nasibin yoksa geçer gidersin :)

tunay_5454

Bilgili Üye
selamun aleyküm dostlar çümleten hayırlı günler dilerim sizlerle başımdan geçen bir anımı paylaşmak istedimolay gençliğimin geçtiği eski osmanlı beldesi olan ve medeniyetlerin .rumların.ermenilerinde yaşadığı sakaryaya bağlı bir beldede geçiyor o dönemde 22.23 yaşlarındayım yani ortalama 25 sene önce yaşanmış bir sabah rahmetli babam araçımızın lastiğinin patlak olduğunu aracı lastikciye götürmem gerektiğini söyledi yeni yeni kağıt oyununa merak saldığımdan canıma minnet kahvaltıdan snr kamyonu aldım yola koyuldum lastikciyle evimizin arası 10 dakika basa gaz lastikciye geldim kamyonu bıraktım alel acele kahveye doğuru gidiyorum giderken enişteme ait olan tarihi konağın önünde küçük çoçuklar yaşları 6 yada 7 arası itiş kakış kavga ediyor bir yanım git ayır toz toprak içinde kalmışlar diyor bir yanım hadi kahveye kareyi kurun başlayın oyuna diyor velhasılı şeytan dürtükledi ya doğru kahveye koştum :) girdim oyuna başladık 10 dakika snr biri girdi kahveye ya falancanın eski binasının duvarı çökmüş koca küp düşmüş yere çoçuklar düğme düğme diye kavga ediyormuş jandarmaya haber vermişler dedi tabi binada bizim eniştenin binası önünden geçtim çoçukları ayırmadan :)fırladık kahveden koşa koşa geri baktım ki koça küp assubayın kucağında gümüşler kırmızı kesede altınlar sarı kesede yıkılan bina üç katlı bir konak söyledtisi vardı para var diye çokcada aramış kurcalamışımdır ama nasip değilmiş nasip öyle bir şeydir ki ancak nasipbi olanı bulur binayı enişte bizim köyden birine yıkması için anlaşıyor adam kamyonla son kalan duvarı yıkmaya çalışırken kamyon akis kesip arızalanıyor gece yağmur yağıyor sabah çoçuklar duvarın üstünde koşuştururken duvar yıkılıyor paralardan bir kısmı çoçukların cizmelerinin içine giriyor parayla birlikte dikende giriyor cizmeye çoçuk ewe gidiyor annesine cizmemde diken var çıkart diyor annesi cizmeyi ter cevirince paralar dökülüyor nerden buldun diyen küpün başına gidiyor alan almış kalanı assubay alıp gidiyor assubayın oğlu 3 gün snr intihar ediyor yaramayana yaramaz zaten şimdi yıllarca aradığımız küp ocağın altında saklıymış her yere baktık oraya bakmadık nasip sevgiler saygılar.

Son düzenleme:

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Ocakta çorba pişireymişin iyimiş :)

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Vay bee çok güzel bi örnek olmuş okuyacağım hadisi şerife: Nâsîbüke yesıbüke velev kâne tahtel cebel=Senin nâsibin dağın altında dahi olsa gelir seni bulur... ?

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Gönül_Eri nacizane o dağın suyu olsa, suyun altındanda gelir yine gelir:)

Meltun

Bilgili Üye
Nasip ise; El getirir,sel getirir,yel getirir.
Nasip değilse; El götürür,sel götürür.yel götürür.