Kirma Zeytin Nasil Kurulur..?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum,
Zeytinin aci suyunu almak ve biran once satisa hazir hale getirmek icin KOSTİK atildigini duydugum yaklasik 5 aydan beri agiz tadiyla zeytin yiyemiyorum.

Pazarda 3 haftadir yesil zeytin satiliyor. Makinasi da yaninda. İsteyene cizip isteyene de kirip veriyorlar. Nasil yapildigini makinayi 10-15 dakika izleyip gordum.

Bu zamana kadar hic zeytin kurmadim. You tube dan biraz izledim cekilen videolari. Yaliniz tam kafama yatmadi.

Sorum şu:
Bu isten anlayanlar,
Bu isi bilenler,
Zeytinini kendisi yapanlar,
Zeytin bahcesi olanlar,
Pazardan 10 kilo zeytin alsam, bunlari da cizdirmesemde kirdirsam bu zeytini yeme asamasina getirmem icin nasil yapmaliyim? Ne yapmaliyim..?

Bir baska sorum daha olacak:
Kostikle olgunlastirilan zeytinin cekirdek rengi SİYAH olur diyorlar dogru mu? Kahverengi olmali diyorlar.

Şu işi sizin tecrubelerinizle cozelim insallah.

Simdi den tesekkurlerimi sunuyorum.
Allah cc razi olsun.

akıltopağı

Operatör
Selamun Aleykum,
Zeytinin aci suyunu almak ve biran once satisa hazir hale getirmek icin KOSTİK atildigini duydugum yaklasik 5 aydan beri agiz tadiyla zeytin yiyemiyorum.

Pazarda 3 haftadir yesil zeytin satiliyor. Makinasi da yaninda. İsteyene cizip isteyene de kirip veriyorlar. Nasil yapildigini makinayi 10-15 dakika izleyip gordum.

Bu zamana kadar hic zeytin kurmadim. You tube dan biraz izledim cekilen videolari. Yaliniz tam kafama yatmadi.

Sorum şu:
Bu isten anlayanlar,
Bu isi bilenler,
Zeytinini kendisi yapanlar,
Zeytin bahcesi olanlar,
Pazardan 10 kilo zeytin alsam, bunlari da cizdirmesemde kirdirsam bu zeytini yeme asamasina getirmem icin nasil yapmaliyim? Ne yapmaliyim..?

Bir baska sorum daha olacak:
Kostikle olgunlastirilan zeytinin cekirdek rengi SİYAH olur diyorlar dogru mu? Kahverengi olmali diyorlar.

Şu işi sizin tecrubelerinizle cozelim insallah.

Simdi den tesekkurlerimi sunuyorum.
Allah cc razi olsun.
Yağ lık zeytin siyahlaşınca toplanır.kirmalık zeytin hafif yeşil olur.kırıldıktan sonra 5litrelik su bidonuna doldurulur kaya tuzu (diri tuz)ilave edilir yarım kilo kadar su ilave etmeden.20 gün sonra acı suyu çıkar dökülür aynı işlem tekrar yapılır bir hafta sonra yemeye hazır hale gelir.tuzlu suda muhafaza edilir .yoksa çabuk yumuşar.ayrıca sulanarak yetiştirilen zeytin .fazla lezzetli olmaz.kıraç zeytini lezzetli olur .en lezzetlisi.kıraç da yetişen gemlik zeytinidir.

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Yağ lık zeytin siyahlaşınca toplanır.kirmalık zeytin hafif yeşil olur.kırıldıktan sonra 5litrelik su bidonuna doldurulur kaya tuzu (diri tuz)ilave edilir yarım kilo kadar su ilave etmeden.20 gün sonra acı suyu çıkar dökülür aynı işlem tekrar yapılır bir hafta sonra yemeye hazır hale gelir.tuzlu suda muhafaza edilir .yoksa çabuk yumuşar.ayrıca sulanarak yetiştirilen zeytin .fazla lezzetli olmaz.kıraç zeytini lezzetli olur .en lezzetlisi.kıraç da yetişen gemlik zeytinidir.
Kostik kimya diliyle " Sodyum Hidroksit " işkembe beyazlatmadada zeytin siyahlatmadada kullanırlar tehlikelidir deneme lüzum yok sanırım.Sabun yapmadada diğeri yani potasyum hidroksit kullanılır.

Çekirdeğine bakılır eğer siyahsa ? kullanılmış olabilir
Kahverengi ise doğal yollarla yapılmıştır.

Bayram abi sanırım imalata gireceksin :) on kilo zeytini salamura tuzuna bas bidonu iki günde bir hafiften salla karıştır
yirmi gün içinde siyahlaşmaya keza yağını yavş yavaş salmaya başlar içine bir kaç dilimde limon atarsın...