Koleksiyonculuk Belgesi ve Yurtdışından Eski Dönem Para Getirme Hk.

medieval

Yeni Üye
Merhaba,

Tarihi objelere ilgi duyan birisi olarak internet üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde konuyla ilgili malesef pek fazla kaynağa denk gelemedim. Resmi kurumları aramama rağmen koleksiyonculuk belgesi ve belgenin temini sonrası süreçlere dair net bilgiler edinemedim. Herkes bambaşka şeyler söylüyor ve haliyle de bu hobiyi yasal olarak ilerletmek isteyen koleksiyoner adayları biraz mağdur oluyor. Bu bağlamda, aklımdaki birkaç soruyu buradan sormak istedim. Amacım şimdilik en eski dönem madeni paraların koleksiyonunu yapmak. Bilgi sahibi olanlar cevaplarsa çok memnun olurum.

İlk olarak, koleksiyonculuk belgesi için başvuru yaparken herhangi bir aday belirleme koşulları var mı? Müzeye yapılan başvuru neticesinde başvuru yapan herkes kabul ediliyor mu yoksa seçim için belli kıstaslar var mı? Bu konuda görüştüğüm birisi bana 5.000 TL ödersen seni belge almak için eğitime alabiliriz, sonrasında da tüm eski dönem sikkeleri bizden almalısın diyecek kadar bilgi kirliliği var malesef. Elbette yalan söylediğinin farkındayım ama başvuru sırasında bazı konularda bilgi yeterliliği gerekli mi veya evimin güvenliği konusunda nelere dikkat etmem lazım gibi sorular var aklımda.

Son olarak ise, koleksiyonculuk belgesi sonrası yurtdışında takip ettiğim müzayedelerde satılan eski dönem madeni sikkeleri satın alıp, kargo ile getirmemde yasal olarak bir engel olacak mı? Çünkü bu konuda herkes başka şeyler söylüyor veya yazıyor. Aslında çok basit bir süreç, yurtdışında yüzlerce mezat oluyor her gün ve teklif verip satın aldığım takdirde, koleksiyonculuk belgesi aldığım zaman bu paralar elime yasal şekilde ulaşacak mı bu sorunun cevabını merak ediyorum.

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Turko

Uzman
Aday belirleme yok. Sınav da yok. Sicil temiz olacak. Kredi batağı olmayacak. Borçlardan ötürü yalan dolan iflas işleri olmayacak . Fiş fatura naylon vs işler ile alakalı sicil olmayacak. Hırsızlık dolandırıcılık vs gibi sicil olmayacak.
E devlete gir , TC kimlik numarası , ikametgah , adli sicil ( geniş kapsamlı arşivli ) , 4 tanede yeni çekilmiş vesikalık. Adres beyanında olması lazım ama sende malzeme olmadığı için ilk etapta istemezler. Malzeme toplayıp kayıt ettirmeye başlayınca beyan edersin.

Yurtdışı açık artırma sitelerine girebilir teklif verip satın alabilirsin. Satışı kurum yada şahıs Türkiye kargo işlemine onay verirse sistemde alabilirsin. Bazı satıcılar evet Türkiye kargo var diyor satış yapıyor . Lakin şahsın satıyor olması birşeyi değiştirmiyor. Misal Almanya'da bir satışı para satıyor. Aldın. Kargoya verdi. Geldi İstanbul'a. Eğer aldığın parayı kargo gelmeden önce gümrüğe beyan etmez isen otomatikman zaten sen kaçakçı konumuna düşüyorsun. Hepsi tamam beyan ettin aldın geldi gümrüğe. Memur barkoda bakıyor gümüş kültür varlığı sınıfı madeni para. Nereden geliyor Almanya. Açıyor sistemi bakıyor Almanya bu paraya satılamaz kültür varlığı demiş mı . Bakıyor memur evet demi. Direk Almanya gümrüğe geri gönderilir para ordan da ilgili kuruma teslim edilir . Yani devletlerin listesi olur. Listede adı geçen hiç birşeyi sokamazsın ülkeye.

medieval

Yeni Üye
Cevabınız için çok teşekkürler. Belge ile ilgili tüm soruları detaylıca yanıtlamışsınız, bu bilgiler ile başvurumu yapacağım çok sağ olun.

Diğer konuda ise yine tüm soruları yanıtlamışsınız, sadece "Yani devletlerin listesi olur. Listede adı geçen hiç birşeyi sokamazsın ülkeye." yazdığınıza binaen, belirttiğiniz bu devlet listelerini internette bulabilir miyiz? Ya da satın alma öncesi alınacak ülkenin kanunlarını mı tek tek taramak lazım? Veya TR kaynakları var mıdır acaba koleksiyoncuların yasal bir şekilde satın alma yapabilecekleri ülkeler gibi.

Sanırım özellikle Amerika ve büyük Avrupa ülkelerinin tamamında madeni sikke ticareti serbest. Süreci netleştirmek adına, Amerika'dan ilerleyecek olursak (serbest olduğu kesin olarak biliyorum), ben Amerika'dan bir ürün alsam, dediğiniz gibi gerekl bilgilendirmeleri de yapsam, gümrüğe gelen kargo sorunsuz bir şekilde bana ulaşıyor, doğru değil mi?

Belki bu konu altında, yurtdışından satın alma yapan resmi koleksiyonerler hangi ülkeden satın alma yapabildiklerini yazarlar veya tecrübelerini paylaşırlar. @Turko, cevabınız için tekrar teşekkürler

yeniklasör

Yeni Üye
Merhaba,

Tarihi objelere ilgi duyan birisi olarak internet üzerinden yaptığım araştırmalar neticesinde konuyla ilgili malesef pek fazla kaynağa denk gelemedim. Resmi kurumları aramama rağmen koleksiyonculuk belgesi ve belgenin temini sonrası süreçlere dair net bilgiler edinemedim. Herkes bambaşka şeyler söylüyor ve haliyle de bu hobiyi yasal olarak ilerletmek isteyen koleksiyoner adayları biraz mağdur oluyor. Bu bağlamda, aklımdaki birkaç soruyu buradan sormak istedim. Amacım şimdilik en eski dönem madeni paraların koleksiyonunu yapmak. Bilgi sahibi olanlar cevaplarsa çok memnun olurum.

İlk olarak, koleksiyonculuk belgesi için başvuru yaparken herhangi bir aday belirleme koşulları var mı? Müzeye yapılan başvuru neticesinde başvuru yapan herkes kabul ediliyor mu yoksa seçim için belli kıstaslar var mı? Bu konuda görüştüğüm birisi bana 5.000 TL ödersen seni belge almak için eğitime alabiliriz, sonrasında da tüm eski dönem sikkeleri bizden almalısın diyecek kadar bilgi kirliliği var malesef. Elbette yalan söylediğinin farkındayım ama başvuru sırasında bazı konularda bilgi yeterliliği gerekli mi veya evimin güvenliği konusunda nelere dikkat etmem lazım gibi sorular var aklımda.

Son olarak ise, koleksiyonculuk belgesi sonrası yurtdışında takip ettiğim müzayedelerde satılan eski dönem madeni sikkeleri satın alıp, kargo ile getirmemde yasal olarak bir engel olacak mı? Çünkü bu konuda herkes başka şeyler söylüyor veya yazıyor. Aslında çok basit bir süreç, yurtdışında yüzlerce mezat oluyor her gün ve teklif verip satın aldığım takdirde, koleksiyonculuk belgesi aldığım zaman bu paralar elime yasal şekilde ulaşacak mı bu sorunun cevabını merak ediyorum.

Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Bu konu ile ilgili hertürlü net bilgiyi kurumdan alabilirsin yanlış yerdesin bilgi alamıyorum yazmışsın ama ilginç yani bilgi alamama gibi bir olay söz konusu bile olamaz.Öncelikle koleksiyoner olman için elinde ne var ? koleksiyoner olman için elinde koleksiyona girecek objeler olması lazım.20 tane bizans sikkesi ile koleksiyonerlik belgesi alamazsın.Elinde kokeksiyonluk eser olursa başvurunu yaparsın görevli gelir koleksiyona yerin uygunmu kontrol eder koleksiyonu sergileme yapacağın alanın m2 bazında standartları var kamera sistemi vs bir sürü prosüdür var.Parayla eğitim vs söz konusu bile değil kimlerle irtibat halindesiniz ilginç.Yurt dışından buraya obje getirmenin ne demek olduğunu öğrenin önce.Yurt dışında satılan her obje burada koleksiyona girmez bence biraz fazla hayal dünyanız geniş.Adamlar burdan alıp kaçırıyor sen oradan ne alıpta burda koleksiyona koyucaksın ilahi güldürdün beni gece gece.Yol yakınken hayal kurmaktan vazgeç bence.

Son düzenleme:

medieval

Yeni Üye
Bu konu ile ilgili hertürlü net bilgiyi kurumdan alabilirsin yanlış yerdesin bilgi alamıyorum yazmışsın ama ilginç yani bilgi alamama gibi bir olay söz konusu bile olamaz.Öncelikle koleksiyoner olman için elinde ne var ? koleksiyoner olman için elinde koleksiyona girecek objeler olması lazım.20 tane bizans sikkesi ile koleksiyonerlik belgesi alamazsın.Elinde kokeksiyonluk eser olursa başvurunu yaparsın görevli gelir koleksiyona yerin uygunmu kontrol eder koleksiyonu sergileme yapacağın alanın m2 bazında standartları var kamera sistemi vs bir sürü prosüdür var.Parayla eğitim vs söz konusu bile değil kimlerle irtibat halindesiniz ilginç.Yurt dışından buraya obje getirmenin ne demek olduğunu öğrenin önce.Yurt dışında satılan her obje burada koleksiyona girmez bence biraz fazla hayal dünyanız geniş.Adamlar burdan alıp kaçırıyor sen oradan ne alıpta burda koleksiyona koyucaksın ilahi güldürdün beni gece gece.Yol yakınken hayal kurmaktan vazgeç bence.
Buradaki konunun uzmanlarına nazaran çok az bilgi sahibi olmama rağmen, yazdığınız hatalı şeylerden hangisine cevap versem bilemedim.

Kurumdan her türlü bilgiyi alamadığım açık ki, buraya sorma gereği duyuyorum. Açık olan bilgileri siz edinebildiyseniz, yorumunuzu katmadan aktarırsanız çok iyi olur, herkes bilgilenmiş olur.

Koleksiyoner olmak için elimde bir şey olması zaruri olamaz, olmamalı. Yasadışı yöntemleri geçiyorum direkt, mademki koleksiyon olarak sınıflandırılan bir şey olması gerek, ama yok diyelim. Koleksiyoner de olmak istiyorsam, elimde dedektör toprak mı kazıcam illa ki? Devlet bunu bana şart koşuyorsa eğer koleksiyonerlik için ve ben de define işinden anlamıyorsam, ne yapacağım peki? Devlet bana bu işi legal yoldan yap diyip, arka taraftan da yasadışı şekilde koleksiyon almalısın demiş olmuyor mu? @Turko nun da belirttiği gibi, belge için illa ki koleksiyonum olmasına gerek yok. Kültür Bakanlığı'nın sitesindeki başvuru şartlarında da geçmiyor zaten, siz nereden çıkardınız bu bilgiyi? Kaynak paylaşır mısınız?

Son olarak, yurtdışından ne alacaksın her şey burada mantığınızı hiç anlamadım.Tüm prestijli müzayedeler global olarak yapılırken ve malesef yasalar gereği ülkemizde bunlar olmuyorsa, dışarıdan almaktan başka çare mi var? Sizin bu mantığınızla iş yine yasadışı yollardan almaya gidiyor çünkü. Ben sizin söylemlerinizden ısrarla süreci illegal şekilde yönelttiğiniz izlemi edindim. Veya gerçekten dünya gerçeklerinden ve olan bitenden bihabersiniz.

Bu başlığı da sizinle veya herhangi bir başkasıyla yol ya da yöntem tartışmak için değil, süreç hakkında bilgi sahibi tecrübeli kişilerden faydalanmak için açtım. Malesef belirttiğiniz gibi her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşılmıyor.

Turko

Uzman
Cevabınız için çok teşekkürler. Belge ile ilgili tüm soruları detaylıca yanıtlamışsınız, bu bilgiler ile başvurumu yapacağım çok sağ olun.

Diğer konuda ise yine tüm soruları yanıtlamışsınız, sadece "Yani devletlerin listesi olur. Listede adı geçen hiç birşeyi sokamazsın ülkeye." yazdığınıza binaen, belirttiğiniz bu devlet listelerini internette bulabilir miyiz? Ya da satın alma öncesi alınacak ülkenin kanunlarını mı tek tek taramak lazım? Veya TR kaynakları var mıdır acaba koleksiyoncuların yasal bir şekilde satın alma yapabilecekleri ülkeler gibi.

Sanırım özellikle Amerika ve büyük Avrupa ülkelerinin tamamında madeni sikke ticareti serbest. Süreci netleştirmek adına, Amerika'dan ilerleyecek olursak (serbest olduğu kesin olarak biliyorum), ben Amerika'dan bir ürün alsam, dediğiniz gibi gerekl bilgilendirmeleri de yapsam, gümrüğe gelen kargo sorunsuz bir şekilde bana ulaşıyor, doğru değil mi?

Belki bu konu altında, yurtdışından satın alma yapan resmi koleksiyonerler hangi ülkeden satın alma yapabildiklerini yazarlar veya tecrübelerini paylaşırlar. @Turko, cevabınız için tekrar teşekkürler
Ben anlıyorum seni herşey kitabına uygun olsun kimsenin ağız kokusunu çekmeyeyim istediğimi sitelerden alıp kendime koleksiyon yapayım paramla rezil olmak istemiyorum 100 dolarlık sikkeye 1000 dolar isteyen adamlar ile uğraşmayayım diyorsun. Ama çok sıkıntılı tefarruatlı bir yol seçiyorsun. Bizim ülkemiz çok müsait değil bu tarz bir sistem için. Evrak işlerinde uğraşır durursun.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Tek bildigim koleksiyonunu sergileyecek bir mekanin olmali bir nevi özel muze gibi tum urunlerin muzende bulunmali. Bu bilgiyi de bir zamanlar tanistigim bir koleksiyoner ile yaptigimiz sohbet esnasinda ogrenmistim, diger detaylari da anlatmisti ama ilgim disinda oldugu icin aklimda yer edinmemisler :)

KönigS

Member
@medieval yapmak istediklerini ve düşüncelerini dile getirmişsin. Sitede bilgili ustalar sana elinden geldiğince yardımcı olmuş. Bilgisi dahilinde mutlaka yardımcı olanlar olacaktırda. Şimdi benim anlamadığım sen çokmu zenginsinde Avrupadaki müzayedelerden tarihi eser satın alacaksın? Türkiye'de 2000-3000 bilemedin 5000 liraya ülkemiz içindeki vatandaşlarımızın alıp sonrasında yurtdışına kaçırılan herhangi bir tarihi eser Avrupa'da müzayedede en son olarak tavan fiyat hiç yoksa milyonlu rakamlara satılıyor. Şimdi sen bu belgeyi aldın diyelim Avrupadan tarihi eser alabilecek parayı nerden buldun başkan? Türkiye'deki gizli zenginlerdenmisin? Yoksa aklıma gelen başka şeylermi var? Kısacası seni çözemedim...

medieval

Yeni Üye
@medieval yapmak istediklerini ve düşüncelerini dile getirmişsin. Sitede bilgili ustalar sana elinden geldiğince yardımcı olmuş. Bilgisi dahilinde mutlaka yardımcı olanlar olacaktırda. Şimdi benim anlamadığım sen çokmu zenginsinde Avrupadaki müzayedelerden tarihi eser satın alacaksın? Türkiye'de 2000-3000 bilemedin 5000 liraya ülkemiz içindeki vatandaşlarımızın alıp sonrasında yurtdışına kaçırılan herhangi bir tarihi eser Avrupa'da müzayedede en son olarak tavan fiyat hiç yoksa milyonlu rakamlara satılıyor. Şimdi sen bu belgeyi aldın diyelim Avrupadan tarihi eser alabilecek parayı nerden buldun başkan? Türkiye'deki gizli zenginlerdenmisin? Yoksa aklıma gelen başka şeylermi var? Kısacası seni çözemedim...
Çözemeyecek bir şey yok hocam. Zengin falan da değilim, sadece tarihi eser kaçakçısı olarak yaftalanmamak adına yapabileceklerimi öğrenip, o yoldan gitmeye çalışan sıradan bir vatandaşım. Ben de şunu anlamadım: TR'de sadece koleksiyoner belgesi olanlardan alım satım serbest olacak doğru mu? Diğer alımlar ise hukuk önünde yasal olmayan statüye girecek. İlk girdide de bahsettim, konuştuğum bir koleksiyoner bana "sadece bizden alabilirsin, biz yurtdışına çıkıp alıp geliyoruz" falan da diyince, kendimce bu durumu yurtdışından ucuz maliyetle alıp, TR'de de pahalı satıyorlar, zaten koleksiyoner olmayan birinden satın alamam yasal değil, diye yorumladım. Haliyle de tek seçenek, online müzayede kovalayıp, değerinin altında almak kaldı.

Ek olarak, yurtdışı online müzayedelerinde 5$'a da madeni para satılıyor hocam, illa ki milyonlarla oynayıp, dünyanın en nadir sikkesini mi satın almak gerekiyor? Ya da nereden vardınız bu kanıya anlamadım açıkçası.

Çok basit bir durumum var aslında, koleksiyon yapmak istiyorum ve hayatta belli sorumlulukları olan herkes gibi başımın yasa ile belaya girmesini istemiyorum. Benim aklıma bu yol geldi ama sizlerin önerisi varsa yasal çerçevede onu da dinlemekten mutlu olurum. Örneğin, koleksiyoner belgem olsa idi bu siteye koyulan ve toprak altından çıkarılan sikkeleri tıpkı bir müze gibi satın alma hakkım oluyor mu? Eğer öyle bir durum varsa, elbetteki Türkiye'de olan eserleri almaktan keyif duyarım. Tek derdim, alabiliyor muyum yasal olarak? Hak verirsiniz ki @Turko 'nun da dediği gibi ne yapabiliyoruz, ne yapamıyoruz bu belge ile her şey muallak.

medieval

Yeni Üye
Tek bildigim koleksiyonunu sergileyecek bir mekanin olmali bir nevi özel muze gibi tum urunlerin muzende bulunmali. Bu bilgiyi de bir zamanlar tanistigim bir koleksiyoner ile yaptigimiz sohbet esnasinda ogrenmistim, diger detaylari da anlatmisti ama ilgim disinda oldugu icin aklimda yer edinmemisler :)
bilgi için çok teşekkür ederim, bu konuyu ben de duydum fakat söylediğinizin ötesindeki kıstaslar yine muallak olan kısım :) evin güvenlik gerekliliği ile ilgili net bir döküman veya belge bulamadım, sadece evin güvenliği olmalı deniliyor fakat tam olarak yeterliliği sağlayan koşullar nelerdir bilmiyorum halen. Yine de verdiğiniz bilgi için tekrar teşekkürler

KönigS

Member
@medieval Valla ben söylediklerimin arkasındayım. Yurtdışında müzayededen hiç bi şeyi ucuza alamazsın. Ucuz olan şey ülkemizde usta anlıyomusun. Adam malzemeyi buluyor müzeye götürmüyor yamyamlara ucuza veriyor sonunda bu malzeme bir şekilde Avrupa'ya gidiyor. Haliyle en üst rakamlara orada satılıyor. Bu işlerde olan biten budur usta.

Turko

Uzman
Tartışma yapılacak bir durum değil aslında. Karmaşık bir durumda değil . Basite indirgersek..
Belge alması kolay . Malzeme toplamak ta kolay. Tarlada çapa yaparken para bulan vatandaştan bile malzeme alabilirsiniz. Kimse size nerden buldunuz nasıl buldunuz diye çökmez. Kaydını yapar listene eklersin. Dışardan da alırsın içerdende. Uzak alışveriş her zaman risklidir. Belge sahibi olduğun zaman arabanda yanında cebinde sıkıntı yaşamadan bazı sınırlara kadar malzeme taşıyabiliyorsun. Tabi arabanın bagajına 1.5 MT lik heykeli atıp ben müzeye gidiyorum kardeş karışma çekil kenara diyemezsin sıkıntı çıkartırlar. Bazı kıstaslar var. Kendini haddini bilme gibi. Boyunu aşan işlere kalkışmadan usulü ile yapılır. Atla deve değil. Malzeme çoğaldıkça değer arttıkça güvenlik saklama muhafaza etme gibi sıkıntılar oluyor. Misal özel müzeler... Ankara'dan bir alıcımız vardı. Malzeme okadar çoktu ki müze yeter risk artıyor güvenlik zafiyeti oluşuyor. Hemen müze aç . Paran yoksa bize sat yoksa başka bir koleksiyonere sat yada devret diyor. Müze açmak zorunda kaldı. Para koleksiyonu her zaman sıkıntısız dır. Uzatılacak bir mevzu değil yani.