Nazar.

mayhem

Co Admin
Co Admin
[FONT=Tahoma, sans-serif]NAZAR(İSABET-İ AYN):

NAZAR: Bakış,bakma,göz değmesi,göz isabeti.

Belli kimselerde bulunduğuna inanılan;insanlara,özellikle çocuklara,evcil hayvanlara,
eve,mala mülke,hatta cansız nesnelere de zarar veren,bakıştaki çarpıcı ve öldürücü güç.

''O inkâr edenler o zikri(Kur'an)işittikleri vakit az daha seni gözleriyle devireceklerdi.
Bir de ''O gerçekten bir deli! diyorlar.''
(KALEM SURESİ 51.AYET)

''Sizden biri kendinde,malında veya kardeşinde hoşuna giden bir şey görürse dua
etsin.Zira nazar haktır.''
(HADİS-İ ŞERİF)

''Bir kimse hoşa gidecek bir şey gördüğünde'Mâşââllah la kuvvete illâ billâh'derse
ona nazar değmez.''
(HADİS-İ ŞERİF)

''Müşriklerden nazarı çok kuvvetli bir adam 3 gün evine kapanıyor.Evinden çıktıktan
sonra neye nazar ediyorsa,nazarı değiyor(Koyunlara,insanlara).Bunu öğrenen
müşrikler,bu adamı peygamberimize gönderiyorlar.Fakat Allah'ın yardımıyla peygam-
berimize nazarı değmiyor.''
(HADİS-İ ŞERİF)

Peygamber efendimiz nazarlık(nazar boncuğu)kullanmayı yasaklamış.Üzerine bu gibi
şeyleri takan kimselerin beyatlarını(söz ve teslimiyet)kabul etmemiştir.
Nazar boncuğu bir puttan farksızdır ve şirktir.

NAZARA KARŞI OKUNACAK SURELER VE DUALAR:

Fatiha S.-Kâfirun S.-İhlâs S.-Felak S.-Nas S. ve Âyet-el Kürsi.

''Eûzu bi-kelimâtillahi't-tammeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin
lâmmetin.''
((Her şeytandan ve zehirli haşarattan ve dokunan her türlü gözden Allah'ın mükemmel
olan sözlerine(Kur'an) sığınırım.))
(HADİS-İ ŞERİF) (İBNİ MÂCE,Tıb:36)

''Mâşââllahü la kuvvete illâ billâh.''
((Emir,Allah'ın dileğidir.Kuvvet ve kudret ancak Allah'ın tevfiki(yardım) iledir.)
(HADİS-İ ŞERİF)

ALINTIDIR....

[/FONT]

mayhem

Co Admin
Co Admin
Arkadaşlar yeni doğan çocuğa çeyrek yada bayanlar neden eskilerden beri küpe ve altın takı takar bunların çoğu neden yapılır fikri ve bu konuda düşüncesi olan'lar yazsın lütfen.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar yeni doğan çocuğa çeyrek yada bayanlar neden eskilerden beri küpe ve altın takı takar bunların çoğu neden yapılır fikri ve bu konuda düşüncesi olan'lar yazsın lütfen.
Hz Muhammed döneminde sadaka verilmesi istenmiştir. Yeni doğan bebeğin ilk haftasından sonra saçları kesilir ve tartılır, kaç gram gelirse o kadar altın verilir. Amaç sadaka vermek olduğu için gramın pek bir önemi kalmaz ve içinden gelinen şekilde altın verirlir.

Bebeğe altın takma işine ise ben şahsen tamamen gösteriş ve akrabalar arasındaki büyüklük yarışı şeklinde bakıyorum. Belki geleneğin başlangıcı düşündüğümden farklı olabilir ama şu anda gösterişten başka bir şey görmüyorum. :) düğünlerdeki takı yarışmasına hepimiz şahit olmuşuzdur.

Sevgiler.

Son düzenleme:

mayhem

Co Admin
Co Admin
ilk bakış önemlidir ne olursa ilk bakışta olur çeyrek takarlarki ilk göze ilişen o çeyrek olsun nazar değmesin çocuğa büyükler içinde hayvanlar içinde herşey için geçerlidir.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
ilk bakış önemlidir ne olursa ilk bakışta olur çeyrek takarlarki ilk göze ilişen o çeyrek olsun nazar değmesin çocuğa büyükler içinde hayvanlar içinde herşey için geçerlidir.
Şimdi biraz baktım. Ödemişte bulunan kadınların bebeklerinin sağlığı için yaptıkları işlemlerle ilgili bir araştırma sonucunda yazılmış bir makale buldum. Bayağı uzun ama sadece altın takma ile ilgili kısmı kopyalıyorum:

"Araştırmaya katılan annelerin %58,2’si bebekleri sarılık olunca doktora götürmekte, %32,2’si ise bebeğine sarı tülbent bağlamaktadır. Kahriman’ın yaptığı çalışmada annelerin %83,6’sı bebeklerini doktora götürmekte, %12,1’i bebeklerini Florasan lambaya tutmaktadır (8). Dinç’in yaptığı çalışmada annelerin %47,3’ü bebeğin kulağının arkasını kesmekte, %34,5’i ise doktora götürmektedir (6). Özyazıcıoğlu ve Polat’ın çalışmalarında annelerin %41,8’i çocuğa altın takma, altın suyu ve yumurta sarısı ile yıkama ya da sarı giysiler giydirme gibi yöntemlere başvurmakta, %39,2’si doktora götürmekte, %19’u ise kaderci bir yaklaşıımla hiçbir şey yapmamaktadır (16). Yapılan çalışmalarda kültürel ve bölgesel oransal farklılıklar olmasına rağmen çalışmamızda bebeklerin sarılık durumunda doktora götürülme oranının yüksek olması sevindirici bir sonuçtur. "

Amisos

Bilgili Üye
Şimdiler de lira takacak takatımız yok üst baş alıyok : ) takılan takı yardım amaçlıdır abi ilk kez çocuğu olana verilir lira genelde nazar tabikide var nazar olmasa dua sı olmaz buyurmuştur efendimiz,

sepetkaya

Editör
ustam emegine saglik...bebege sarilik olmasin diye altin takildigini biliyorum... altinda sari oldugundan cocuktaki sariligi gecirilecegine inanildigi icin takiliyor.. tabiki kadinlarda ziynet esya olarak mucevher yakut elmas ve altin olarak takilir m.ö sine kadar dayanir... saygilar...