Lutfen yardim

Moik

Yeni Üye
Degerli ustalarim kara hasan koprusu icin bilgisi vaya haritasi varsa lutven yardimci olursaniz sevinirim... tesekur ederim selametlen

poseidon2023

Uzman
senin aradıgındaki özellik ney ve hangi memlekette arıyon

odin

Editör
Merhaba,

Lutfen yardim yerine konu ile alakali bir baslik secersek daha fazla ve dogru bir kitleye ulasma sansin olur.

[h=5]KARA HASAN KÖPRÜSÜ[/h]

Papaz köyünün batısında bir kadı mezarı vardır. Buradan kırk dakika aşağıda Gülle Köyü vardır. Üç Kayalar ve Çimenika Kalesi içinde bir havuz, birde kapalı kuyu vardır. Bizanstan kalma bu kuyuda hazine vardır. Sandık Kaya Üç Kayalara yakındır. Papaz köyü deresinde dere sonunda ve üç gözlü köprü, köprüde bir put, üç köşeli taş, bunun yakınında meşe ağacı meşe ağacının yakınlarında mezar taşına benzeyen bir taşaltında 1646 tane karışık para vardır. Yine bu civarda köyün doğusunda, ana kayaya yapılmış olan bir değirmen. Yedi basamakla oluk başına çıkılır. Bu değirmenin batısında bir leğen, bir ibrik, bir tilki, bir yılan, bir ördek , üç balık resimleri olacak.bu resimlerin bazıları oyma bazıları kabartmadır. Değirmenin alt tarafında kapalı mağara var. Mağaranın ağzında çöreklenmiş bir yılan. Üstünde doksan dokuz okkada duran bir kantar. Burada 99 okka altın vardır. Yine bu civarda avcı köpeği, avcı ve karaca resimleri olacak. Avcı diz çökmüş bir Yunan askerine benzer çarıklarının üzeri püsküllüdür. Yine unun yan tarafında gelen üstü kapalı üç gözlü Kara Hasan köprüsü.Kara Hasan Köprüsü yolun üzerindedir. Üstü açık gözü biridir. Esas köprü kapalıdır. Açık Kara Hasan Köprüsünden dokuz dakika yukarısındadır. Kapalı köprünün yukarısında siyah bir taş vardır. Üstü muska gibi üç köşe ovulmuştur. Onunda karşısında dört köşe yontulmuş bir taş olup, üzerinde "VA" rakamı vardır işte hazinemiz buradadır. Son koymamızdaki meblağ 2600 okka dır. Köprünün doğu karşısında hora tepesi 43 dakika mesafededir, Horatepede nişan olarak iki dikili taş ve birinde kemençe resmi vardır.KARAHASAN KÖPRÜSÜ nü bu mektuptan buluruz yedi köyün arkasındaki bir DERE üzerine kurulmuştur Bu kuru bir dere üzerine kurulmuş yağışı bol zamanlarda ancak suyu olan yedi derenin karıştığı ve bu köprünün altından aktığıBu köprünün üzerinden değirmen arkı geçirilmiştir kemerli bir köprü olup 3 gözlü dür köprünün üçüncü gözü küçük olup buradan su ancak çok yağışlı olan zamanlarda su geçebilir köprünün orta gözünden su devamlı geçer orta kemerin üstünde taş işçilerimiz tarafından karaca kafası yapıldı bir tepsi içinde dört köşesinde karacanın ayakları resim edilmiştir köprü üzerinden yüklü bir kağnı arabası ve atarabası geçebilecek şekildedir köprü üzerinde arabalar devrilip düşmesin diye gemilerin halat bağlama babaları gibi taştan babalar yaptıkbu yerin bizler tarafından tekrar kolayca bulunabilmesi için bizler tarafından taş işçilerimiz terafından yapıldıköprünün bir tarafı ana kayaya bağlı olup ana kaya üzerinde yukarıda mağarası vardır köprü üzerinde taşların birbirine kenetlenmesi için kurşunla doldurulmuş delikler vardır Son kemerin altında put vardır kemerdeki 3 köşe taş muska şeklinde olup taşta Karahasan yazısı mevcuttur Bu köprünün batı ayağındaki kayada 3 delik vardır Köprünün batısına 25 adım mesafede bir kuyu vardır bu derenin akarını değiştirerek bu gözün altınada taş işçilerimiz taştan bir sandık yaptılar alt kısmınada kabartma bir put yaptılarburanın altına oldukça çok miktarda kıymetli emanetlerimizi kazanlar içinde bıraktıktaştan sandığıda üzerine kapadıkburadaki işimizi bitirdikten sonra suyu tekrar akarına bıraktıkKöprünün batısına 25 adım mesafede suyu içilinen bir kuyu vardır köprünün güney doğusunda kayanın dibinde az yukarıda küçük bir mağara vardır mağarada insan kafasını andırır taşlar vardır Mağaranın tabanı toprak döşelidir Köprünün doğusunda 10 dakikalık mesafede 3 mezar vardır ortadaki mezarın başında sarıklı bir mezar taşı olup sarığın hemen altında bir yılan resmi mevcuttur Karahasan köprüsünün içinden geçip dereyi takiben yukarı devam edersek üç taşlı küçük Hora tepenin altındaki Sarsamska Papazının değirmenini ve mağarasını buluruz .....

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eski köy isimlerini bilirsen sana bu bilgilerin faydası olur

• Beğen
Tepkiler: nik

Nihat k

Aktif Üye
odin Usta Eşkıya belgeleriyle ilgilenen birisiniz sizin bu paylastiginiz kara hasan köprüsüyle ilgili şahsi fikirleriniz ne dır herkes bir kopru ariyor yikik dökük te olsa ama ben ayni kaanatte degilim??

odin

Editör
@odin Usta Eşkıya belgeleriyle ilgilenen birisiniz sizin bu paylastiginiz kara hasan köprüsüyle ilgili şahsi fikirleriniz ne dır herkes bir kopru ariyor yikik dökük te olsa ama ben ayni kaanatte degilim??
aksine ben ilgilenmiyorum. o kadar zamanim ve imkanim yok. ama sitede ilgilenenler var. basligi tesadufen gorurlerse cevap yazarlar veya bu eskiya belgeleriyle ilgili ana sayfada bir bolum var orayada bakabilirsin.

Dogrusu

Yeni Üye
Hayirli gunler ustalarim.bu paylasmis oldugunuz belge yazisina gore aynisini kendi bolgemde buldum bolgem orta karadeniz simdi hangisi dogru.oglak basini hacini oglak ayak izini 3 delik kopruyu buldum.zaten kopru agac kopru oyle orta kemerde oglak basi hac ararsan bulamazsin yerde derenin say kayasinda isaretler fakat gercekten orta kemerin altinda ve surekli su orta kemerden gecmis koprunun bati ayaginda 3 delik yazar orta delikte kiminde 4 adet kiminde 3,4 teneke altin yazar evet var aynisi ama orta delikten bir kazan sigacak bosluk var merak.edene watsaptan resim yollayabilirim siteye resimi gondermeyi basaramadim.ne sebeptense koprunun ayak dibinde kanal ve basamaklar var ararsaniz yaziyi iyi genis dusunun biraz sifrelidir saygilar.

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Slm Abiler Bende kara Hasan köprüsünü ariyorum yardimci olumusunuz

Şimdi bu kara Hasan köprüsü bir kaç ilde daha var hangisi acaba bende arıyorum bu kara Hasan köprüsünü ama benim aradığım tokat ilinde.