Menderes ustama ve diğer bilgili ustalara bir sorum var

ergünbey

Member
s.a. ustalarım,
biliyoruzki ülkemizde günümüze kadar birçok uygarlık yaşamış ve yokolmuştur. Ülkemizde en önemli ve zengin uygarlıkların yaşadığı bölge özellikle hangi coğrafi bölgemizdedir?
Bir de eşkiya belgelerinde geçen yerler özellikle hangi bölgemizdedir? Saygılarımla

MendereS

Bilgili Üye
nevşehir avanosla muğla milas 1. bölgedir, buralarda fosseptik çukuru kazmak bile yasak.. çok defa kapağa denk gelindiği için devlet yaşaklamış. kim fosseptik kazdıracaksa izin alır bilir kişi gözetiminde kazı yapılır. her yer dolu, bu ülkenin altında tarih yatıyorda kıymetini bilen yok.

mayhem

Co Admin
Co Admin
en götü bir şey çıkmazsa tatil yaptım sayarsın :200:

mayhem

Co Admin
Co Admin
menderes usta hani bunun karadeniz kısmı :230:

ergünbey

Member
teşekkür ederim menderes ustam bilgilendirdiğin için.ben de hem tarihi hem doğal olarak güzel olan bodrum ve fethiyeden arsa alcaktım.Milası da listeme ekleyim.Peki menderes ustam,eşkiya belgelerinde en çok geçen yöre neresi?şimdiye kadar eşkiya gömüsü bulan olmuşmu dur?

MendereS

Bilgili Üye
eşkiya işinde 1 sırayı trakya bölgesi alır, karadeniz sahilleri boyunca sürüp giden gömü hikayeleri vardır. trakya ve karadeniz 1 ve 2. sırada..

maraş, malatya ve çevre bölgelerde meşhurdur ama çok fazla soygun işleri yok, daha çok kabadayı külhanbey işleriyle meşguldür.

ege eşkiyaları desen bazıları eşkiyalıktan ziyade halk kahramanı gibidirler, farkları ise birilerini öldürerek yada halkın malına göz dikip haydut sıfatında değilde osmanlının yönetim şeklini beğenmeyip osmanlıya karşı gelmiş sonrada dağa kaçmak zorunda kalan guruplar.

birde bunlara benzetilen vardır mesela çakırcalı mehmet efede kahramandır, nasıl kahramansa eşkiyalığı boyunca 1.000 den fazla can almıştır, bunların bir çoğuda maznun canı.

yörük alide ege bölge eşkiyalarındandır ama o gerçekten mazlumun hakkını savunan kahramandır.. bunlar önde gelenler, öne çıkmamış ege bölgesinde çok fazla eşkiya gurubu oluşmuş, orta ve küçük guruplar soygun işleriyle meşgul olmuşlar eğede toplu gömü değilde bireysel gömü çokça bulunur, bir heybe, 1 kese gibi 1 kişinin taşıyabileceği kadar gömüler.

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
eşkiya işinde 1 sırayı trakya bölgesi alır, karadeniz sahilleri boyunca sürüp giden gömü hikayeleri vardır. trakya ve karadeniz 1 ve 2. sırada..

maraş, malatya ve çevre bölgelerde meşhurdur ama çok fazla soygun işleri yok, daha çok kabadayı külhanbey işleriyle meşguldür.

ege eşkiyaları desen bazıları eşkiyalıktan ziyade halk kahramanı gibidirler, farkları ise birilerini öldürerek yada halkın malına göz dikip haydut sıfatında değilde osmanlının yönetim şeklini beğenmeyip osmanlıya karşı gelmiş sonrada dağa kaçmak zorunda kalan guruplar.

birde bunlara benzetilen vardır mesela çakırcalı mehmet efede kahramandır, nasıl kahramansa eşkiyalığı boyunca 1.000 den fazla can almıştır, bunların bir çoğuda maznun canı.

yörük alide ege bölge eşkiyalarındandır ama o gerçekten mazlumun hakkını savunan kahramandır.. bunlar önde gelenler, öne çıkmamış ege bölgesinde çok fazla eşkiya gurubu oluşmuş, orta ve küçük guruplar soygun işleriyle meşgul olmuşlar eğede toplu gömü değilde bireysel gömü çokça bulunur, bir heybe, 1 kese gibi 1 kişinin taşıyabileceği kadar gömüler.

Mülazım Subayı olan Mehmet Bey'inde Eskişehirli olduğunu unutmayalım..Ve burada bir şeyler var ki eleman memleketimde ölmüş gitmiş.Buralarda da volçan'a ait bir şeyler olmalı..

degirmenci

Aktif Üye
akdeniz ege bölgeleri meşurda olsa aslında karadeniz dir gizli bölge zengin bölge

tntbaba

Yeni Üye
Trakya derken menderes usta hangi ilçeler trakyada bilginiz varmı

degirmenci

Aktif Üye
ben hiç bir şeye rastlamadımdegirmenci ustam
çin ve mısır hükümdarlarınında karadenize tiçaret yaptıkları sipariş aldıkları dünyanın ilk pazarının kurulduğu yer firavun mezarındaki ahçap gemibile karadenize sipariş edilmiş kısacası altın gümüş vs karadenizde darp edilmiştir..bu konu çok geniş ben kısa keseyim

acemi 55

Bilgili Üye
gasdamonuda pek bişey yok be ustam sahil kesimlerinde varsa bilemiyorum