Merhaba

Gezen

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Küçük bir hikaye ile başlayacağım.
Biraz uzunca, okuyanı sıkarsa şimdiden özür dilerim hakkınızı helal edin.
Normalde cevap vermek gereken birşey çıkar diye maillere bile bakmam ama burada biraz yazasım geldi. Hem belki benim durumumdakilere yardımcı bir fikir olur.
Konunun esası 2. Bölümde, isterseniz direkt oradan başlayabilirsiniz.
Fırsat buldukça dağ bayır gezerdim oh hava mis ağaçlar kuşlar dereler falan diye diye, ta ki bir ara can sıkıntısından yutuba bakınırken o videolara rastlayana kadar. Gençten biri biryandan geziyor bir yandan da ahanda delik, ahanda çizgi, burada şu var şurda bu var yorumluyordu dili de tatlı hafif şiveli, sonra jetali ye kadar gitti iş. İşte orda yok dedim bu iş benlik değil boşa zaman kaybı. Son dönemeçte Kalhiyu ustanın videolarına denk geldim, baktım usta ilginç şeyler anlatıyor, giriş o giriş, radyestezi, çubuk, define, tarih, kaya yapıları, biraz okudum bu işleri. Yavaş yavaş kanıma girmeye başlayınca forumlara göz atayım dedim, hepsinde saygıdeğer işinin ehli ustalar var, ama birçok sebepden dolayı bu forumu tercih ettim. Bu vesile ile kurucuları, yöneticileri, yorum yapan ustaları ve küçük bir kısmını ayrı tutabilirim belki ama kullanıcılarının bir çoğunu yürekten tebrik ederim, şu forumdaki paylaşım, üslup, saygı, bilgi, destek v.d. başka hemen hiçbir alandaki forumlarda yoktur sanırım. Ayrıca bu işin başlı başına bir bilim ve uzmanlık dalı olduğunu, öğrenme anlamında (alt sınırda olduğum için biliyorum orayı), fakat üst sınırı olmadığını ve bu sürecin insana bir çok şey öğretip yaşattığını da söylemek isterim. Bir çok değişken arasındaki korelasyonun çözümü için, bilgi, tecrübe, önsezi, maneviyat, final içinde fazlaca kas gücü.
Forumun büyük bir kısmını okumuşumdur heralde, @BulursamKader25 ustanın çubuk okulu hayatımda ilk kez iyi bir öğrenici olmamı sağladı. @MendereS ustanın işaretlerle ilgili vermiş olduğu bilgiler, ve diğer ustaların bilgi ve yorumları, sağolsun hepsi bir sürü şeyi fark etmeme öğrenmeme sebep oldu. Dediğim gibi 50 yaşında ilk kez iyi bir öğrenci olduğumu hissettim.
Bu arada tekrar adını anacağım müsadenle ustam @BulursamKader25P_20180719_071724.jpg, sayende kendime bir pirinç çubuk yaptım, kundak mundak uğraşmadım, derslerindeki bir çok şeyi uyguladım ve çubuk şıkır şıkır çalışıyor. Kişiden kişiye değişirmi bilmem ama çubuk ve radyestezi bilimini ciddiye almayanların bir daha düşünmesini tavsiye ederim.
Geleyim esas hikayeye,
Sonuçta dağda bayırda gezerken bakışım ve algım tamamen değişti, artık giderken çubuklarımı da yanıma almaya başladım, sonra bir madenci çekici sonra katlanır bir kürek. Bir gün bir yerde işaretlere baka benzete giderken bir şeylere takıldım hemde içimden geldi bir yerde çubuk tutayım dedim. Direk alyansımla tuttum beni bir yere götürdü, boş, gümüş, bakır, mineral eski para ile tuttum üstünden geçti gitti, sonra her bir yönden tekrar altınla tuttum yine aynı noktaya gitti, resimdeki taşın oksitli gibi görünen burun kısmı, ki orada sanki küçük bir kanal var, ve kırmızı çizdiğim taşın üst köşesi dışarıda idi. Ya Allah deyip sıvadım kolları.
Aşağıdaki resimde çizmeye çalıştım, ilk olarak kırmızı ile işaretlediğim, yastıktan az daha büyükçe etli bir kayayı çıkarttım, sanırım 40 kilo civarıydı, resimdeki kayanın tamda o yüzüne yapışık ve aynı yapışık olduğu yüzey gibi sanki derede kalmış ve düzlenmiş bir hali vardı. Ardından resimdeki kayayı açtım şekli oldukça ilginç ama çıkacak gibi değildi diğerinin iki katı yaklaşık, tam bırakacakken Allahım işimi kolaylaştır bana kuvvet ver diye geçirdim içimden, sonrasında bir iki daha asıldım taş çat diye üçe bölündü son parçası biraz zorlasa da çıkardım. Sonra sarı ile işaretlediğim yerden uzun kavunların büyükçe olanlarının yassılmış hali formunda ovalimsi ve dik duran bir kaya parçaşı çıkarttım 4 de 3 ü gömülüydü işte onu çıkarttıktan sonra ne kötü ne iyi ama çok net bir koku aldım bir 5-10 dakika uzaklaştım. Sonra dibe doğru biraz daha kazdım ikinci resimdeki gibi dere taşına benzeyen yumrukdan az iri birkaç taş çıktı. Kazılan alanın derinliği yaklaşık 60-70 santim diyebilirim. Yine çubuk tuttum bu sefer sarı işeret ile hemen sağındaki kayanın arasını (çarpıyı) gösterdi. Ölçebildiğim anladığım kadarıyla derinlik oldukça azdı. Sonra niyeyse tekrar sol tarafa yöneldim, bu sefer mavi ile işaretlediğim kaya çıktı karşıma onun da yüzeyleri su ile aşınmış ve düzleşmiş gibiydi çizmeye çalıştığım şekilde ve ikisinin arasında bir büyüklükte idi. Bu üç kaya sanki bir sistem le otutturulmuş gibi bir biri ile uyumlu ve dik duran oval olan da muhafız gibi dikiliyordu. Bu arada bahsettiğim tüm bu kayaların çevredeki kayalarla benzeşmediğini söyleyebilirim çevrede bir dere var ama yakında değil. Bence bu kayalar bu sistem için bir şekilde taşınıp getirilmiş. Bölgede daha önce Rumlar yaşamış bildiğim kadarıyla. Üzülerek bölgeyi söyleyemeyeceğim eski ve güncel kazılmış alanlar var jandarma teyakkuzda ve çok da sakin yerler değil. Foruma üye olmak için bile bayağı bir motivasyon gerekti. Aslında fikir almak istediğim birkaç mevzu daha var ama kervan yolda düzülürmüş ya nasip ya kısmet deyip zamana bırakayım.
Öncelikle bu durum ile ilgili yorumlarınızı merak ediyorum.
Ve müsadelerinizle bilgi sahibi olanlardan bir de tavsiye isteyeceğim.
Sonuç,
Daha da halim kalmadığı için öylece bıraktım, sanırım tamamına erdirmek için bir dedektör almam gerek, ( bu arada yürürse nasibim değilmiş derim, gittiği yere yarasın ) ve anladım ki derin kazmak bana göre değil ancak 50-60 cm. fakat çevrede de araştırılacak başkaca yerler var. İş aile çevre zaman gibi sebepler dolayısıyla hobi den pek de öteye gidemem herhalde ve genelde hatta sanırım hep tek olacağım. Bu durumları göz önüne alarak yüzeyin çok da altında olmayan toprak ve muhtemel kaya kasalarında ve tek parada kullanabileceğim en uygun ve mümkünse ucuz ve sırt çantasına sığdırabileceğim bir dedektör tavsiyeniz olabilr mi. Biraz araştırdım garrett 400i gibi görünüyor, ama 300 200 daha uygun fiyatlı, onlar işimi görebilir mi, birde pratikliği sebebiyle minelab go find 44 yada 66 dikkatimi çekti, derinlerde işim yok, çubuğu ve çekici tamamlayacak 30-40 cm görse yeter. Tek parada 20 bile yeter.

Umarım lüzumsuz işgaliye yaratmamışımdır, ilginize şimdiden teşekkürler. Gönlü hoş olanın önü açık olsun Allahın izniyle, herkese bol nasipler dilerim. Ustalara saygılarımla.

Resimleri yüklemeye çalışıyorum umarım başaracağım.P_20180721_121942.jpgP_20180719_084725.jpg

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Gezen

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
v işareti yanlışlıkla yüklendi kusura bakmayın ama yorum olursa alabilirim. Saygılar

OsiriS

Moderatör
Moderatör
Bende yasca buyuksunuz o yuzden size abi diyeyim.burda anlatiklariniz cok guzel iyi konulara deginmissiniz anladigim kadariyka tek olarak gezmeyi seven birisiniz ama 2 kisi olmak iyidir saglam diat diyebileceginiz guvenebileceginiz biri olmali bu kisi..cunku araziye cikiyliyor ne olur ne olmaz.desiginiz gibi derinlik olayina pek gitmek istemiyorsaniz tek tekcilik desigimiz sistemi yaparak hem doga gezileri yapar hemde zamaninizi degerlendirip tarih sevginiizi guclendirebilirsiniz.yazdiginiz her cihaz sizin icin uygundur ortalama o derinliklere inerler tabiki kullanim.ve dilinden anlamak sartiyla.ustalarimizda bi baksin yazilan cihazlari kullananlar varsa tecrubelerini bilgilerini aktarsin sizd incelemelerinizi yapin kafaniza hangisi yatarsa onu alip kullanin bence..

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Kardasim,
Bu hafta yogunluktan tum konulari okuyamadim. Yazdiklarinizi da kahvalti hazirlanirken yeni gordum.
Firsat bulursam gun icinde detayli yazacagim size insallah.

Gezen

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=20617]OsiriS[/MENTION] ve üşenmeyip okuyan diğer arkadaşlşara teşekkürler, bir iki yorum olur diye umuyordum, sağlık olsun müsbet yada menfi sonucunu paylaşırım. Herkese hayırlı nasipler dilerim.

Gezen

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=10871]BulursamKader25[/MENTION] Usta zahmet vermeyeyim ama müsait olursanız bir ara, yorumunuzu okumaktan mutlu olurum. Saygılar.

OsiriS

Moderatör
Moderatör
[MENTION=20610]Gezen[/MENTION] abim valla ben o cihazlari kullamadim tam.olarak bilgim yok..bilmedigim arastirmadigim konular hakkindada pek topa girmem.ama ustalarimiz abilerimiz kardrslerimiz kullananlar mutalaka vardir mutlaka bilgilemdirme yapacaklarina eminim

Mehmet_mehmet

Engellendi
Teşekkürler [MENTION=20610]Gezen[/MENTION] abim mrb yazınızı dikkatlice okudum, benim önerim, pirinç çubuk kullanıyorsanız eğer alyans veya 14 ayar altınla ölçüm yapmayın minerale bakıra gider 1 gr saf 22 ayar altın bağlayın ve üzerinizdede ayrıca 1 gr saf gümüş bulundurun araştırmanızı ilerledikçe bakır kurşun falanda bulundurursunuz.dedektör olayı ise dedektör onaylar çubukla bakar. Kazar dedektörle onaylarsınız, garette 400 güzel bir ürün Max 20-30 cm. Bizim bölgeyede gider.. Allah işinizi rast getirsin