• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

lahit mezar fotosu

pesindeyim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
1743723_10152224773449559_922393242_n.jpg

Merhabalar.

Görmüş olduğunuz mermerimsi şey lahit mezar olabilir mi? karadenizde sahil kenarında çekilmiş bir fotodur.ama aradan çok zaman geçti.daha sonra bu şey denizin içerisinde kaldı son bir kaç yıldır da yoğun yosundan görünmez oldu.malum karadeniz.

yoğun yağmur sonrası ortaya çıkmıştı. denize dökülen dağların arasından gelen ufak bir dere var.genel kanı yoğun yağış sonrası selle gelmiş olabileceği. sizlerden de yorum ve fikirler bekliyorum.

herkese iyi günler.

The Thing

Super Moderator
Süper Moderatör
Yani bir şekilde simetriyi tamamlamamız lazım, sağ yanı kumun içerisinde kalmış olabilir o yüzden net bir görüntüsü yok, olabilir de olmayabilirde, bu kapaklar ağır olur, suyun kaldırma kuvvetinide hesaplayabilmemiz gerek.Bissürü lahit çesidi var.

001.jpg

odin

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Lahit kapagina benziyor ama tek fotograf ile karar vermek zor. Sayet lahit kapagi ise doganin verdigi karara saygi duymak lazim. Zira kalan lahiti bulsan bile icindekileri su savurmustur bir yerlere. Ama lahit ise aciklamaya gerek yok. Cok derinde kaldiysa hayatini riske atmaya degmez, tabi dalmayi biliyorsan en azindan cevresindeki kumlari temizlemen zor olmaz yosunlar sorun cikarmaz ise.

banker42banker42

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
İşçilik yok görünüyor. Yada varsada zamanla aşındı. Kontrol etmek gerekir

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
yan kısımlar ortaya göre daha bir büyük görünüyor
bu haliyle yarım kalmış bir işçilik olabilir
dere böyle bir kaya bloğunu yukarlardan sürüklemiş olabilir mi, zor görünse de imkansız değil
diğer yandan antik çağda lahitler ticari bir metaydı çok uzaklardan özellikle deniz yoluyla getiriliyordu
zaman zaman kıyıya yakın yerlerde çıkan bu tip yarım kalmış işçilikli lahit malzemeler taşıma esnasında
teknelerin batması sonucu olduğu yerde kalan lahitler olduğunu düşünüyorum
hatta yakın zamanda benzer bir konu açmıştı üye arkadaşın biri dalış sırasında birden fazla lahit gördüğünü yazmıştı
yer de yine karadenizdi

pesindeyim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Dere ufak çaplı olsa da yoğun yağış sonrası sel suları tahmin edemeyeciğiniz boyutta güçlü olabliyor.özellikle karadenizde. bu yapı uzun süredir denizde olsa tuzlu ve yosunlu karadeniz suyunda bu kadar saf beyaz kalamazdı diye düşünüyorum. lahit üzerinde bir işaret de yok gibi ve yukarıda arkadaşların da bahsettiği gibi gömülü olduğu için şekil de belirsiz.

aslında bence önemli olan selle dağların arasından geldi ise nereden geldiği ve bölgenin daha başka antik yapılar da barındırabileceği.

_Mithra_

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Dere ufak çaplı olsa da yoğun yağış sonrası sel suları tahmin edemeyeciğiniz boyutta güçlü olabliyor.özellikle karadenizde. bu yapı uzun süredir denizde olsa tuzlu ve yosunlu karadeniz suyunda bu kadar saf beyaz kalamazdı diye düşünüyorum. lahit üzerinde bir işaret de yok gibi ve yukarıda arkadaşların da bahsettiği gibi gömülü olduğu için şekil de belirsiz.

aslında bence önemli olan selle dağların arasından geldi ise nereden geldiği ve bölgenin daha başka antik yapılar da barındırabileceği.
tamamen haklısınız araştırmanızı o yönde de sürdürebilirsiniz
yukarlarda bir yerlerde antik bir mermer ocağı olabilir araştırmak lazım
bu arada deniz suyu mermeri aşındırmış bu belli zaten damarları bile net belli oluyor
rengine etki etmez aksine beyazlığını daha fazla ortaya çıkarır
:23:

pesindeyim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
siz de haklısınız. jeolojik bir konu ama mermer ocağı olacağını pek sanmıyorum bölgenin toprak yapısına göre. ocaktan ziyade büyük bir yerleşim yeri vs olabilir mi? karadenizde geminin yanaşabileceği sahiller bulmak zor.içinden geçen dere olan dağlık sahil kenarı yerler geçmiş medeneyietlerin mutlaka ilgisini çeker diye düşünüyorum.

pesindeyim

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
tamamen haklısınız araştırmanızı o yönde de sürdürebilirsiniz
yukarlarda bir yerlerde antik bir mermer ocağı olabilir araştırmak lazım
bu arada deniz suyu mermeri aşındırmış bu belli zaten damarları bile net belli oluyor
rengine etki etmez aksine beyazlığını daha fazla ortaya çıkarır
:23:
siz de haklısınız. jeolojik bir konu ama mermer ocağı olacağını pek sanmıyorum bölgenin toprak yapısına göre. ocaktan ziyade büyük bir yerleşim yeri vs olabilir mi? karadenizde geminin yanaşabileceği sahiller bulmak zor.içinden geçen dere olan dağlık sahil kenarı yerler geçmiş medeneyietlerin mutlaka ilgisini çeker diye düşünüyorum.