kırılmayan kapak

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar Karşınıza cıktıysa fikir verin lütfen tecrubenizi paylaşın.

Şimdi bir şeylere istinaden kazılan bir yerde 40 metre tünelden gittikten sonra yeşil cam gibi bir kapıya denk gelinmiş her türlü çabaya ragmen parmak kadar parca kopartılamamış bunu söyleyen adam bizzat kazı ekibinden biri seneler geçti adama O kapak sanılanın bizzat definenin kendisi olabilecegini söylemiştim O kadar büyük yakut elmas gibi taş olurmu tartışılır.

Bu günde biri geldi 5 mrtre kazmışlar yine dar bir tünel kaya her taraf kapak gibi bir şeye denk geldik diyor adam bu kapak bu sefer yesil mavi renk degil Siyah lakin yıllar önce bahsi gecen yukarda yazdıgım hikayeye benziyor.

Siyah Sert cam gibi taşı kırmayı bırak anlatılana göre cizemiyorlar bile. Nitrik asitten tut hilti, daire taş kesme aletlerine kadar denenmiş ama yine parcalamayı bırak cizememişler.

Bu gün beni cagırdılar gitmedim başıma gelmeyen bir olay. Ama arkadaşlara sorup araştırıp dönecegim için söz verdim.

Umarım tecrubesi olan ve bunu paylaşmak isteyen biri cıkar !

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
jeolog ustam baksın büyük ihtimal yardımcı olacakdır.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Ah be ustam yanlis topa girmissin
Tarife gore buyuklukte yakut zumrut olacak ve orayi sagmi birakacaklar....komple haritadan siler cografi konumunu degistirirler oranin.kim pesinde kosturup gorup dokunursada nufustan dusurup amel defterini coktan kapatirlar....milyonda bir ihtimalde bile

jeolog

Co Admin
Co Admin
Obsidyen olmasi icin bolgenin olustugu formasyon volkanik kokenli olmasi gerekir. Bunu da ogrenmek icin kayalara ait gorseller gerekir. Baskalasim kayalari (metamorfik kayalar) olustuklari yapilarini yuksek sicaklik ve basinc etkisiyle kaybedip daha sert ve kristalli yapida olurlar, cam gibi gorunebilirler ama cam halinde degildirler. Kirmak icin cogu zaman basinc kullanilmalidir. Tunellerde kapak olarak kullanilmasi akla yatkin degildir, diyelim ki oyle bir kapaga denk gelindiyse yukari/asagi dogru tunelin yolu degistirilir ve daha kirilgan olabilecek ana kaya acilip kapagin arka kismina inilir/cikilir.
Camsi kapaklarin net fotolari varsa ne olduklari konusunda bilgimi paylasirim.
Obsidyen mutlaka bir balyoz ile yuzeysel kirilma verir ve bu kirilma sonucunda cikan parcanin bir yuzeyi istiridye kabugu gibi egimli olur.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Obsidyen olmasi icin bolgenin olustugu formasyon volkanik kokenli olmasi gerekir. Bunu da ogrenmek icin kayalara ait gorseller gerekir. Baskalasim kayalari (metamorfik kayalar) olustuklari yapilarini yuksek sicaklik ve basinc etkisiyle kaybedip daha sert ve kristalli yapida olurlar, cam gibi gorunebilirler ama cam halinde degildirler. Kirmak icin cogu zaman basinc kullanilmalidir. Tunellerde kapak olarak kullanilmasi akla yatkin degildir, diyelim ki oyle bir kapaga denk gelindiyse yukari/asagi dogru tunelin yolu degistirilir ve daha kirilgan olabilecek ana kaya acilip kapagin arka kismina inilir/cikilir.
Camsi kapaklarin net fotolari varsa ne olduklari konusunda bilgimi paylasirim.
Obsidyen mutlaka bir balyoz ile yuzeysel kirilma verir ve bu kirilma sonucunda cikan parcanin bir yuzeyi istiridye kabugu gibi egimli olur.
Demin tekrar konuştum. Obsidyen olma olasılıgı yüksek balyozla dedigin gibi parca koparmışlar ve aynen istiridye kabugu gibi.

Vurguladıgın gibi, cografi konuma bölgeye ters düşen ise buralarda bu taştan bulmak mümkün degil. Ne eski ne yeni Volkanık oluşum yok bilindik. Obsidyen degilse bile ona yakın benzer bir taş yada sert cam diyelim.

Yer cok dar bir adamın uzanarak sıgacagı darlıkta anlatılana göre, yani hareket olanagı kısıtlı, balyoz dönöüyor ona göre düşün. Arkada gaz olasılıgı yüksek

bu taşın üzerinde küçük birde kablumbaga fügürü varmış tüm avuzları mevcut sordum kafa göz kuyruk ayak var yön verecek mesafe atacak ayrıntı yok. Yani ne varsa Siyah taş ve arkasında.

Durumu anladın sanırım taşın cinsinden ziyade sertligini zorlugunu aktarabildiysem size

Nasıl kırılır bu hususta bilgi tecrube istiyorum. Yerin dar oldugunu göze alarak nasıl bir calışma yapılmalı ?

saftilki

Moderatör
Moderatör
oksijen ama çok dikkat edin çatır çatır parçalar kopacaktır küçük şiddetli patlamalar,

30061977

Engellendi
spiral taşla kesin o taş değerli taş tesbih ve yüzük yapanlara satarsiniz

Mushap

Editör
Elmas uçlu delici ve ısınmayı engelleyecek su takviyesi ile sıralı şekilde delikler açarak kırılabilir örneğin 5 er cm aralıklarla yukardan aşağı delikler açılınca taş delikler arasında çatlama yapabilir. 30 mm demirden bile 10 cm çapında delikler açabilen uçlar var.bir şekilde tek delik ile yılan kamera kullanılıp içerisi görüntülenirse çalışma ona göre yapılır ama ısınmaya çok dikkat etmek gerekir yanıcı bir gaz var ise tehlikeli olacaktır

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Elmas uçlu delici ve ısınmayı engelleyecek su takviyesi ile sıralı şekilde delikler açarak kırılabilir örneğin 5 er cm aralıklarla yukardan aşağı delikler açılınca taş delikler arasında çatlama yapabilir. 30 mm demirden bile 10 cm çapında delikler açabilen uçlar var.bir şekilde tek delik ile yılan kamera kullanılıp içerisi görüntülenirse çalışma ona göre yapılır ama ısınmaya çok dikkat etmek gerekir yanıcı bir gaz var ise tehlikeli olacaktır
Ah benim guzel gonullu ustam..sen hic kafani yorma dunyada kesilemeyen kirilamayan element maden vs yoktur....yeterki kiymetli olsun.herturlu ogutulur..son care plazma kesici var.15 cm lik saf celik levhayi kesen...olum disinda herseyin caresi var yeterki somut gercek kiymetli olsun