Multi Frekans

Definecikuzu

Bilgili Üye
İyi akşamlar @Hostia ustamla özel konuşmamızı herkesin faydalanması için genele açıyorum benim hostia ustama bir sorum olacak bugün elime ekran ışığı arızalı bir multi frekanslı dedektör geçti bende hemen osiloskopumu alıp teste başladım osiloskop ekranına baktığım zaman mesela 14 khz de çalıştırdığım zaman neredeyse düz bir çizgi denebilecek kadar kararlı bir sinyal yakaladım birkaç khzyi tek tekdenedim hepside gayet stabildi sonra iş multide çalıştırmaya geçti ekran üzerinde bir sürü birbiri içinden geçen çizgiler görmek yerine neredeyse sabit denilebilecek 7 khz bandında çalıştığını gördüm benim aklımda oluşan düşünce ise multi freq dual freq hikaye fabrika multide cihazın en kararlı çalıştığı freq aralığı hangisiyse cihazı o frekansa çekiyor olayı basitleştirirsek bir araba yolda giderken vitesi bi anda 5 e alıp sonra bire çekip sonra 4e alamayacağımız kadar mantıksız geldi bana ustalarım yorum yaparken herkesin anlayabileceği bir düzeyde anlatırsa herkes konuyu net anlamış olur

Hostia

Moderatör
Moderatör
ben hiç multi frekans dedektör kullanmadım anladığım yada olması gereken buluntu neyse cihaz ona uygun frekans ayarına otomatik geliyor. mesela seninki 7 khz olmuş, aslında metali iyi ayırsın diye khz yi yüksek tutuyoruz işin aslı 10 khz yi geçmemek lazım ne olur ara sıra değersiz metal bulursun şimdi ben seni doğrumu anladım yani multi dediğimiz metalin durumuna göre hangi frekansta çalışacağını kendisimi belirliyor. bide senin makine ne onu yaz bi bakalım.

bide şunu yazayım senin multi bozuk olup 7 ye sabitlenmiş olmasın.

Definecikuzu

Bilgili Üye
ben hiç multi frekans dedektör kullanmadım anladığım yada olması gereken buluntu neyse cihaz ona uygun frekans ayarına otomatik geliyor. mesela seninki 7 khz olmuş, aslında metali iyi ayırsın diye khz yi yüksek tutuyoruz işin aslı 10 khz yi geçmemek lazım ne olur ara sıra değersiz metal bulursun şimdi ben seni doğrumu anladım yani multi dediğimiz metalin durumuna göre hangi frekansta çalışacağını kendisimi belirliyor. bide senin makine ne onu yaz bi bakalım.

ustam elimdeki cihaz equınox 800 cihaz da hiçbir sorun yok zehir gibi çalışıyor sadece arka aydınlatma ledi bozulmuş cihazın da garantisi bitmiş arkadaş benden rica etti bende lambayı tamir ettim cihazı arazide de bizzat test ettim sıkıntısız çalışıyor şimdi sorun şurada minelab multi IQ diye bir sistemden bahsediyor yani cihaz 1 khzden 100 khzye kadar bütün khzleri aynı anda bobike gönderiyor amaç yüzeye yakın küçük metaller ile derin gramajlı malzemeleri aynı anda görebilme imkanından bahsediyor yalnız şu araba örneğinde verdiğim gibi bunun olması çok saçma geldi bana vede kendi ölçümlerimde de düşüncemi doğruladığımı düşünüyorum cihazı 15 e alıyorsun sorun yok yaklaşık 14.7-14.8 arasında çalışıyor hadi osiloskop 0.2-0.3 yanılma payı var diyelim ama birde multi seçeneği var multiye aldığım zaman osiloskop altında birden farklı değer almam gerekirken sadece bir değer alıyorum o da yaklaşık 7 bantlarında yani minelab bizim cihazımız aynı anda birden çok frekansla çalışıyor diyerek bize yalan söylüyor şimdi de garrett de aynı şekilde multi çalıştığını idda eden apex modelini çıkardı elime başka bir multi cihaz geçerse onu da test edeceğim bakalım bizim cihaz mı arızalıymış