Mükemmel Bir Tevekkül Dersi

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dubai’de zengin bir adam yemek yedikten sonra evinden dışarı yürüyüşe çıkar. Biraz yürüdükten sonra iki rekât namaz kılmak için bir mescide girer, mescidin bir köşesinde bir adamın hıçkırarak ağladığına şahit olur. Dayanamaz ve o adamın neden ağladığını sorar. 5.000 riyal (yaklaşık 2.000 TL) borcunun olduğunu ve bu sıkıntıdan kurtulmak için Allah’a yalvardığını söyler. Zengin olan iş adamı, bu rakamın kendisi için sorun teşkil etmeyeceğini bildirir. Ve cebinden 5.000 riyal çıkarıp verir. Para ile birlikte olası ikinci bir ihtiyaç durumunda kendisini araması için kartvizitini adama uzatır.
Adam parayı alır ama kartı iade eder. Sebebini sorması üzerine, ömür boyu unutamayacağı şu harika sözü işitir; “İkinci kez ihtiyaç hissettiğimde yine Allah’a yalvaracağım seni aramayacağım, çünkü seni bana gönderen, senden başkasını da gönderir!” SübhanAllah!!!
O kıssayı dinledikten sonra uzun uzun düşündüm ve bazı dersler çıkardım. O adam, Allah’ı görür gibi iman etmiş ve ihsan derecesini yakalamış. O kartviziti almamakla Allah’a olan tevekkülünü ispat etmiş oldu. O kartvizitin kendisine uzatılması tam anlamıyla bir imtihandı ve o bu imtihanı başarılı bir şekilde geçti.
Allah dualara icabet edendir. “Ummadığımız yerden rızıklandırırım” ayetinin tecellisini görmüş olduk.
O kartviziti alsaydı neler olabileceğini düşündüm; “Yalancı bir ağlama olduğu kanaatine varırdı. Kartvizitini veren kişi mescid’den çıkınca düşünür ve üçkâğıtçı olduğunu zannedebilirdi. İkinci aramasına cevap vermeyebilirdi. Ya da ona neden Allah’tan istemiyorsun?” derdi. Kartvizit’i alınca o an aldatıldığını zanneder, belki de 5.000 riyali geri isterdi, ama o adam tevekkül imtihanını Allah’ın yardımıyla başarılı bir şekilde verdi…

ll Shadow ll

Aktif Üye
Usta sen ne zaman böyle bir paylaşım yapsan ok gibi saplanır yüreğime. Önce bir muhasebemi yapiyorum bakıyorum zarardayım.

Rabbim razi olsun. Emeğine sağlık

ÖMER HATTAB

Editör
Allah razı olsun kardeş senin ibretlik kıssalarını okuyoruzda biraz ferahlıyoruz
borcu için ağlayan adamın yerine kendimi koydumda,kart viziti alırmıydım diye
işin içinden çıkamadım,muhtemelen nezaketende olsa alırdım diyen görüşüm ağır basıyor
sonra ne olurdu bilemedim
adamın düşüncesi çok ince,bunu ancak alimler,veya arapçayı ve Allahın dinini iyi bilen biri yapar,
oysa bu adamcağazın aksine bizim türk filimlerinde kart vizit alınır ve kart vizitin sahibine muhakak uğranır
buda işin magazin tarafı gibi gözüksde bizlere yıllarca bunu böyle işlediler
oysa Allaha tevekkül ve müslümanın izzeti bu kart viziti almamayı gerektirir.