müzeye teslim etmek

kayıp38

Yeni Üye
Arkadaşlar planlı veya plansız çalışma sırasında bulduğunuz eserleri müzeye teslim ettiniz mi tecrübesi olan var mı bu konuda define olursa para alıyorsun ama kültür mirası olursa alamazsın diye duydum yani altın gümüş değerli madenler için devlet ödeme yapar heykel ve ya farklı objeler için ödeme yapmaz diyorlar bilgisi olan var mı

saftilki

Moderatör
Moderatör
aynen dediğiniz gibi, sayın kayıp38, bildiğimiz bu, mezar tümülüs vb gibişeylerde de ödeme yapılmaz hatta kazma vb şeylerle zarar verirseniz soruşturma açılır,

kayıp38

Yeni Üye
bulmaktan bulmamak hayırlı dıyorsunuz yanı

saftilki

Moderatör
Moderatör
eh yani bi anlamda öyle oluyor, tarlanızda kazaya kurban gitse neyse, manzeretin olur

kayıp38

Yeni Üye
Aynen define ile ilgili kanunlar değiştirilmeli yoksa ne müze kalır ne tarihi eser hepsi yurt dışına çıkar yasak kazılara karşıyız tamam ama bu yasalar izinli kazı yapma enayilikten başka bir şey değil bir sıra çiftçinin biri heykel bulmuş tarlasında traktör ile müzeye getirdi heykelin üzerindeki toprak müze bahçesine döküldü diye adamı bir dövmedikleri kaldı hemde adama müzenin bahçesini temizlettiler.

Turko

Uzman
Bulunan eseri yurt dışı çıkış(satış) yasağı ile tedbir koydurup satın aldığın kişiyi beyan edip yahutta bulduğun arazinin sana ait olduğunu beyan ettirip veya arazisinde çıkan eseri vatandaştan satın aldığına dair beyan verip eseri kendi üzerine alabilirsin bunun için kayıtlı koleksiyon er olmak şartıyla ( prosedürleri zordur en ufak hatanda belgelerini iptal edip topladığın koleksiyona el koyarlar) alabilirsin. Eseri kayıt ettikten sonra başka bir koleksiyon er e satışını( Takas yapmakta mümkündür) yapabilirsin yurt dışı satış yasağı yahutta çıkışı devam etmek şartıyla.

saftilki

Moderatör
Moderatör
ağrımayan dişe kerpeten vurmak niye, bana günyüzü göstermicek şeyde gün yüzü görmesin :) vallaha gömerim geri yatsın orda

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Bulunan eseri yurt dışı çıkış(satış) yasağı ile tedbir koydurup satın aldığın kişiyi beyan edip yahutta bulduğun arazinin sana ait olduğunu beyan ettirip veya arazisinde çıkan eseri vatandaştan satın aldığına dair beyan verip eseri kendi üzerine alabilirsin bunun için kayıtlı koleksiyon er olmak şartıyla ( prosedürleri zordur en ufak hatanda belgelerini iptal edip topladığın koleksiyona el koyarlar) alabilirsin. Eseri kayıt ettikten sonra başka bir koleksiyon er e satışını( Takas yapmakta mümkündür) yapabilirsin yurt dışı satış yasağı yahutta çıkışı devam etmek şartıyla.
Kardeşim sen ne dediğini biliyormusun, biri bir şey bulacak sen onu kolleksiyoncuya vereceksin öylemi? Yada kolleksoyoner belgesi alacaksın öylemi?
Bu belge nasıl niçin alınır onu iyice incele, bu belge neleri bir kişide muhafaza eder takas edilen yada satılabilen nedir bu belgeyle?

Yasalar belli bu yasaların insanı ittigi yönde belli. Kısaca ya bu işi yapmayacaksın yada bir dayıya sırtını yaslayacaksın, bu Dayı lar nerde dersen bu kanunun arkasında olanların hepsidir!

Bu yıl Türkiye gelenilde 270 izinli kazı başlatıldı sadece 17 si Türk arkilog gerisi başta Alman Fransız cin Japon bilmem ne! Bunlar mezar kazarlar aklına ne gelirse alır götürür Kamuya bir şey çıkmadı derler, restore yaparlar nereleri biliyormusun mezarları ve kasaları.

Sen izin alsan mezar denk gelse harcadığın paraya bakmadan tak kazıyı durdururlar.

35 bin lira param gitti bu sene kazdıgımız yerden mezar odası çıkınca kapıyı gördük gerisi yok 17 metreyi kepceyle jandarma geri doldurdu.

Ha konunun başlığına gelelim. Bu ülkede Müzeleri n başı boştur, sen buldu müzeye ver bakalım yolda giderken buldum de en masum şekliyle konuyu onlara anlat, kazdık dersen zaten yandın. Burda insanları illegal yöntemlere itme değil amacım. Lakin her şey ortada durum bu.

Her türlü başın ağrır. Sattın diyelim Bu kez senden alan satacak en az 3 el değişecek yine basın beleda son eli bulana kadar.

Bulmak önemli değil elden çıkarmak önemli

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Kardeşim sen ne dediğini biliyormusun, biri bir şey bulacak sen onu kolleksiyoncuya vereceksin öylemi? Yada kolleksoyoner belgesi alacaksın öylemi?
Bu belge nasıl niçin alınır onu iyice incele, bu belge neleri bir kişide muhafaza eder takas edilen yada satılabilen nedir bu belgeyle?

Yasalar belli bu yasaların insanı ittigi yönde belli. Kısaca ya bu işi yapmayacaksın yada bir dayıya sırtını yaslayacaksın, bu Dayı lar nerde dersen bu kanunun arkasında olanların hepsidir!

Bu yıl Türkiye gelenilde 270 izinli kazı başlatıldı sadece 17 si Türk arkilog gerisi başta Alman Fransız cin Japon bilmem ne! Bunlar mezar kazarlar aklına ne gelirse alır götürür Kamuya bir şey çıkmadı derler, restore yaparlar nereleri biliyormusun mezarları ve kasaları.

Sen izin alsan mezar denk gelse harcadığın paraya bakmadan tak kazıyı durdururlar.

35 bin lira param gitti bu sene kazdıgımız yerden mezar odası çıkınca kapıyı gördük gerisi yok 17 metreyi kepceyle jandarma geri doldurdu.

Ha konunun başlığına gelelim. Bu ülkede Müzeleri n başı boştur, sen buldu müzeye ver bakalım yolda giderken buldum de en masum şekliyle konuyu onlara anlat, kazdık dersen zaten yandın. Burda insanları illegal yöntemlere itme değil amacım. Lakin her şey ortada durum bu.

Her türlü başın ağrır. Sattın diyelim Bu kez senden alan satacak en az 3 el değişecek yine basın beleda son eli bulana kadar.

Bulmak önemli değil elden çıkarmak önemli
Kardeşim söylediğin ve anlatmak istediğin bir çok konuda haklısın fakat bahsettiğim ve yazdığım konularda parça parça okuyarak yahut da kulak kabartması ile duyarak yazdığım şeyler değil gözümle görüp şahit olduğum mevzulardır. Koleksiyon toplamak istersen toplarsın bu vatandaşın en doğal hakkı defterine kaydetmek mecburiyetindesin bunu da beyan etmek zorundasın bu işleri yapmak içinde belgen olmak mecburidir. bu işin kitabı kuralı da avukat ile başlar. Burada değeri 100 , 300 milyon eden yada daha fazla bilemiyorum bu tarz eserlerden bahsetmiyorum devlet yada müze senin çıkaracağın 3 parça sikke nin peşine düşmüyor zaten bu yaşıma kadar da kral mezarı açıp ta ben değeri paha biçilemeyen eseri aldım kayıt ettirdim koleksiyonuma koydum diyen adam da görmedim kral mezarı açabilmiş yada bulduğunu basit bir mezarı kral mezarı zanneden birine de denk gelmedim kral dan geçtim açtığı mezarlardan adam gibi eser çıkarıp koleksiyon peşinde koşanı da görmedim. Benim bahsettiğim hafif siklet işler şirket cio larının çevirdiği reklam filmi bahaneleri ile haliç i boşaltmaktan yada müze yapacağım diye denize kepçe sokan büyük çaplı amcalar dan bahsetmiyorum. Bu konu saatlerce tartışılacak seri şekilde bilgi alışverişi yapılacak bir konu herkesin bildiği ve şahit olduğu durumlar tabi ki söz konusudur. Prosedür doğrultusunda maddi imkanın verdiği şartlar doğrultusunda her eserin koleksiyon için kılıfı mevcuttur. Ben gene de bilgilendireyim seni yazı kalır söz uçar.

El değiştirme
MADDE 9 – (1) Koleksiyoncular, koleksiyonlarındaki her türlü taşınır kültür ve tabiat varlığını on beş gün önce bağlı olduğu müze müdürlüğüne haber vermek şartı ile kendi aralarında değiştirebilir, Bakanlık denetimindeki özel müzelere ve koleksiyonculara devredebilir veya öncelik Bakanlığa ait olmak üzere satabilirler. (2) Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler satacakları eşya ve terekeler arasında bulunan veya yapacakları müzayedelerdeki satışlara konu olan koleksiyonları, müzayedede satılacağını ilan etmeden otuz gün önce müze müdürlüklerine haber vermeye ve göstermeye mecburdurlar. Bu koleksiyonlar hakkında, 20/4/2009 tarihli ve 27206 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıklarının Tasnifi, Tescili ve Müzelere Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak işlem yapılır. Bunlardan hazineye intikal etmiş olup da müze koleksiyonlarına girmesi lüzumlu görülenler, 18/1/2007 tarihli ve 26407 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Taşınır Mal Yönetmeliği hükümlerine göre Bakanlığa devredilir.(3) Kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler satacakları eşya ve terekeler arasında bulunan veya yapacakları müzayedelerdeki satışa konu olan askeri tarihimize ait silah ve malzeme koleksiyonlarını Genelkurmay Başkanlığına bildirmeye ve göstermeye mecburdurlar. Bu kültür varlıklarından hazineye intikal etmiş olup askeri müzelerin koleksiyonlarına girmesi lüzumlu görülenler Taşınır Mal Yönetmeliği hükümlerine göre Milli Savunma Bakanlığına devredilir.

Denetim ve gözetim
MADDE 8 – (1) Koleksiyoncular, denetim yönünden bağlı bulundukları müze müdürü veya görevlendireceği müze ihtisas elemanları tarafından, yılda en az bir defa denetlenir. Koleksiyoncu, denetimin sağlanmasından varsa görevli ihtisas elemanı ile birlikte sorumludur. Bu denetlemelerde, taşınır kültür ve tabiat varlıklarının sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınıp alınmadığı, envanter defterine kaydedilmeyen taşınır kültür ve tabiat varlığı bulunup bulunmadığı ve koleksiyonda noksanlık olup olmadığı gibi hususlar incelenir. Taşınır kültür ve tabiat varlıklarının sağlığı, muhafazası ve güvenliği ile ilgili şartlar yerine getirilmemiş ise tespiti yapılan aksaklıklar otuz gün içerisinde koleksiyoncu tarafından giderilir. Denetim esnasında belirlenen aksaklıkların süresi içerisinde giderilmesi koleksiyoncunun, bunların takibi de müze müdürlüğünün sorumluluğundadır. Denetleme raporunun bir nüshası koleksiyoncuya verilir, bir nüshası ilgili müze müdürlüğünde saklanır ve bir nüshası ise Bakanlığa gönderilir.(2) Koleksiyoncuya ait bir kültür ve tabiat varlığının kaybolması, çalınması ve zarar görmesi halinde, durum derhal ilgili mercilere ve ilgili müze müdürlüğüne belgeleri ile bildirilir. Müze müdürlüğünce gerekli inceleme yaptırılır. Yapılan inceleme sonucunda, taşınır kültür ve tabiat varlığının kaybolması, çalınması veya zarar görmesi gibi durumlarda koleksiyoncunun ihmali olduğu kanaatine varılması halinde, koleksiyon izin belgesinin iptali ve koleksiyoncu hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması hususu komisyon tarafından değerlendirilir.(3) Taşınır kültür ve tabiat varlığının kaybı, çalınması veya zarar görmesi halinde Bakanlık onayı ile envanter kaydında gerekli düzenleme yapılır ve komisyonca tespit edilen bedel koleksiyoncudan tazmin edilir.(4) Koleksiyoncular; yurt dışında bulunmaları veya başka bir nedenle denetimin yapılmasına engel durumlarının bulunması halinde, bağlı oldukları müze müdürlüğüne haber vererek, yerlerine koleksiyonundaki taşınır kültür ve tabiat varlıklarından sorumlu olacak bir vekili noter aracılığı ile tayin ederler.

Envanter kaydı
MADDE 7 – (1) Komisyon gerekli görürse, koleksiyoncuya ait taşınır kültür ve tabiat varlıklarının envanter defterine sağlıklı bir şekilde kaydedilebilmesi için koleksiyoncudan ihtisas elemanı görevlendirilmesini ister. Koleksiyoncu, görev yapacak ihtisas elemanının kimlik bilgilerini, özgeçmişini ve noter onaylı sözleşmesini müzeye verir. Bu ihtisas elemanlarının müze müdürlüklerinden yeterlilik belgesi almaları zorunludur.(2) Koleksiyona dahil edilecek taşınır kültür ve tabiat varlıkları, müze müdürlüğünce verilecek iki adet envanter defterine müze ihtisas elemanlarının gözetimi altında koleksiyoncu tarafından kaydedilir. Kayıt anında taşınır kültür ve tabiat varlıklarının elde ediliş şekli, dönemi ve fiziki tanımlaması belirtilir. Taşınır kültür ve tabiat varlıklarının sahiplerince usulüne uygun şekilde çektirdikleri fotoğraflarını da ihtiva eden bu envanter defterinin bir adedi müzede saklanır. Belgelendirilerek koleksiyona sonradan ilave edilen taşınır kültür ve tabiat varlıkları otuz gün içinde her iki envanter defterinin devam eden sıra numarasına uyularak usulüne göre kaydedilir. Bir envanter numarasına birden fazla kültür ve tabiat varlığı kaydedilemez.(3) Taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ve bunlara ait parçalar koleksiyona dahil edilemez ve envanter defterine kaydedilemez.

Başvuru
MADDE 5 – (1) Taşınır kültür ve tabiat varlığı koleksiyon izin belgesi almak isteyenler koleksiyonun bulundurulacağı yere en yakın müze müdürlüğüne yazılı olarak aşağıdaki bilgi ve belgelerle başvuruda bulunur:a) T.C. kimlik numarası beyanı,b) İkametgâh beyanı,c) Adli sicil beyanı ve arşiv kaydı,ç) Üç adet vesikalık fotoğraf,d) Koleksiyonun bulundurulacağı yerin adresi,e) Varsa ellerinde bulunan taşınır kültür ve tabiat varlıklarının envanter bilgilerini belirtir liste.(2) Kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişilerden, koleksiyon izin belgesi almak için birinci fıkradaki belgelere ek olarak, koleksiyondan sorumlu kişinin kimlik bilgileri, karar ve yetki belgesi istenir.(3) (Ek:RG-13/6/2012-28322) Güveni kötüye kullanmak, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas, resmi ihale ve alım-satımlarına fesat karıştırma, devletin sırlarını açığa vurma, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yaparak kullanılmasını kolaylaştırma ve kullanma, satın alma veya bulundurma suçları ile 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 21/3/2007 tarihli ve 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282 nci maddesinde belirtilen suçlardan hüküm giyenlere koleksiyon izin belgesi verilmez.