• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Kayılar (IYI)

Metalicvoice

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
29 Ocak 2019
Mesajlar
1,886
Beğeni
2,191
Puanları
113
Peygamber Efendimiz tarafından Mekke fethedilmeden önce Kabe'nin anahtarı o dönem Müslüman olmayan süreycc kabilesinden Osman bin Talhada dır. Osman bin Talha bir arap değil Orta-asya'dan göçüp Mekkede kılıç ustalığı yapan bir Türk ailesinin çocuğudur.

Mekke fethedildikten sonra Peygamber Efendimiz Hazreti Ali'ye Osman bin Talhadan bu anahtarı getirmesini emreder ve birden vahiy gelir 'Emaneti ehline verin' diye.

Kâbe’nin anahtarları: Allah’ın ’emri’, Peygamber Efendimizin (SAV) tatbiki ve Hz.Ali Efendimizin eliyle, Türk olan Osman Bin Talhâ’ya verilmiştir. Bunun manadaki karşılığı, Kâbe’nin anahtarları: KIYAMETE KADAR TÜRKLERDEDİR.

Konuya dönelim, Osman bin Talha daha sonra Müslüman olur.
Babası Hz.Osmana bir kılıç hediye eder. Hz.Osman'dan sonra bu kılıç Osman bin Talha'ya verilir.

Bu kılıç, daha Osmanlı İmparatorluğu kurulmadan önce, Hz. Osman döneminden, Ertuğrul Gazi’nin eline Şeyh Edebali kanalıyla “kutsal bir işaret” olarak teslim edilmiştir. Şeyh Edebali’nin eline geliş silsilesi ise: Hoca Ahmed Yesevi tarafından onu takip eden halifeleri vasıtasıyla ulaşmıştır.

Ertuğrul Gazi, Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu, Osman Bey’in babasıdır. Şeyh Edebali ise, Osman Bey’in kayınpederidir. Osman Bey’in gerçek ismi Orhun yada Atamandır. Kayı Boyu’nun, o günkü tüm isimlerine baktığımızda, bir tane bile Arap kökenli isim göremezsiniz. Ertuğrul Gazi, Alp Arslan, Konuralp vs.

Peki Orhun/Ataman ismi, nasıl olmuş da Osman olmuştur?
İşte bu konuda şimdiye kadar gizlenen sır:
Şeyh Edebali bizzat : ” Bundan sonra senin ismin Osman olsun, soyun bu isimle anılsın” demiştir. Hz. Osman’ın o kılıcının “mânâ sırlarını” Osman Bey’e söyleyerek teslim etmiştir. Sanıldığı gibi bu kılıç, Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferinden dönüşte getirdiği kutsal emanetler içersinde gelmemiştir.

Hz. Osman’dan, Osman Bin Talhâ’ya geçip, oradan da Hoca Ahmed Yesevî’ye emanet edilmiştir.
Daha sonra bu kılıç, Hoca Ahmed Yesevî silsilesi yoluyla Şeyh Edebali’ye gelmiş ve ‘sırları ile beraber’ Osman Bey’e teslim edilmiştir.
Orhun’un Osman olmasının sırrı bu kılıç ile beraberdir. Nitekim, Osman Gazi’nin oğlunun ismi de yine Türk ismi Orhan’dır.

Enteresan olan şu, Damga'dan da anlaşılacağı gibi Kılıcı yapan bir Kayı Türkü olan Osman bin Talha'nın babasıdır, emanet ettiği kişi Hz. Osman, kılıcın dönüp dolaşıp geldiği kişi yine bir Kayı Türkü olan Osman Gazi'dir...

8A73BF9A-6915-4BB8-A6CA-308307FD2BF3.jpeg
 
   

densi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Eki 2018
Mesajlar
357
Beğeni
17
Puanları
18
evet bu hadiseyi Oktan Keleşin on altı yıldız sitesinde okumuştum.
 
   

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
15 Ağu 2017
Mesajlar
3,642
Beğeni
1,339
Puanları
113
Konum
Ankara
Kim ne derse desin, karalamaya, küçümsemeye çalışırsa çalışsın, Türk milleti övülmüş bir millettir. İslamın ve adaletin dünyadaki hamisi ve önderidir. Şükürler olsun ki Rabbime Müslüman bir Türk olarak doğmuşum. Çocuğumuda kutsal Türk-islam davasının neferi olarak yetiştirmeye çalışıyorum.
 
   

densi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Eki 2018
Mesajlar
357
Beğeni
17
Puanları
18
bu kılıcın Topkapı sarayı müzesinde sergilendiği söyleniyor o müzeye gitmek nasip olursa kılıcı ve üzerindeki kayı damgasını görmek isterim
 
   

hepastios

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Kas 2018
Mesajlar
847
Beğeni
378
Puanları
63
Bende diyorumki iyiki Arap olarak doğmamışım Arap bizden ama biz araptan deyil iz ne mutlu türküm diyene ceddimiz oğuz han dır
 
   

densi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Eki 2018
Mesajlar
357
Beğeni
17
Puanları
18
mesele bizden olup olmama meselesi değildir Peygamberimizin şu hadisi nasıl olmamız gerektiğini gösteriyor aslında'
 
   

densi

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 Eki 2018
Mesajlar
357
Beğeni
17
Puanları
18
... Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de (kamil manada) iman etmiş olmazsınız.
 
   
Üst Alt