• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Kraliçe tümlüsü

Zazadayı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
60BB4FF6-F87A-493F-BFFA-24A3972FC869.jpg2AC4E9A9-60CC-46A6-BF8E-741518D8B6A6.jpg3EB9CE6F-93F7-40F2-A04B-A9179F4CEFCA.jpg24AE7A7F-6D6B-4550-9DE5-3894C2CA57AF.jpgUstalar meraba büyük bir tümlüsümüz var üst yığma merkezden 20 metre kazılıp ana kayaya ulasıldı tümlüsün oturduğu zemin ana kaya sadece tümlüsün capı değil tümlüs dışında kalan kısımlarada ana kaya uzuyor bizi çok ugrastırdı kırıp girdiğimiz yerde oldu birseye ulasamadık bu tümlüsün doğudan çekilmiş fotoları yakından çekemedim yaklasıldığı an ihbar çok bilindk gözde yer sağı ve solunuds çektim yorumlar fikirler nedir

pusula17

Engellendi
En zor olan seyi yapmışsınız Ya Allah duyip tepeden girmeyi.Bu tip yapilar cok zordur genelde arkeolijik kazilarda ekipmanlarla tespit yapilip ceyrek dilim pasta seklinde devam eder illa bunun hemen dibinde giris olacak değildir 30 metre asagiya kadar guris oldugu görülmüştür hatta kat kat oldugu bile . Belkide iskalamissinizdir .yada giris cok aagidadir bircok faktör var .

Son düzenleme:

Zazadayı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Çok zor işe el atmışız yani :) tek çaresi iyi bir tespit ve deneme yanılma ile sonuca ulasmak galiba

pusula17

Engellendi
Çok zor işe el atmışız yani :) tek çaresi iyi bir tespit ve deneme yanılma ile sonuca ulasmak galiba
SS.jpg

Şimdi bu çok büyük hem zor hemde risk.
mavi çizim genelde böyledir giriş.
sarı ile gösterilen yerler sağ sol kanatları burdan girişlerin başlaması çok muhtemel yapıya göre,
ezber yapmak saçma olması gerek çünki her medeniyet her yaşam tarzı yıllar kültürler inançlar herşeyi değiştiriyor,
biz burda araziye göre yorumlayalım kırmızılar ise girm. yerleri alternatifleri 4 en zoru hemde garanti değildir.
1 .kol olması muhtemel 2.de öyle buralar müsait dramos olması için yeterli arazi kayalık işi zor
3 ila işaretli yerde ordaki kayalardan giriş olması alt yapıda ve 4 e doğru odada orda olma ihtimali var bu ihtimalleri arazide işaretli yerlerde boşluk bakın ilk tüneli bulmak gerek amma çok yüksek burası biraz iş zor belki 20 15 metre aşağıdadır .

Zazadayı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Saol kardesim buraya doğu ve batıdan çalışma yapıldı ana kayaya rastlandı yani benim düşüncemde güneyden 10 metre tümlüsün dışından grip ana kayanın altındaki tüneli bulmak ben tümlüsün altının kmple ana kaya oldugunu düşünüyorum ve dışınada tasıyor olabilir biraz geriden daldığımda tünel kapısını bulcağımı düşünüyorum sizce bu tünelsiz ana kaya oyulup tek mezar içine yapılmıs bir yapı olabilirmi

Zazadayı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
0AB9111A-223A-4824-834B-4FADD1E26D86.jpeg
Sizce böyle bir yapı olabilirmi burda ustalar

Zazadayı

Member
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] Saol kardesim buraya doğu ve batıdan çalışma yapıldı ana kayaya rastlandı yani benim düşüncemde güneyden 10 metre tümlüsün dışından grip ana kayanın altındaki tüneli bulmak ben tümlüsün altının kmple ana kaya oldugunu düşünüyorum ve dışınada tasıyor olabilir biraz geriden daldığımda tünel kapısını bulcağımı düşünüyorum sizce bu tünelsiz ana kaya oyulup tek mezar içine yapılmıs bir yapı olabilirmi

deli firat

DOĞACI
Moderatör
Kardeş zor bir işgücü ve tecrube ister bu tip yapılarda tünel aranmalı araziyi iyi analiz etmek gerekli ve tünel hemen dibinden başlamaz araziyi geniş çapta araştır selametlen

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
[MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] Saol kardesim buraya doğu ve batıdan çalışma yapıldı ana kayaya rastlandı yani benim düşüncemde güneyden 10 metre tümlüsün dışından grip ana kayanın altındaki tüneli bulmak ben tümlüsün altının kmple ana kaya oldugunu düşünüyorum ve dışınada tasıyor olabilir biraz geriden daldığımda tünel kapısını bulcağımı düşünüyorum sizce bu tünelsiz ana kaya oyulup tek mezar içine yapılmıs bir yapı olabilirmi

Zazadayi
Dedigin sekilde bir tumulusdeki mezari ne zahiren nede kitaplarda nede formlarda gormedim. Olmaz demiyorum amma ben gormedim, okumadim.
Bir cubukcu icin en guzel antiraman yeri tumuluslerdir. Tuneli bulacan, odanin yerini tespit edecen ve icindeki degerlileride bilecen. Bunlari yapabiliyorsa cubuk ustasi olmustur.
Her zaman soyledigimiz sey:
ONCE TESPİT SONRA İSLEM.
İhtimalle is yapmak adami ihtiyarlatir.

Resim cekmekte zorlandiginiz bu yerde,
Tespit islem cok zor gorunuyor.

20 metreye yakin tepeden girilip mezara ulasilan bir tumulus gordum. Oda dahi yoktu. Tasi oymuslar icine koymuslar. Adi bir dikdortgen tasti. Hayret ettim. Tonlarca topragi ne diye yigmislar.
Bu dedigim 20 yil onceydi, cubugu ilk elime aldigim, heves ettigim gunler. Cubukcu gezdi dolasti bir yer noktaladi burada altin sinyali var dedi. Gece boyu 6 metre kadar indiler. Birsey cikmadi tabi.
Aradan 2 ay gecti yolumuz oraya dusunce yanimizdaki arkadas gorsun diye tekrar ugradik. Ogle vaktiydi. Cukurun basina gelince gozlerim faltasi gibi acildi. Yanindan bir tunel acilmis genisce, o tunelden ufak bir odaya ulasmislar.
3 hafta sonra o odadan mallari alanlar ihbar uzerine yakalandilar. Tumulus bu, belli olmaz.
Yine soyluyorum:
Once tespit sonra islem.