Müze Müdürü ile Sohbet!

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar:

Bu hafta il ismi vermek istemediğim bir şehirde bir müze müdürü ile sohbet ettik!

Gitme amacım izinli kazı talebi idi.

100 metre kare bir alanda çalışma yapmak için izin başvurusu yaptım. Ben evrakları tamamlarken onlarda kendi çalışmasını yapacak yer mevki kazı iznine uygunmudur felan gibisinden tabii tüm masraf bana ait olacak şu an kazma vurmadan 10. 000 TL yi buluyor izin için gereken para!

Bir saatlik sohbetten aktaracagım olacak sizlere, daha önce tesbit ettiğim iki üç değerli yeri Müze Müdürlüğüne birdirmiş olmam ve yüzeysel araştırmalarda ve dahi yolda buldugum 3 - parça değerli ve az değerli objeleri zaman zaman Müzeye vermem nedeniyle,

Müze yetkilileri bu yıldan gecerli olacak, yetkiyi iş birliği yada gönüllü personel belgesini layık görmüşler bana kiii ben bu tür belgeyi yeni duydum!

Ve sordum kime niçin verirsiniz ne işe yarar bu belge diye!

Müze Müdürünün dediği aynen şöyle gönüllü personel adından anlaşıldığı gibi üçretsiz çalışan elemandır. Her Müzede yüzlerce kişi vardır. Kimse bilmez ajan değildir. Görevi kültür ve Tabiat varlıklarını korumaktır.

Bu kişiler Müze yetkilileri tarafından seçilir talep kabul edilmez. Bilgi birikim olmalı ve Ülke menfaatine aykırı davrananlar asla kabul görmezler. Biz takip ederiz izleriz ve teklif ederiz. Dedi.

Anladığım kadarıyla Müzeyle iş birliği içinde olan her define meraklısı bir aday! Bu belge Pazartesi - Salı verilecek heralde ve içerikleri yazacak heralde.

Anladığım kadarıyla tüm Türkiye genelinde kazmadan kırmadan sadece ve sadece araştırma yapabileceğim bir yetki bu, gerekli yerler Müzeye bildirilmesi ve kazı yapılacak yerin izin dahilinde kazılması şartı elbette var!

Aksi davranana normal definecinin kat be kat cezasıda mevcut bu arada!

Bu tür belge istediğim bir şey olsada bilmediğim ve beklemedigim bir şeydi!

Daha sonraki aşamasıda var elbet! Gönüllüler arasında düzenlenen yeterlilik sınavında başarı gösterenler Müze bilir kişisi olarak yada komisyon gibi yerlerde görev alacak şekilde kıdem almaya ve ücretli çalışmaya adaydır.

Bir çok husus var elbet gerekli yerleri zaman zaman ilerde yazarım.

Benim son bir ayda gördüğüm şeyler Turkiyedeki defineciligi daha farklı yorumlamama sebeb oldu. Daha önce kendi açımdan devletle müzeyle işbirliği yapan avucunu yalar düşüncesi vakıftı bende.

Ancak son bir ay ve geçen sonbaharda gördüklerim aslında kulaktan kulağa yayılan yanlış ve yalanları anlamama sebeb oldu . Gördümki definecinin en güzel dostu Müze ve yetkilileri.

Her işte olduğu gibi bu iştede bazı durumlardan faydalanan işini kötüye kullanan yetkililer olabileceği hususunada degindik sohbette! Örnek parası verilmeyen insanlar değeri az tutulan emareler, geç ödeme yapılması gibi!

Arkadaşlar bir emare ne kadar çok degerliyse o kadar çabuk parası iade edilirmis önemli şeyler üzerinde tespit çalışması çabuk olurmuş.
Geç ödemenin asıl sebebi zaten bilindiği üzere sahtemi diye incelemenin uzun sürmesi aslında, adamlar öyle teknoloji kullanıyorki artık bire bir yaptığı gibi eskitmeyide seçmek zor oluyor! Tabii tek bakışta anlaşılan şeyler daha çok!

Devleti bu güne kadar kandıran çok olmuş sahteyi vermiş parayı almış. Bazen memurlar bile yetkililer bile bilerek almış bilerek yapmış ortak olmuş.
Ancak bu durum çoktan son bulmuş önlem alınmış!

İlerleyen günlerde bu konu hakkında çok yazacağım dogrusuyla yanlışıyla olacak bu yazı. Hayırlısı olsun kendim ve arkadaş, dostlarım adına.

Eskiden en küçük vakada defineci kolluk kuvvetleri tarafından dövülürdü bu işte tövbe ettirecek kadar döverlermiş:)

Ama artık esneklikler var anlatıldığı gibi devlet Müze bu işte ücü değil :) tırnak sökmek yok.

Yolda buldum yada bunu size getirdim demek karşılığını istiyorum demek yeterli. Ancak verdiğiniz her buluntunun resmini kendinizle çekin, müzeden verilecek makbuzu alın ayrıca tutanak yazdırın yinede!

Diğer güzel bir şey müzeye verdiğiniz her şey sizin adınızla sergileniyor. Felanca kişi Felanca yerde bunu şu tarihte buldu diye. İsmin ebedi kalıyor orda :)

En iyi alıcı Devlet Baba. Yanlışını görürsem yazarım babamda olsa :) ilerde çok yazacagız zaten hayırlı geceler.

Son düzenleme:

DİVANE

Moderatör
Moderatör
ustam belgeniz hayırlı olsun 1 yıllık değilde sürekli verselerdi daha iyi olmazmıydı bir de o belge izinli kazı tutarında bir indirime faydası olmadımı saygılar ustam

DİVANE

Moderatör
Moderatör
hayırlı olsun ustam sürekli olması daha iyi o belge araştırmalarda faydası olacağını düşünüyorum saygılar

DİVANE

Moderatör
Moderatör
tanıdığım birinde böyle bir belge var araştırmalarında hiç sıkıntı yaşamadığını söylüyor

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Arkadaşlar konuya şunuda ekleyelim. Müze sadece bulunan objeye nesneye değil. Bulunan ilk keşfedilen bilinmedik Tarihi Kültür varlığına, yapıya dahi ihbar bedeli ödüyor.

Geçen yıl arkadaşla kapalı bir mağra keşfettik çift mihraplı bir şapel çıktı karşımıza zaman soygunu yemiş tekrar kapatılmıştı. Bilinçsiz kişiler tarafından tahrip edilir diye endişe içindeydim burayı yetkililere bildirdik. Tabii sorguyada cekildik ancak bir hafta sonra cagrıldık müzeden 80 bin TL ihbar bedeli aldık. Para ödeyeceklerini bilerek yapmadık bu arada. Aklınızda bulunsun.

Buraya demir kapı yapıldı koruma altına alındı.

ertug26

Yeni Üye
sedegor ustam müzedeki yeni görevin hayırlı uğurlu olsun
almış olduğun kazı ruhatı da hayırlı bol nasipli olmasını Allahtan dilerim saygılar

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
usta şu gönüllü personel belgesini eklememişiniz konuya gerçekten var mı böyle bir belge ???

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Çok ilginç yer tespit ihbarında 80 bin iyi para. Kimsenin dağda bayırda izinsiz çalışmasına gerek yok ozaman.