeri delik demiş. Kadı : peki bunu biz nasıl anlayacağız.
Mal sahibi,kadı efendi bu hayvanı keselim eğer ciğeri delikse bu adam bana bir deve alacak,
Yok eğer delik değilse ben bu adama bir deve alacam demiş.

Kadı : karar vermiş.Kesmişler deveyi açmışlar içerisini çıkarmışlar ciğerini devenin ciğeri delik kadı şaşırmış, be adam sen bunun ciğerinin delik olduğunu nasıl anladın.

Mal sahibi : derki kadı efendi benim bu hayvan yavrusunu dünyaya getirince ufacık yavrusuyla beraber yolda giderken bir nehiri geçmek zorundaydık,

O Nehrin üzerindeki köprüden geçerken yavrunun ayağı kaydı yavru yuvarlanıp suya düştü,
bu hayvan cağız bu acıya dayanamayıp öyle bağırmaya böğürmeye başladıki öyle ahu Efkan ettiki dedim mutlaka bu hayvanın ciğeri yanmıştır.

Bizimde cigerimizi yakan sebepler vardı
Kardeşlik dedikmi ciğerimiz yanardı
Acıyı duyduğumuz,Haksızlık,
Vefasızlık gördüğümüz,
Nerde bir mazlum çaresiz kimsesiz vardıysa unun acısını duyar gereğini yapardık, yapamassak gözyaşımız olur ciğerimiz yanardı.

Nerde bir acı görseydik onunla birlikte ağlardık.
Ama şimdi herkes kendi derdi,
kendi menfaati çıkarı,kendi mevki makamı için,parası pulu için ağlıyor.
Onun için saflar ayrıldı saflar boşaldı ümmetin birliği,dirliği,ümmetin kardeşliği gitti.
Sadece geriye sen ben mevki makam kavgası kaldı.

Şimdi ciğerler yanıyor ama bu ciğerler Allah için ümmet için kardeşlik için değil.
Bu ciğerler daha 9 yaşında okulda dışlandığı için kendini asan Suriyeli Vail El Suud için değil.
Bu ciğerler Henüz 3 yaşında Cesedi sahile vuran Aylan bebek için değil.
Bu ciğerler Çocuğuna pantolon alamadığı için çocuğu okuldan gönderilince gururuna yediremeyip intihar eden İsmail devrim için değil.

Bu ciğerler Filistinde
kudüste,Miammarda Arakan'da Suriye'de Afrika'da Zulüm gören şehadet şerbeti içen masum çocuklar için değil.
Bu ciğerler dünya için para pul için mevki makam için yanıyor.
Maalesefki Adalet duygusu yıpranmış Vicdan ve merhametten uzak Ciğersizlerden,
Hayvanları diri diri yakan,
yavru köpeklerin ayağını kesip işkence yapan ciğeri yanmayan nesiller yetişiyor.

"İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez"Hadisi şerif.

Yabgu

Bilgili Üye
Ustam, ağzına yüreğine sağlık. Söyleyecek söz bırakmamışsın, sözün bitti yer çünkü. Allah razı olsun.