• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Kharon Cehennem Kayıkçısı

serkancan

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
9 Nis 2018
Mesajlar
319
Beğeni
185
Puanları
43
Kharon Cehennem Kayıkçısı; Hatay Antakya'da kayalara oyulmuş olan dev büsttür. St. Pierre Kilisesi'ne 200 metre mesafede kayalara oyulmuştur. Yunan mitolojisinde adı geçen Cehennem Kayıkçısı Charonion (Kharon) kabartması, Antiochus IV Epiphanes (M.Ö. 175 - 164) zamanından günümüze kadar gelmiştir.

Kharon kabartması ilk bakıldığında bir kadın başı gibi görünmektedir. Hatta baş kısmında düzgünce takılmış bir örtü benzeri oyuntu olup portre 4 metreye 1.5 metre boyutlarında bir insandır. Edinilen bilgilere göre Helenistik dönemde oyulmuş olan bu portre imparator Antiochos zamanında Antakya'da birçok insanın ölümüne neden olan veba salgını sırasında yapılmıştır. Birçok kişi hastalıktan öldükten sonra, Leios adında bir kahin, şehre bakan yüksek bir tepede büyük bir maskenin yapılmasını istiyor ve böyle bir kabartmanın yapılması kararlaştırılıyor. Geçen zamanla birlikte veba salgının durmasıyla mitolojide cehennem kayıkçısı olarak bilinen kaya kabartması tamamlanamadan yarım bırakılmıştır.

Kayalara oyulmuş olan Kharon portresinin yüzü kuzeye dönüktür ve tüm Antakya şehrini görmektedir. Rivayete göre kabartmanın üzerinde ölüm ile ilgili sözler varmış ancak, bu sözler günümüze kadar gelemeyip tahrip olmuş. Bir söylentiye göre bu sözlerden biri de "Benim servetim ayaklarımın altındadır." olduğudur.
Bu yazı nedeniyle kabartmanın altı kısmı hazine avcıları tarafından defalarca kazılmış, ancak burada servet kelimesi ile anlatılmak istenenin maddi bir servet değil büstün baktığı Antakya şehri olduğu kanısına varılmıştır.
wdwedwedw.JPG
ewdewfdef.jpg
sdfff.jpg
sddsdsd.JPG
sddfdsds.JPG
unnamed.jpg
 
 

Cann

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Kas 2016
Mesajlar
1,846
Beğeni
279
Puanları
83
Burada solda 3 üçgen oymalar da var güzel bilgi emeğine sağlık
 
 
Üst Alt