Kazi izni alma

galatasddk

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Tem 2014
Mesajlar
1
Beğeni
0
Puanları
0
Selamun alekum abiler..
Kazi izni almak istiyorum nereye nasil basvuru yapabilirim
masrafi nedir..arti kazi yapilacak yere gittinten sonra vermeme durumu bulunuyormu bilgisi yada yakin zamanda yapmis yada sorup arastir biri cevarlarsa cok iyi olur tesekkurler
 

kazama

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
4,040
Beğeni
150
Puanları
63
Konum
꧁꧂ ❝Çorum/Province❝
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Define Arama Yönetmeliği

AMAÇ

Madde 1- Bu yönetmeliğin amacı; 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nda belirtilen yerler dışında define aramalarında uyulacak esasları belirtmektedir.

KAPSAM

Madde 2- Bu yönetmelik, define arama ruhsatının verilmesine, define arayıcısından istenecek belgelere, aramanın nasıl yapılacağına ve çıkan definenin arayıcıya tanınacak haklara ilişkin hükümleri kapsar.

DAYANAK

Madde 3- Bu yönetmelik 2863 sayılı kanun’un 6 ve 50’inci maddeleri ile medeni ile medeni kanun’un 696 ve 697’inci maddeleri uyarınca hazırlanmıştır.

KISALTMALAR

Madde 4- Bu yönetmelikte geçen ''Bakanlık'' Kültür ve Turizm Bakanlığını ''Müze'' Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı müzeleri ifade eder.

MÜRACAAT

Madde 5- Define aramak isteyenler, arayacakları yerin bağlı bulunduğu mülki amire bir dilekçe ile müracaat ederler.

Madde 6- Dilekçede arama maksadı açıkça belirtilir ve define aranacak yerin il, ilçe, bucak, köy, mahalle, sokak, ev numarası bildirilir. Ayrıca bu yerin ekili, dikili, meskun, gayri meskun, tapulu ve tapusuz olup olmadığını ve kime ait bulunduğu açıklanır.

Madde 7- Müracaat dilekçesine;

a) Define aranacak yer sahanın yetkili teknik elemana çizdirilmiş il bayındırlık tasdikli 1/500 ölçekli tavsiye münhanili haritası ve krokisi

b) Krokisi çıkarılamayacak ev ve bunun gibi yerler ise ada, parsel ve çap numarasını belirten vaziyet planı

c) Uzaktan ve yakından olmak üzere çeşitli yönlerden çekilmiş net fotoğrafları

d) Define aranacak yer sahipli ise gerçek kişilerden noterden tasdikli muvafakatname tüzel kişilerden ve yetkili organlarında muvafakat yazısı eklenir.

Madde 8- Define aranacak yer 100 metre kareyi geçemez. Bu yer verilecek fotoğraflarla harita veya kroki üzerinde işaretlenir.

Madde 9- Mülki Amir define aranacak yerin 2863 sayılı kanun’un 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığını define aramasında sakınca bulunup bulunmadığını en yakın Müze Müdürlüğüne tespit ettirir.

Madde 10- Müze Müdürlüğümce müracaat uygun bulunduğu takdirde define arama ruhsatı verilir. Ruhsatname 1 yıl sürelidir. Define araması aralıksız en çok 1 ay devam eder. Hava muhalefeti veya tabi afetlerden dolayı bu içerisinde bitirilemezse bir defaya mahsus olmak üzere Mülki Amirce en çok 1 ay uzatılabilir.

Madde 11- Define araması define arayacak yere en yakın müzeden görevlendirilecek ihtisas elemanı başkanlığında Maliye ve Gümrük ve İç İşleri Bakanlığının birer temsilcisi gözetiminde yapılır.

Madde 12- Define aranacak yeri incelemeye gidecek Müze İhtisas elemanı ile aramada bulunacak ihtisas elemanı Maliye ve Gümrük ve İç İşleri Bakanlıkları temsilcilerini yol masrafı birinci derecede devlet memuru harcırahı üzerinden yevmiyeleri define arayıcısı tarafından ödenir. Bu yevmiyeler günlük zorunlu giderleri karşılayamadığı takdirde aradaki fark yevmiyelerin yüzde 50’sini geçmeyecek şartıyla define arayıcısı tarafından ödenir.

Madde 13- Define aramasından doğacak zarar ziyan ve kazı yapılan yerin eski haline getirilmesiyle ilgili masraflar define arayıcısına aittir. Bu masrafların tahmini tutarı ilgili müze müdürlüğünce tespit edilir.

Madde 14- Define arama yerini incelemeye gidecek müze ihtisas elemanının harcırahı önceden 12 ve 13.’üncü maddelerde yazılı diğer harcamalar ise arama başlamadan önce arayıcı tarafından bir devlet bankasına Müze Müdürlüğü adına yatırılır. Müze Müdürü aramadan önce görevlilere avans öder. Hizmetin yerine getirilmesinden sonra görevlilerin verecekleri hak ediş belgelerine göre kesin hesap yapılır artan paralar arayıcıya iade edilir.

Madde 15- Çalışmalar görevliler ile arayıcının imzasını taşıyan tutanaklarla günü gününe tespit edilir. Bu tutanaklar ve arama sonunda tanzim edilecek nihai tutanak bakanlığa gönderilir.

Madde 16- Define aranmasının mevzuat hükümlerine göre ilgililerce durdurulması halinde hiçbir hak zarar ve ziyan talebinde bulunamaz.

Madde 17- Define aramasında çıkan buluntular bakanlıkça tayin edilecek en az 3 kişilik bir uzman heyetine inceletilir. Elde edilecek buluntular Kültür ve tabiat varlığı ise müzelere define ise Maliye Gümrük Bakanlığına teslim edilir.

Madde 18- Bulunan Definenin Maliye v Gümrük Bakanlığınca geçer akçe olarak değeri tespit edilir. Define hazineye ait arazide bulunmuşsa yüzde 50’si arayıcıya özel veya tüzel kişilere ait arazide bulunmuşsa yüzde 40’ı arayıcıya yüzde 10 ise mülk sahibine verilir.

-Not : ALINTIDIR.
 

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
4 Tem 2016
Mesajlar
3,139
Beğeni
156
Puanları
63
Konum
Türkiye
[MENTION=14077]kazama[/MENTION] kardeşim ben bile düşünüyordum bu kadar saçma maddeden sonra beni bu işten soğuttun :) Şimdi diyelimki ben bir tepeyi yani devevi havaya uçurarak izinli bir kazı yapmak istiyorum ben o tepeyi eski haline nasıl getirecem :D
 

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
4,341
Beğeni
226
Puanları
63
Konum
tam olduğum yer
2 kilo davul tozu ve 300 gr minare gölgesini alıp müzeler müdürlüğü özel kalem müdürüne makabuz karşılığı teslim ettikten sonra ...

dekontu sanayi ve ticaret bakanlığının arşivine teslim ederek dosya numarasını maliye ve gümrük bakanlığı özel kalem müdürlüğü

sekreterliğine sağ salim teslim ettikten sonra ...sekreteri yemekten sonra kahve ısmarlayıp yemek ve kahvenin faturasını 3 nüsha halinde ...

böyle böyle devam ediyor arkadaşlar kolaygelsin ................. ahanda 1 deve buldum hadi size kolaylık olsun dereyi de siz bulun atlatın ...

kolay gelsin
 

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
4,341
Beğeni
226
Puanları
63
Konum
tam olduğum yer
maksat kıllık olsun
 

kazama

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
19 Ara 2016
Mesajlar
4,040
Beğeni
150
Puanları
63
Konum
꧁꧂ ❝Çorum/Province❝
@kazama kardeşim ben bile düşünüyordum bu kadar saçma maddeden sonra beni bu işten soğuttun :) Şimdi diyelimki ben bir tepeyi yani devevi havaya uçurarak izinli bir kazı yapmak istiyorum ben o tepeyi eski haline nasıl getirecem :D
Sanki ben soğuttum aaa aa :322:
Sana diyebilceğim tek şey ; YAPMA YANARIZ :biggrin-new:
 

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
4 Tem 2016
Mesajlar
3,139
Beğeni
156
Puanları
63
Konum
Türkiye
222.jpg
[MENTION=14077]kazama[/MENTION] kardeşim Ya bu deveyi güdecem yada bu diyardan gidecem :)
 

Cenat

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Kas 2016
Mesajlar
260
Beğeni
0
Puanları
16
Slm arkadaşlar hayırlı cumalar resmi kazılarda kanunlar biraz esnetildi doğru adamı bulursanız resmi görevde bu son 4 -5 aylık zaman diliminde bu zamandan öncesi aynen [MENTION=14077]kazama[/MENTION] ustanın dediği gibiydi çıkartılan emarenin değeri 7_ 8 yılda peyder peyi hesabınıza geçiyordu uzun bif zamandı şimdi ise paranın tamamı hesabınıza yatıyor ama nakit olarak çekemiyosunuz ancak ev alırsın parayı çekersin araba alırsın arazi alırsın yine anında parayı çekersin buşekilde olduğu zaman kullanabiliyosun harcamada zaman kısıtlaması yok velakin çoğu çıkartılan ürüne çok değerli paha biçilemez dendiği için şapa oturuyoruz .:)
 
 
Üst