• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

merhaba ustalarım

Exxxtreme

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Geçmişi roma öncesine dayanan bölge de bir adet manastır kalıntısı var ancak o bölge sit alanı olduğundan sıkıntılı. bu resim de görülen alan da bir adet kazı yapılmış yakın zamanda ama bişey buldular mı bilmem. benim bulduğum murç izlerini gördüklerini sanmıyorum.resimde arka kısım 50 metre sonra deniz var. ricam incelemeniz ve beni yönlendirmeniz. şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• 230.4 KB Görüntüleme: 160
  • 523.7 KB Görüntüleme: 158
  • 665.7 KB Görüntüleme: 158
  • 851 KB Görüntüleme: 160

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Usta ikinci resimdeki kayaların etrafına elli mt. Kare daire şeklinde cizgi ip çek boşluk ara varsa vardır. Sizleri yoksa yeni denizlere yelken aç. bol nasipler selametle

Kafkaslı

Super Moderator
Süper Moderatör
Birinci resim mezar der sıralıezar olmalı boşluk tespiti ve mıcır ara mübarek

28karayel28

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Ustam bu alanda boşluk bak 2018-06-23 21.59.10.jpg

Exxxtreme

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
teşekkurler. bılgilendirmeleriniz için..

anatolian

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar kardeşim.

Benim definecilik ve işaretler konusunda pek bilgim yok sadece ilk resimdeki kanallar hakkında bende oluşan izlenim şöyle. Daha önceden izlediğim bir belgeselde buna benzer bir işlemi açıklamışlardı. Bu oyuklar taş ocaklarında kayaları kesmek için kullanılıyordu. Açılan bu kanallara demir murçlar yerleştiriliyor ve davul ile ritim tutulmak suretiyle her murcun başına bir kişi geçiyor ve aynı anda çekiç veya balyoz ile murçlara vurulduğunda bir süre sonra kaya bıçak ile kesilmiş gibi kırılıyordu. Oymaları bulduğun yer eski bir taş ocağı ise durum bu olabilir.
Diğer resimleri yorumlayacak ustalarımızın fikirleri çok daha önemli tabiiki. Sağlıcakla kal.

mamostedijvar

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
görsellerde taş kesme alanı olduğu görülüyor bur da daha önce bir medeniyetin yaşadığı belli bence işe önce burada kimlerin yaşadığını öğrenip sonra dini inançları ve mezar gömme geleneklerini araştırmanı öneririm selametle.