• Sorularınız için KAYIT olmalısınız.

Küp Mezar Bulduk Ustalarım Yardım

Ustam

Yeni Üye
Selamlar ustalarim bugun derede dolanirken tepsiye benzettigim bir küp ust cercevesi dikkatimi cekti

Yerin en az bir bucuk metre altinda derenin icindeki yan duvarlarlarda oldu bu olay gidip etrafini açinca saglam bir küp olduğunu farkettik

Sonra etrafini taşla tahtayla biraz actik sonra malzeme yetersizliginden küpü kirmaya karar verdik.

Küpü kirdiktan sonra içine toprak doldugunu ve kemik parcalari oldugunu gördük ama küpün ust tarafinda yanlarinda altinda baska buyuk kup parcalari da vardi ve resmini attigim BEYAZ bir tabaka oluşmuştu küpün etrafinda..

Sizce oradan biseyler cikar mi o civarda cok fazla küp parcalari var kimisi cok kalin kimisi çok ince..

Ekli dosyayı görüntüle 127249

Ekli dosyayı görüntüle 127250

20170206_001433.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 127252

20170209_135335.jpg

20170209_135338.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

ragıp

Uzman
arkadaş kırmakla hata yapmışsınız
içindeki toprak kemikler ile birlikte acaba toprağa karışan neler vardı?
bu tip mezarı hangi medeniyet kullanıyordu
ölü gömme sanatları
inançları nelerdi bilmek lazım
bu açtığınızı küpü kendinize kılavuz tayin edip
diğerlerinide ona göre açabilirdiniz
örneğin
lidyalılarda küp mezar kullanırdı ama
onların küpünün ağız kısmı daha dar olurdu

rast gele

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
3. resimde ortada iyi dövülmüş toprak var. o tepede tam onların hizasında hafif çökme görünüyor. karşı tarafa geçip tepe üstündeki görünen kayalarda araştırma yap işaret bulursan paylaş üstadlarım baksın.

hades40

Editör
Ustam Forma H.geldin.. Bulduğunuz küpler kramasyon dan arda kalan kemiklerin konulduğu küpler içlerinde kemik dışında birşey çıkmaz bu NEKROPOL'ün birde AKREPOL'ü vardır yani mezarlık burası yaşam alanıda ekime müsayit toprağın olduğu taraftadır siz orayı arayın..

Ustam

Yeni Üye
Ustam Forma H.geldin.. Bulduğunuz küpler kramasyon dan arda kalan kemiklerin konulduğu küpler içlerinde kemik dışında birşey çıkmaz bu NEKROPOL'ün birde AKREPOL'ü vardır yani mezarlık burası yaşam alanıda ekime müsayit toprağın olduğu taraftadır siz orayı arayın..
Hosbuldum ustam

Buranin 500-700 metre dogusunda bir tümülüs var ayri olarak da güney doğusunda 1500 m dağda kale ve ziyaret diye bildigimiz bir yer var(kuzenim oranin konusunu açmisti linki: http://www.definesohbeti.com/fotogr...dusundugumuz-yer-bol-resim-yardim-lutfen.html )

tumulusun fotolarini ekliyorum20170208_111639.jpg

Yardimlariniz icin tesekkurler..

Ustam

Yeni Üye
Hosbuldum ustam

Buranin 500-700 metre dogusunda bir tümülüs var ayri olarak da güney doğusunda 1500 m dağda kale ve ziyaret diye bildigimiz bir yer var(kuzenim oranin konusunu açmisti linki: http://www.definesohbeti.com/fotogr...dusundugumuz-yer-bol-resim-yardim-lutfen.html )

AKREPOL Dediginiz burasi olabilir mi?

tumulusun fotolarini ekliyorum
Ekli dosyayı görüntüle 127274

20170208_112200.jpg

Yardimlariniz icin tesekkurler..

Ustam

Yeni Üye
Ayrica Küpün üstünde ve çevresinde böyle bir beyaz tabaka oluşmuştu ustalarım bu beyaz katman nedir acaba?

20170209_125021.jpg

20170209_135335.jpg

Ayrica küpün hemen altında böyle farkli bir taş çıktı bu ne taşı olabilir acaba?

IMG-20170209-WA0013.jpg

Ustam

Yeni Üye
Bu beyaz katman damar şeklinde ve dolgu olarak ilerlemekte
O dolgu ve beyaz damar katmanini takip et
Aynen ustam devam ediyordu o katman sizce ne katmani olabilir o asit filan midir acaba?Takip edersem nereye ulasirim?

mguleryuz

Aktif Üye
sıralı küp mezar olma ihtimali yüksek bende böyle küp mezarlar açmışlığım var içerisinden toprak hayvan şeklinde kandil vere paralar çıkıyor makina olması şartş

Sakin Adam

DogacıyıZ
slm a. o beyaz katman kireçtir mezarı börtü böceklerden korumak için kullanılır o dövme kırmızı toprak kil yada yağlı topraktır oda mezarı korumak için kullanılır,o küpden başka mezar olabilir o alanda araştırma yapmanızda fayda var.

yigitalperen

Member
küp mezarlar dizlerini kırmış vaziyette yatırılırlar yanlarında bır kac parca kao kacak blursun toprak. %90 dan fazlası bu dur. %10 da daha once gormedıklerıme yanıma payım. bizim memlekettte bol bol cıkar bunlardan daha bir şey bulan gormedim.