Kırmızı taş

ersen0010

Bilgili Üye
Bende merak ettim bu taşı nedir acaba @jeolog usta görmedi galiba konuyu

@ibrhm

Bilgili Üye
Kalsedon taşı , 7,,,7,5 setlik , Cami çizmesi normal. Özgül ağırlığıda , 2,60 2,90 arası gelmeli.

Gri

Aktif Üye
Hocam kalsedon yazdım baktım amma buna benzer birşey bulamadım camıda baya cırt diye kesiyor sürünce butaş parçası

@ibrhm

Bilgili Üye
Hocam kalsedon yazdım baktım amma buna benzer birşey bulamadım camıda baya cırt diye kesiyor sürünce butaş parçası
Çeşidi çok, Kırmızı kalsedon yaz..
Anlamak için muhtemel 7,5 sertlikten yüksek bir malzemeyi çizmen gerek ,mesela Topaz.

Gri

Aktif Üye
Hocam kırmızı kalsedona baktım amma onlar daha mat bu daha parlak gibi bilemedim amma biyerden topaz bulursam çizmeyi denerim bakalım çizerse nedemek olacak onu

Ekli dosyalar

jeolog

Co Admin
Co Admin
Camı kesiyor demenizi baz aliyorum, Garnet grubu minerallerden Almandin minerali. Ingilizcesi de Almandine dir. Aramanizi bu kelime ile yaparsaniz daha cok ornek fotoya rastlarsiniz.

@ibrhm

Bilgili Üye
Hocam kırmızı kalsedona baktım amma onlar daha mat bu daha parlak gibi bilemedim amma biyerden topaz bulursam çizmeyi denerim bakalım çizerse nedemek olacak onu
Çizerse sertlik 9 ve üzeri olur.Bir gemoloji laboratuarında test ettirmek gerekir. Çok uzak ihtimal, safir,yakut,elmas sinifina ve arada bir kaç taş daha var ama sıfır ihtimal.
En kolay Özgül ağırlığını al. Hassas terazide kuyumcu terazisi. Özgül ağırlığı tutarsa ona göre araştır.

Gri

Aktif Üye
Hocam saolun internetten baktıkda almandine taşınada benziyor lal taşı diye bir taşada benziyor amma hangisidir nedir bilemedik özgül agırlıgına bakalım bunu bide ışık tutunca etrafını baya kıpkırmızı yapıyor ilginç birtaş hocam bunun almandine veya lal taşıysa maddi degeri varmıdır acaba sizce

jeolog

Co Admin
Co Admin
Lal taşi: garnet grubu almandin icin halk dilinde kullanilan ismidir diye biliyorum. Cami kesmezde kesecek kadar cizer.