• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Kayalık mevkii değerlendirebilir misiniz?

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle merhaba. İlgili görseller Tokat Reşadiyeden. Köyümüzün içerisinde eski uygarlıklara ait olduğu tahmin edilen mezarlıklar mevcut. Yılan kabartması bulunduğu ama ne olduğu anlaşılmadığı için kırdığını söyleyenler de var. Benim merak ettiğim ise bu aşağıda paylaşmış olduğum görseller doğal mıdır? Çünkü yapı şekli çok farklı geliyor bana. Öncelikle ilk resimde bunu bir yılan kafasına benzettim ben.

9.PNG
1.jpeg
2.jpeg
3.jpeg

Bu şeklin sağı solu yukarıdaki gibidir.
aşağıdaki resim uzaktan görüntüsü tahmini baktığı yönü çizdim. burası baktığı yerin arkadan çekilmiş hali.

4.jpeg

Burasıda baktığı yerin arka kısmının biraz daha yakın hali
6.jpeg

aşağıdaki resim baktığı yer

7.PNG
13627073_10154486695607259_8139648107336853134_n.jpg

aşağıdaki yer yüksekliği görmeniz açısından

8.PNG

Burasıda arka tarafı

IMG_20130405_082916.jpg

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Daha önceden bu bölgede deforme olmuş bir tek para pontus rum sikkesi bulduk. yürüyüş yolu üzerindeydi.

aslan81

Moderatör
Moderatör
yılanı bilmem ama sondan 3ncü resim sondan 4ncü resme bakan yüz figürü gibi yani sarı gibi gözüken yerde sarı olabilir oraların incelenmesi gerek dediğim iki resimde uzak yakın foto eşkiya işi olabilir,bölgeden kervan yolu geçiyorsa ,su varsa saklanmaya müsait yerler varsa eşkiya emaresi dir

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
aşağıdaki resim alt tarafı. kahverengi ile çizdiğim yer tarlalardan köye giden yol. kırmızı ile işaretlediğin yerlerde çeşmeler mevcut.

ayrıca elimde görseller yok ama az daha tepenin zirvesine doğru eski kervanların geçtiği rivayet edilen mevcut. mesafe yaklaşık 200 metre uzakta kalıyor bu kaya yapısına uzaklığı. ayrıca dedikleri yol üzerinde tek mezar diye tabir ettikleri mezarlar mevcut ve buralar kazılmış durumda.

8.PNG

Son düzenleme:

mayhem

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Buralar güzel görünüyor 13627073_10154486695607259_8139648107336853134_n.jpg​

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Ortadaki bölüm horasan mıdır? sağda işaretlenen yerde ve yuvarlak içerisine aldığınız bölümde ne mevcut olabilir. Bilmediğim için soruyorum kusura bakmayın

Asil

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Mitrihtades in hazinelerinin bir çok yere aktardığına dair tarih de geçiyor..zehirlenmekten korktuğu için dağlarda ormanlarda bitki toplayıp panzehir yaptığı kendi ürettiği karışımı günlük içtiğini serveti roma ya geçmesin diye pontus krallığının sınırları içinde bilinmeyen noktalara sakladığı.. roma ya yenildiğinde ""eşi canın bağışlanması karşılığında saklanan hazinenin bir kısmının yerini göstermiş... İnşallah kısmetinizde vardır.

mucit

Super Moderator
Süper Moderatör
benim kanaatım doğal ama reşadiyede bunlardan daha güzel yerler vardır antik yerleşim alanları

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
11.PNG12.PNG

Yuvarlak içerisine aldığınız alan burası bu arada sararmış kayalar neyin göstergesi oluyor?

aslan81

Moderatör
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 130161Ekli dosyayı görüntüle 130162

Yuvarlak içerisine aldığınız alan burası bu arada sararmış kayalar neyin göstergesi oluyor?
ilk fotoyu daha yukardan çekme imkanı varmı bütünü nü görmek istedim ,onun sivri burun gibi olan taraf altında ve o kayalıkta kapatılmış mağara ihtimali çok yüksek ihtimal eğer o kaya düşündüğüm figürse ve yılanın baktığı yöndeyse o zaman NEDEN SARI öğreniriz ,

nik

Super Moderator
Süper Moderatör
doğaldır

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Şuan o bölgede olmadığım için çektirmiş olduğum videolardan alıntı yapıyorum. bir süre sonra orda olacağım sadece ön araştırma yapmak istedim.
bu görüntü sizin insan figürüne benzettiğiniz kaya üzerinden çekilmiştir. Sadece bu görüntüyü alabiliyorum [MENTION=7775]aslan81[/MENTION]
14.PNG
13.PNG

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arazi güzel ilk 4 resimde yaşam izleri mevcut o resimdelerde her hangi belirleyici bir şeyleri ifade eden işaretler olmasada, kaya aralığından çıkan toprak dahi oranın yer altı izlerini dışa yansıtmış durumda. Ordan bir yerden girildiğinde içerisi tamamen toprak dolu magra tünel gibi şeylerle karşılaşırsınız. Bu yaşam alanı bir tapınak bir mabet bir mezar dahi olabilir. Ancak içinden kaç günde cıkılacagı bu şekilde kestirilemez. Ve eminim çok maliyetli ve sonucu belki hiç olan bir kazı olabilir.

Bölgeyi geçmişi tarihi iyi araştırıp öyle bakmakta fayda var.

İlk 4 resimde cihaz yardımı alın.

Son düzenleme:

Echibles

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
aslan81'in de yorumunu merak ediyorum. Yorumlar için teşekkür ederim.

edirne22

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
bir şey göremedim ama mekan güzel, piknik yeri manzara iyi...

fatih7979

Super Moderator
Süper Moderatör
6.jpegburaların yakın resmını cekmelısın