Kaya mezarinin içindeki gizli hediye bölmesi

Tr_muscle

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eyl 2018
Mesajlar
7
Beğeni
0
Puanları
0
Selamın aleyküm ustalar , açılmış kaya mezarının sağ alt kısmında iki çatlak vardı yukarda birleşiyordu bende vurdum kırıldıkça kırıldı vurdukça derin tok ses geliyor diğer yerlerden gelmiyor .bir şeyler var mıdır yorumlar mısınız saygılar.şşşş.jpg
 

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
7,067
Beğeni
335
Puanları
83
Konum
Yaşamın olduğu her yer
Mekanlarınıza. iyi bakın usanıp gitmeyin
kaya ,zemin altı oda ve diğer mezarlar.

yıllardır açık olan kaya mezarın tavanından geçen dünyanın malı.. uçmuş. tabi uçuran bilgi ve belgeyle gelmiş.

zemin altı mezar odalarından bir kaç ayrıntıyı paylaşmam gerekirse ilk aklıma gelenler;
bir çok canlı figürler ,kaplumbaa,kartal,arslan vs.ile,kare dikdörtgen,D tabir ettiğimiz hilalimsi oymalar,üçgen koltuk veya oturak yine bazı işaretlerde bu katagöriye girer.
sıkça karşılaştığımız ve bazılarını yazdığım bu işaretlerin ortak yönü,zemin altı oda tipi olmalarıdır.bu örneklerin içinde çok enderde olsa odası kayada olanlarda olur.
mezar odalarının özelliklerinden birtanesi;
yapılışında açılma amacı olmadığı,statülü oluşu,gizlenme ve ulaşılmasının istenmemesi nedeniyle,girişlerini tesbit ve işçiliği kaya mezarlarından çok zordur.
bir kaç metere tünel girişli olup odaya ulaşılır. odalar tamamına yakını çifttir. mezar odasından sonra ikinci odaya geçilir.ulaşılması gereken yerde odur. ilk odadan biraz küçüktür.
aralarında bazen ortalama 50 cm.bir duvar bazılarında 80 cm olanda çıkar.bazenda metrenin üzerinde kısa bir tünelle geçilir.
odalar ağırlıkla önlü arkalı olsada bazı medeniyetlerdekilerde yan yanada olur. üçgende odalar arası mesafe genellikle bir kaç metreye çlkar ve ard ardadır.
iklinci odaya ulaşmakta bazen yeterli gelmeye bilir. bunlarda odanın son bitim köşesinden dışarıya doğru ,cep şeklinde 80cm ila 170 arası bir gizli bölme olur.....

odanın içinde sıkılmış yumruğun girebileceği bi oyma vardı

örneğin biz bir yerlere gitiğimizde açılan yer zaten açılmış,arkadaşlarım haydi gidelim burası açılmış deseler bile,ben oradan kolay kolay gitmem,neye dayanarak açılmış diye keskin bi gözlemle yaparım..sebebini bulduktan sonra rahat kafayla ayrılırım..

Kaya mezarları esas itibarı ile statüsü yüksek kişilerin sipariş ettiği, dönemin en iyi taş ustalarının elinden geçtiği yerlerdir. Şöyleki; yapımı ince elenip kişinin ebedi uykusunu geçireceği yer olarak tasarlandığı için, mezar sahibi kaya mezarının özellikle sanatsal eserlerle donatması bir gelenektir. Şöyle örnek vereyim.
Zengin bir tüccar diyelim. Adam elbette mal varlığını kendisiyle gömmez. Verasetçileri zaten buna müsade etmez. Yani adamın kilolalarca altını odasına alması çok mantıksız oluyor.

Esas önemli olan içerdeki işin sanatsal yanı. Dönemin tanınmış yada ustası bir insanın el işi o odadaki her hangi bir sanatsal eseri var ise işte orda durmak gerekiyor.
Örnek
Mozayik. Duvar kabartmaları. Rölyefler. Heykelcikler. Kutsal metinlerin yazıldığı gümüs yada altın bir plaka, tabak yada kadeh.
Yani demek istediğim; bulunan objenin istisna ve kaliteli olması on teneke altına bedeldir.Yeni başlayan doğaseverlerr. kaya mezar odalarında açılmış odalarda bulunan 3 madde odada saklı başka mezar ve tünelin nişanesidir.
1-nişler=genişliği mesafeyi...,meyi=.....
2-çatlaklar=bitim ucu nereye bakıyor...
3-açılan mezarın kapısının yanında bulunan küçük kare oyma veya küçük dikdörtgen oyma=yatakların tam ortasında
 

lagardel

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ocak 2017
Mesajlar
256
Beğeni
0
Puanları
0
slamlar;
toprağa dayalı tüm bir kaya parçası aralanda çatlak olan yer vurulan cisimlerde boşluk sesi verebilir.
kanımca çalışma yapmaya başlamadan önce değerli tespiti yapsan iyi olur diye düşünüyorum. sonuçta kasa diye şüphelendiğinyer.
kolay gelsin.
 

Tr_muscle

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eyl 2018
Mesajlar
7
Beğeni
0
Puanları
0
üstad kayalık bölgede topraktan yukarda bir yer merdivenle zor çıkılıyor
 

timur964

konularim
Süper Moderatör
Katılım
9 Eyl 2016
Mesajlar
7,681
Beğeni
83
Puanları
48
Kayadaki sarimsi renk ilgi çekici
 

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Haz 2018
Mesajlar
2,461
Beğeni
101
Puanları
63
yan oda yoksa odada ne görüyorsanız o vardır
 

Storm

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Tem 2018
Mesajlar
1,063
Beğeni
0
Puanları
36
Resimdeki sarı kısım kükürt su bazlı tepkilemelerden sonra zaman aşımı oluşmuş bu da orada bi çatlak olduğunun kanıtıdır. Ama orda kasa tarzı birşeyin olacagıbı zannetmiyorum ustam. Ama yok icimde kalacağına dersen al eline bi matkap o zaten kendini belli eder. Sana akıl vermek gibi olmasın ama dikkatini oda da sıvalı kısımlara yönelt sen olsan nasıl bi saklama yapabilirsin odaya bakarak düşün ve aklından geçen yerleri yokla baktın sonuç yok. Başka denizlerdeki limanlara diyelim ustam
 
 
Üst