Milyon dolarlık Cihazı kendin yap

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar definecinin en büyük sorunu KAYALAR, toprakta boşluk için şişleme kullanılsada Malisef iş kayalara geldiğinde tokmak felan fazla işe yaramıyor.

Hem topraktaki hem kayalardaki boşluğu gazı suyu madeni vbs arayan büyük şirketlerin kullandığı milyon dolarlık cihazın özünde yer altına gönderilen titreşimin alıcılar vasıtasıyla bir tür yazılımda görmeleridir.

Bu sistem bir tür MDF dir. Toprağa kayaya aralıklı cakılan prob kazıklar, yer altına dev kamyanlardan gönderilen darbelerin oluşturduğu titreşim dalgasını bazı sensorlerle toplar ve bir merkezde bu dalgaların yarattığı seyri boşluk gaz su petrol gibi ayırt eder.

Bizde her gün dilden dile gezen sözde 3D görüntülü cihazlar fiyaskodan başka şey değildir. Bildiğim 3-4 tane Gpr cihaz hariç gerisi insanı kandırır. Örnek bendeki Rama Mala gibi bir kaç Gpr den basediyorum ki kullanabilen yüzde yüz boşluğu yada yer altındaki yapıyı net yakalar fiyatları ise Malisef ucuk böyle bir gerçek Gpr cihaz 80 binden 450 bine çıkar.

Derin aramalarda pulsenin yeri ve işlevi belli, defineci bir cihazın neye yaradığını bilimiyorsa o cihaz defineciye kardan çok zarar ettirir.

Konunun asıl amacı cihazları kötülemek değil elbet neyi nerde kullanacagına bağlı değişir tartışma, bu konunun uzmanı da Kaan kardeştir burda :)

Tüm bunlara benim önerim ve tecrübem ses dinlemektir Kayalarda.

Birinin iki metrelik bir celik demirle, çapı en az 14 ml. Olacak;
Aynı noktaya vurduğu darbeleri kayanın dikkat çeken yerlerinden din lerseniz boşluk kalp atışı tonunda kulagınıza gelir. Diğeri vururken aynı ritimdeki sesi kulagınızı kayaya yaslayıp dinlemek sadece.

Bunu az daha gelistirelim derseniz 10 milim gibi içi boş bir bakır borunun ucuna bakır ibrik kapağı ekleyip boruyu monte ediniz, kapak kayada olacak diğer uc kulanınızda. Burunun uzunlugunu siz ayarlayınız 50 cm de olur bir metrede.

Hatta bakır borunun su ile yapılanı daha hoş olur. Bakır bir kap içi şu ile doldurulup üst tarafına yine bakır boru yerlestirilip sesi daha net almanızı sağlar. Bu yöntem kayalardaki boşluğu bulma konusunda milyon dolarlık sistemlerle yarışır. İlerde konuya resimli eklenti yapacağım. Gaz sensörleri, ses sensörleri, soğuk, sıcaklık sensörleriyle konu hoş olacak.

Ustalar katkıda bulunursa sevinirim.

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
MFD falan boş işler kaale bile alınmaz.
Bu senin dediklerin gayet mantıklı fikirler, akustik yani.
Sen projeyi görsel olarak çiz, sensör vs. benim işim.
Bu dedigimle MDF nin elbet alakası yok diğeriyle kıyasladım. Benimdedigim İki kişi olacak biri vurarak titreşim sağlayacak bu verici. Alıcı ise sesi dinleme işi yapan kişi oluyor. Sensorleri felan ayrıntılı yazarım şu an deneme aşamasında.

saftilki

Moderatör
Moderatör
bildirim sayesinde gördüm sayın deniz_efe
bende tam olarak bu konu üzerinde çalışıyorum,
malesef alınan acoustic (ses) yorumlayacak kod yazılımcı Türkiyede bulamadım, yabancılardan destek isteyecem artık,

Sayın Master bir yabancı arkeolog raporlarında dediğiniz gibi işlemler uygulanıyor,
altta direksiyon simidi kadar boşluk olsa titreşimlerin 8 sn kadar sürdüğü gibi bir makale okumuştum google'de çeviri yaparak,
önce cıva deneyi var elimde ama kısa bir deney bu,
tam gaz araştırmaya devam
önce kod işini halletmeliyim

saftilki

Moderatör
Moderatör
net bir şey yok şu an, gelişme olunca elbette paylaşırım,
beraberce dört koldan araştırmaya devam edelim,

Dero 58

Engellendi
Epe magnometre
1) iki polarize fincan yada plastik 10 cm çaplı boru boyu 15cm.
2) iki adet tornadan çıkmış bakır çubuk dışarda kalacak uçları delik olacak.
3)iki adet 15cm'lik su geçirmez branda ipeksi kumaş olursa daha iyi olur.
4)iki adet bakır sülfat çözeltisi.
5) sağlıklı bir ölçü aleti ( dijital olanından ).
6 ) iki adet 3 metrelik yumuşak bakır kablo.

Bu düzeneği hazılamam konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz. Sadece tarifine ihtiyacım var.
Boşluk tesbiti için.

Dero 58

Engellendi
Epe magnometre
1) iki polarize fincan yada plastik 10 cm çaplı boru boyu 15cm.
2) iki adet tornadan çıkmış bakır çubuk dışarda kalacak uçları delik olacak.
3)iki adet 15cm'lik su geçirmez branda ipeksi kumaş olursa daha iyi olur.
4)iki adet bakır sülfat çözeltisi.
5) sağlıklı bir ölçü aleti ( dijital olanından ).
6 ) iki adet 3 metrelik yumuşak bakır kablo.

Bu düzeneği hazılamam konusunda bana yardımcı olabilirmisiniz. Sadece tarifine ihtiyacım var.
Boşluk tesbiti için.
Yanlışı düzelteyim;
4) bakır sülfat çözeltisi.
Yada
PROTON MAGNOMETRE
1) Plastik şişeler.
2) Saf şu.
3)Bakır bobinler.

saftilki

Moderatör
Moderatör
PROTON MAGNOMETRE yi webden sizin işinize uygun olanını spariş edersiniz,
saf su, en yakın oto elektrikciden,
emaye tel'i ise normalde makara olarak satarlar, bir bobinajcıdan rica edeceksiniz artık,

saftilki

Moderatör
Moderatör
https://apkpure.com/sound-analyser-pro/com.zephyr.soundAnalyserPRO

bir android uygulaması buldum ancak benim telfn samsung triend olduğu için çok donma yapıyor,
tok sesi, rüzgar, konuşma hışırtı gibi sesleri grafiksel olarak ayırt edebiliyor,
şimdi buna arduinoda kullanılan ses modülü yani mic amfiklatörü ile güçlendirilmesi gerekiyor mikrofonun,

kapsül mikrofon kullanılacak ve mikrofon bir aparatla toprağa öptürülecek yada batırılacak,
benim tercihim sedeskop kulaklığına mikrofonu yerleştirmek olur,
şimdilik öyle öngörüyorum,

basit görünüyor ama değil, toprağa yada kaya'ya 1ila 2 mt ötesine darbe vurunca illaki bir yada iki tok grafiğini görürüz,
önemli olan tok sesin devamı ekolarını alabilmek mesele
buda dedektör kullanması gibi hassasiyet ve tecrube isteyecek sanırım,
yarın çalışmaya devam,
ilgilenen arakadaşlar uygulamayı indirip bi incelerseniz fikir verebilirsiniz

Dero 58

Engellendi
PROTON MAGNOMETRE yi webden sizin işinize uygun olanını spariş edersiniz,
saf su, en yakın oto elektrikciden,
emaye tel'i ise normalde makara olarak satarlar, bir bobinajcıdan rica edeceksiniz artık,
Yorum için teşekkür ederim.
Ben elektronik işlerinden hiç anlamam bunun kurulumu nasıl sağlarım.

saftilki

Moderatör
Moderatör
valla ne deyim bilmemki,
bir elektronikçi ile beraber ekipman kuracaksınız o halde,
normalde bende elektronikci değilim elektrikciyim,

saftilki

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar definecinin en büyük sorunu KAYALAR, toprakta boşluk için şişleme kullanılsada Malisef iş kayalara geldiğinde tokmak felan fazla işe yaramıyor.

Hem topraktaki hem kayalardaki boşluğu gazı suyu madeni vbs arayan büyük şirketlerin kullandığı milyon dolarlık cihazın özünde yer altına gönderilen titreşimin alıcılar vasıtasıyla bir tür yazılımda görmeleridir.

Bu sistem bir tür MDF dir. Toprağa kayaya aralıklı cakılan prob kazıklar, yer altına dev kamyanlardan gönderilen darbelerin oluşturduğu titreşim dalgasını bazı sensorlerle toplar ve bir merkezde bu dalgaların yarattığı seyri boşluk gaz su petrol gibi ayırt eder.

Bizde her gün dilden dile gezen sözde 3D görüntülü cihazlar fiyaskodan başka şey değildir. Bildiğim 3-4 tane Gpr cihaz hariç gerisi insanı kandırır. Örnek bendeki Rama Mala gibi bir kaç Gpr den basediyorum ki kullanabilen yüzde yüz boşluğu yada yer altındaki yapıyı net yakalar fiyatları ise Malisef ucuk böyle bir gerçek Gpr cihaz 80 binden 450 bine çıkar.

Derin aramalarda pulsenin yeri ve işlevi belli, defineci bir cihazın neye yaradığını bilimiyorsa o cihaz defineciye kardan çok zarar ettirir.

Konunun asıl amacı cihazları kötülemek değil elbet neyi nerde kullanacagına bağlı değişir tartışma, bu konunun uzmanı da Kaan kardeştir burda :)

Tüm bunlara benim önerim ve tecrübem ses dinlemektir Kayalarda.

Birinin iki metrelik bir celik demirle, çapı en az 14 ml. Olacak;
Aynı noktaya vurduğu darbeleri kayanın dikkat çeken yerlerinden din lerseniz boşluk kalp atışı tonunda kulagınıza gelir. Diğeri vururken aynı ritimdeki sesi kulagınızı kayaya yaslayıp dinlemek sadece.

Bunu az daha gelistirelim derseniz 10 milim gibi içi boş bir bakır borunun ucuna bakır ibrik kapağı ekleyip boruyu monte ediniz, kapak kayada olacak diğer uc kulanınızda. Burunun uzunlugunu siz ayarlayınız 50 cm de olur bir metrede.

Hatta bakır borunun su ile yapılanı daha hoş olur. Bakır bir kap içi şu ile doldurulup üst tarafına yine bakır boru yerlestirilip sesi daha net almanızı sağlar. Bu yöntem kayalardaki boşluğu bulma konusunda milyon dolarlık sistemlerle yarışır. İlerde konuya resimli eklenti yapacağım. Gaz sensörleri, ses sensörleri, soğuk, sıcaklık sensörleriyle konu hoş olacak.

Ustalar katkıda bulunursa sevinirim.

şu uygulamayı denermisiniz android ise telefonunuz,
sesleri grafiksel olarak ayırt etmemizi sağlıyor

https://apkpure.com/sound-analyser-p...undAnalyserPRO

Son düzenleme: