Multi kruzer Tavsiye eder misiniz ?

Ahmanamra

Member
Ustalar merhaba. Yeni kayıt olmama rağmen uzun zamandır forumunuzdan ve değerli yorumlarınızdan çok bilgi edindim. Şimdiye dek bir cihaza sahip olmadığım içinde kalabalık etmek istemedim. Şu an Makro multi kruzer alma arifesindeyim. Sıfır alacağım ve zamanı geldikçe su altında da kullanacağım. Amacım tek tekçilik. Bursa ve çevresindeki alanlarda muhtemelen taranmadık yer kalmamıştır ama bu cihaz işimi görür mü. Forumda ki tavsiyeler üzerine yeni nesil cihaz arıyordum ve bu hem bütçeme hemde amacıma uygun duruyor. Buna ilaveten alternatif bir cihaz öneriniz olur mu?

Wise99

Aktif Üye
30 cm den birşey kaçırmazsın uzun zaman kullandım cihazı büyük başlık al 28x18 standart başlık alma yada ikisinide al büyük baslik alirsan daha derine inersin sualtinda da cok güzel is yapar mineral konusunda da diger cihazlara göre cok cok iyidir tek tek için hem ideal hem kullanışlı kolay kullanim var ve bir cok özellik tek cihazda toplanmış onerir miyim kesinlikle oneririm ama derinlik konusunda cok beklentin olmazsin bu veya diğer cihazlardan takıldıgın yer olursa yaz cvp veririm

leon

Aktif Üye
Nokta Impact & Makro Multi Cruzer parasının hakkını son kuruşuna kadar veren vlf aletler, büyük başlık konusunda @Wise99 üstada kesinlikle katılıyorum. Büyük başlık ve deep modu tadından yenmez. Deep modda, 30-40 cm arası çatır çatır '1 TL, 50 kuruş' söker(toprak yüksek mineralli değilse). Başlığı farklı açılardan da saklarken, hedef ID'nin bir kere bile 40'ın altına düştüğü, demir sesi alınan durumlarda, devam etmek gerekir, genelde at nalı & çivi çıkar. 40 ve üzeri herşeye bakılır. (41-45 arası ayarı düşük altın, ayar yükseldikçe hedef ID de artar). Ayrım modları gayet tatmin edicidir ama derinlikte fire verir. Tavsiyem, standart başlıkla cihazı çözüp, daha sonra büyük başlığa geçmek olur.

Ahmanamra

Member
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Uzun süredir giremedim foruma. Bende takip ettiğim kadarı ile büyük başlık ile kullanmayı düşünüyorum ama önce standart ile başlayacağım. Lakin o paraya cıkmışken anfibo multi sonra xp deus geliyor adamın aklına ama başlamak için okadar uzamaya gerek yok sanırım.

Ahmanamra

Member
Şu an

1 Minelab equinox 800 yada 600 (Muhtemel 2. el )
2 Nokta anfibio multi
3 nokta multi kruzer
arasında çok kararsız kaldım ustalar. Yelpazeyi bunlarla sınırlı tutup üçünden bir tanesini alacağım. Siz işi bilen tecrübe edinmiş arazide gezmiş ustaların tercihi ne olurdu . Yani aralarındaki fiyat farkı çok yok ama yaptığı işler açısından hepsi birbirine yakınmıdır. Testleri izliyorum minelaptan daha iyi hava testleri veriyor multi kruzer bazılarında . Çok kafa karıştırıyor youtube testleri .

Minelabın 5 frekansta aynı anda çalışmasının avantajı olur mu mesela. Ayrıca demir yanındaki değerli ayrımı kruzere göre daha düşük mesela.

Bilemedim yani değerli ustalar. Teoriyle pratik uyusmaz çok zaman. Bu konudada sizlerin tecrübesi tartışılmaz o yüzden bıktırarak soruyorum affola.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Söyle bir yazı okudum. Okuduğum yazı bir üniversitede yayınlanan lisans teziydi. Bir iki bisi yazayım oradan pay çıkarın "hava/toprak" testlerine.
Aklımda kalanı harmanlayayım.

Metaller toprak altında kalma sürelerine ve "oksidasyon" yapabilme derecelerine göre tespit edilebilme derinlikleri değişmektedir.

(Toprağın nemli/kuru, mineralli ve nesnenin ebatı olayına girmeden)
Yani paslanabilen ve bu süreci devam ettirebilen metaller, ne kadar uzun süre toprak altında kalırsa o kadar derinden yakalanabilir.
Basit birkaç örnek ile açıklanırsa,korozyonu yok olana kadar devam ettiren demir baz alınırsa,en derinden yakalanabilecek olan metaldir.
Gümüş/Bakır gibi metaller oksijen ile temas ettiğinde yüzeyi ince bir pas tabakası ile kaplanıp korozyon süreci ya tamamen durur ya da süreç çok minimal ilerler.
Altının oksidasyonu neredeyse sıfırdır.

Yani aynı ebattaki her metal, aynı şartlarda derinliğe tabi tutulduğunda, algılanacak derinlik çok farklı olacaktır. Kaldi ki metaldeki karışım oranı da bunu etkileyecektir.

Bilimsel olarak olaya yaklaşıldığında, toprak altındaki metaller için, ben bir dedektör yaptım ve bu cihaz şu ebattaki bir metali şu derinlikten algılar diye hiçbir firma "kesinkes" beyanatta bulunamaz. Bulunan firma ya yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değildir ya da işin üç kagidindadir.

Hava testleri, yeni gömülen metaller,metal cinsleri derinlik testleri gerçeği yansıtmaktan uzaktır.

Gerçek;
O cihazı alıp arazide kullanan ve eriştikleri nesneleri ölçümleme yoluyla tecrübeye dönüştüren kişilerin bellegindedir.

Bu fikirlerin eşiğinde dusunerek, karar alma sürecini değerlendirmenizi tavsiye edebilirim.

Ahmanamra

Member
Bu konuda aydınlattığınız için teşekkür ederim. Bilmiyordum bunu.Zaten yazdıktan sonra sitenin birinde kampanya gördüm. makronun su altı el dedektörünü hediye veriyorlar multi kruzer yahut anfibonun yanında ikisinden birini alacağım yanına birde büyük başlıklık ilave edeceğim.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
sen garret serilerinide hesaba kat derim kardeş, temiz ikinci elde iş görür, ikinci el alırsan tüm cihazlar için yüksek gerilim altında falan kullanılmış arızalanıp tamirr görmüş alma derim, iyi etüd et, derim

leon

Aktif Üye
İmkan varsa, kafana takılan marka ve modelleri teker teker test et derim.

Nokta & Makro'nun son 3-5 yıldır yaptıkları dedektörlerin yazılımını Amerika'lı bir şirket veriyor, dolayısıyla gayet stabil çalışırlar. Cihazı çözene kadar biraz alaşımlı nal çivisi toplayabilirsin ama çözdükten sonra, değerliden başka hedefe çapa sallamazsın ( kullandığın modda ki hedef ID'ye göre toprağın altındaki metalin, gümüş mü, bakır mı, bronz mu olduğunu bile tahmin edebilirsin), çünkü gözün & kulağın değerliden çok demir ID'sine & sesine yoğunlaşır, en ufak demir sesinde, ID'sinde devam edersin. Cihaz İngilizce olduğu için, kullanımı zorlayabilir, yada sunduğu pek çok mod (toplam 12) ve kullanıcı tarafından optimize edilebilen ayar olduğu için bu hobiden soğutabilir. Yine de 1 tuşla fabrika ayarlarına geri döne döne kendi modunu ve ayarını bulabilirsin.

@Trakyalı81 ustanın dediği gibi metalin boyutu, alaşımı, toprak altında kaldığı süre, oksidasyonu ve toprağın mineral yapısı cihazın indiği derinliği & verdiği ID'yi belirleyen etkenlerdir. Sağlam VLF cihazların hepsi de, çalışma frekanslarına göre 3 aşağı 5 yukarı aynı işi görürler.

Impact'in en çok sevdiğim yönü, topraktan yeni çıkarılmış herhangi bir yıllanmış metale, hava ve toprak altı testinde aynı derinlikten tepki vermesidir bu da Pinpoint(Hedef Noktalama) ve Target ID Depth (Hedef ID Derinliği; arama başlığı, metalin üzerindeyken, metalin toprağın ortalama kaç cm/inch derinde olduğunu gösteren özellik) cihazın ne kadar stabil çalıştığını gösterir. 30-35 cm'li değerler, 'öfff, şimdi kim uğraşacak bununla?' dedirtebilir :)

@Apollon01 ustanın dediği gibi, bazı Garret serilerinin de özellikle büyük başlıkla tektekçiyi üzmediğini, parasının hakkını verdiğini görüyorum. Hesaplı, temiz bir cihaz denk gelirse mutlaka bir şans verilebilir. Aslında yaşadığın yörede bu işe merak salan arkadaşlar varsa, toprağın mineral durumuna göre onlar en iyi makine tercihini çoktan yapmış olabilirler.

Görüşün, sorun, araştırın.

Ben milliyetçi bir insanım, eğer 2 ürün arasında aşırı bir fiyat/fayda/performans farkı yoksa, kendi insanımın kazanmasını isterim. Bu giyimden, kuşama, otomobil yedek parçasından, ayakkabısına kadar böyledir.

Bilal0619

Yeni Üye
Kardesim 2. El dusunursen golden warrior var alali 2 ay oldu ama araziye cikip deneme firsatim olmadi . Firsatim olmadigimdanda satiyorum . Cihazi bi arastir kafana yatarsa eger iletisim kurarsin. Herseyi aldigim gbi duruyor

Ahmanamra

Member
Leon ustam tavsiyelerin için teşekkür ederim. Yöresel tercihe bakmamı tavsiye etmen yeni bir ufuk açtı bende :) Çok doğru bir tespit yapmışsın. Yılbaşına beklemedeyim şu an . Kruzerin kampanyalı fiyatı beni cezbediyor çünkü el dedektörünüde yanında veriyor ayrıca biraz daha sıkarsam kr40 başlığınıda yanına alabilirim. Bölgesel olarak muhtemel çokça gezilmiş çokça efsaneye sahip koca bir uludağ var :) Deresinde tepesinde civarında muhtemel aranmadık gezilmedik yeri kalmamıştır. Onun için yeni nesil bir cihazla daha derine inebilmenin hayaliyle çıktım yola Hem su altı hem karada şu anki seçenekler doğrultusunda multi kruzer bana en fiyat performans ürünü gibi geliyor. Ayrıca ingilizce menü konusunda sıkıntı yok benim için az çok anlarım. Alıp eneme yanılma ile makineyi tanırız diye düşünüyorum .

GArette iyi bir marka evet aklımda çok kayıyor ona ama at max alamadığım sürece yanaşmakta istemiyorum. E at maxa bütçe çıkarsam başka modellerde giriyor sahneye. Yelpaze genişliyor.Fazla genişletmeden zor duruyorum şu an gidip almamak için ama doları bekleyeceğim biraz belki başlık bedavaya gelir :)

Bilal0619 ustam belirlediğim modeller dışında 2. el almayı çok düşünmüyorum teklifin için teşekkür ederim. Bol kazançlar dilerim.