nasıl yapılacak?

oymak beyi

Bilgili Üye
selam. kaya dinleme konusunda geçmiş konularda bir ustamiz kayayı dinlemek için bir yöntem tarif etmiş. ben nasıl olduğunu pek anlamadım. o tarifi aynen aktaracağım buraya. rica etsem işi bilen, daha önce kullanan tecrübe edinen biri acaba resim çizerek yada resim Çizmeye gerek kalmayacak şekilde detaylıca tarif edebilir mi? ustanın tarifi aynen şöyle

'' Bakır bir kap içi şu ile doldurulup üst tarafına yine bakır boru yerlestirilip sesi daha net almanızı sağlar. ''

benim için çok önemli. bu tarifi bana resimlermisiniz lütfen. kap nasıl bir kap, boru nasıl bir boru, üst ta tarafı demek ne demek, tabak gibi bir kap geliyor gözümün önüne ama o zaman yamaçta ki bir kayayı nasıl dinleyeceğim? düz bir kaya değil yumurta gibi bir kayayı yan tarafından kulağıma su kaçırmadan nasıl dinleyeceğim?

mayhem

Co Admin
Co Admin
ispirto dökeceksin kayaya varsa bir saklantı kendini belli eder . yama ortaya çıkar varsa bir kapama söz konusu ise ses alamazsın tam tersi hiç ses gelmez :) benim fikrim bu yönde .

oymak beyi

Bilgili Üye
ispirto dökeceksin kayaya varsa bir saklantı kendini belli eder . yama ortaya çıkar varsa bir kapama söz konusu ise ses alamazsın tam tersi hiç ses gelmez :) benim fikrim bu yönde .
kıymetli ustam öncelikle bu ispirto dökme işini bilmiyorum, resimlere bakarak işime yarar mı yararsa ispirto yu tarif eder misiniz? ve eğer biliyorsanız bu dinleme işini daha büyük kaya mesela resimlerde ki kayaları dinlemek istiyorum, ve bölgede daha birçok kaya bunlardan daha büyük kayalar var, dinlemek kesinlikle gerek diye düşünüyorum. Bir yolu yok

jeolog

Co Admin
Co Admin
Steteskop kullan, bir elinde de tok ses cikartacak ahsap bir cekic, kayaya vurunca dinlersin, bosluk olan yerden gelen sesi cok rahat ayirt edersin.

Smokin

Moderatör
Moderatör
Kaya yi dinlemek için tarif te varmış öğrenmiş olduk ? jeolog usta gerekeni söylemiş onun dışında plastik çekiçle yoklama yapılır. Orda tok sesine odaklanır. Tasla kap kacakla suyla dinleme bana pek mantıklı gelmedi. Horasanlı yapıya su bile dokseniz kendisini belli eder.

28karayel28

Moderatör
Moderatör
Kayanın yapısı ve kalınlığına bağlı olabileceği yönünde düşünüyorum.Kalınlık artıkça boşluk bulmakta zorlaşacaktır tokmak veyahut diğer dinlemelerde pek işe yaramaz, en sağlıklısı teknolojik cihaz desteği bence.