Koltuk taşı

Halil75

Yeni Üye
Selamın aleyküm bu taş bir kuyu girişinden çıkarılmış babam öyle diyor taşı kaldırdık altinda 3 metreye yakın bi tünel var o zamanki imkansizliklardan dolayı iple biri inmiş 3 tane yol var demiş 3 yere gidiyor köyde kilise var birinin oraya gittiğini düşünüyorum ben ama bu taşın anlamını bilen ustalarimdan yardım rica ediyorum , oradaki delik taşın solunda kalıyor taşa önden bakarsan sağda ikinci fotoğraftan bahsediyorum ..

poseidon2023

Uzman
hayırlı günler Cuma mız kutul olsun

sorunun cevabını kendin veriyorsun zaten kilise için yapılmış aşarı inip kiliseye gidecen can güvenlini alacan gaz tehlikesi için

may77

Moderatör
Moderatör
dikkatimi çekenler

şarap ezme taşına benzettim (resimler google görsellerden alıntıdır)

Şirvan

Operatör
Kuyu girişi derken kuyunun yaninda mi duryormus icindenmi cikarmıslar. Anlatimlarınizdan girişi kapatıyor bu tası kaldırıyorlar delik bu delikten iple aşağı iniyorlar 3 tane tünel. Kuyudan inmiyorlar dogrumu anladik

Halil75

Yeni Üye
Kuyu girişi derken kuyunun yaninda mi duryormus icindenmi cikarmıslar. Anlatimlarınizdan girişi kapatıyor bu tası kaldırıyorlar delik bu delikten iple aşağı iniyorlar 3 tane tünel. Kuyudan inmiyorlar dogrumu anladik
Aynen bu taşı kaldiriyorlar aşağı doğru bi kuyu kuyu dediğim tünel girişi olabilir taşın altı özenle yapili taşlarla örülü inince tünel olduğu anlaşılıyor 3 yolu olan tünel bulunduğu yer ise eski ermeni yapımıda olan sonradan yapı yapılırken bu taşa rastlanılıyor

Şirvan

Operatör
Halil75 buyer duruyormu tunelleri girişten itibaren görme durumu varmı aşağıdaki tünel girişlerinde bir işaret mutlaka olmali. Ve bu tasın orjinal tünel üzerindeki yerini biliyorsanız kare oyma yönunde olan tüneli takip edeceksin

Halil75

Yeni Üye
Şirvan yer duruyor ama üzerine ocak yapılmış yani şuanda görme şansımız yok ama bazıları papazin evi ve kiliseye giden tünneller diyor ve malzeme her iki yerdede mevcut işte su kanali için kullanilan yada un yapmak için kullanilan taş dediler ama bana sacma geldi bende bu platformda paylaşıp tas hakkindaki yorumlarınızı bilmek istedim

Halil75

Yeni Üye
Mesela ön kısımda ki o deliğe doğru ince bi çizgi geliyor o bişey için kullandığının bi kanıtı olabilir mi

Şirvan

Operatör
Halil75 kardeşim bende ilk defa böyle birşey duydum bu taşın altında tünel çıkmasını bu tasın özelliği belli birşeyler sıkmak.için o tunelin ağzini kapatmk icin kullanmışlar dikkatte çekmez böylelikle altinda tunel olduğunu kimse anlamaz demekki bir şeyler var bu tünellerde biryere çıkıyordur illaki

Halil75

Yeni Üye
Şirvan boşluk testi cubukla yaptığımızda bayagi gidiyor ve farklı farklı yerlere çekiyordu ama tünel havalandirilmasi da olabilir mi gaz çıkışını vs sağlamak için çok kişi oranın peşinde ermeni bile geldi orası için

Şirvan

Operatör
Şirvan boşluk testi cubukla yaptığımızda bayagi gidiyor ve farklı farklı yerlere çekiyordu ama tünel havalandirilmasi da olabilir mi gaz çıkışını vs sağlamak için çok kişi oranın peşinde ermeni bile geldi orası için
Havalandırma bacası olsa ağzini bunla kapatmazlar delik olur. Burayı arayanlar var ise doludur burasi ki banagorede boş değil kaçış tünelinin ağzıni kapatmak için kullanmişlardır veya birşeyler saklamak icin kolayca acabilecekleri bir taş yana çeker girerler içeri koyacaklarıni koyar alacaklarini alırlar bence böyle

SAHBAZ

Bilgili Üye
Sarap ezme tasi degilse acilmis kasada olabilir