Nif dağını duyan varmı?

Mckaraşeytan

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Nis 2019
Mesajlar
51
Beğeni
0
Puanları
0
Nif dağı Kemalpaşa tarafı ile İzmir yakınlarında bir yer eskiden nif dağından çıkarılan altınlar kurşuna batırılıp külçe halinde o dağdan raylar üzerinde izmirin bayraklı semdinden denize kadar uzanan raylardan gemilere yüklenip kaçırılıyormuş şu anda o mağarayı kimse bulamıyor mağaranın havalandırma sistemi mevcut olup içerisinde tonlarca külçe halinde sıraya dizili ve önüne kara bir betonla sıvanıp küçültülmüştür içerisine girdiğiniz vakit mağarayı boş bulacaksınız fakat mal duvarların ardındadır şayet koç alise ve sabancı ailesi tarafından arandığını duşmuştum nif dağı öyle bir dağ ki geçtiğiniz yolu bir daha bulamazsınız sık ve çok karışık bir yerdir.
 

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Ağu 2016
Mesajlar
4,890
Beğeni
136
Puanları
63
Kemalpaşa ile İzmir arası neki bi koşu gidem bakayım Allah kolaylık versin
 

Meltun

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2019
Mesajlar
439
Beğeni
56
Puanları
28
Coğrafi bilgileri
nif-dagi.jpg
Nif Dağı
, İzmir Körfezi'nin doğusunda Vişneli köyünde bulunan, İzmir'in Kemalpaşa ilçesine hakim ve boz dağlar dağ silsilesinin en batıya uzanan ucunu meydana getiren 1.510 metre yüksekliğindeki dağdır. Nif dağı, antik zamanda Olimpos ismini taşımış olan 19 dağdan birisidir. İzmir'e doğudan kara yolu girişine gelen bel kahve geçidini biçimlendiren 300 metreyi aşan yükselti de Nif dağının bir koludur ve boz dağlar silsilesi buradan kuzeyindeki Spil dağı kütlesine dayanır.
Nif dağı, İzmir'in Pınarbaşı Bornova çevresinden yükselmeye başlar ve Torbalı Kemalpaşa ovalarına değin uzanır. Kemalpaşa, Torbalı, Buca ve Bornova ilçelerinin ortak sınırları etrafında konumlanır. Nif dağının kuzeyinde, Nif çayının sulamış olduğu Kemalpaşa ovası ile Spil dağı, doğusunda, MÖ 2. bin yılın ortalarında bu çevrede hüküm sürmüş olan Hitit Luvi beyliği olan Mira'nın prensini tasvir eden kayaya oyulmuş kabartması ile ünlü olan Karabel geçidi, güneyinde Torbalı ovası bulunmaktadır. Bu doğu bölgesinde ayrıca, Lidya ve Hellenistik zamanlarına ait olan kale ve mezar kalıntıları ile Bizans zamanına tarihlenen yapı kompleksleri bulunmaktadır.
1999 yılından itibaren yürütülen ön incelemeler neticesinde ve birkaç çevredeki yüzey araştırmaları ve kazılarda önemli buluntulara rastlanmıştır. Doğu çevresinde birçok oda mezar yer almaktadır. Ayrıca, Bizans İmparatorluğu'nun Laskarisler zamanından kalma mermer taşlı ve tuğla harçlı bir sarayın kalıntıları bulunmaktadır. Dağın batısında yer alan Buca ilçesi Kaynaklar beldesine bağlı Eskitahtalı'daki Kale bölgesinde de bir kaya kütlesi üstüne oturtulmuş bir kalenin kalıntıları yükselmektedir. Fakat kaçak kazılar problemi ve oluşturduğu tahribat çevrede uzun zamandır devam etmektedir.
Denize yakınlığı nedeniyle nemli bir iklime sahip olan ve bol yağış alan Nif dağı, yemyeşil görüntüsü ve sonbahar kış aylarında karla kaplı zirveleri ile İzmir'de değişik bir görüntü meydana getirmektedir. Nif dağında geniş ormanlar ve farklı şirketlerce yürütülen alabalık yetiştirme tesisleri yer alır. Dağın çevresindeki köylerde imal edilen kiraz ve çilek çevrede ünlüdür. Nif dağı, bölgesindeki ulaşım ağıyla, hem deniz hem de iç kesimle bağlantılı, altın madenlerine, verimli topraklara ve arazi yapısından dolayı fazla miktarda su kaynağına sahip, doğal korunaklı, kısaca yerleşim için her türlü vasfı mevcut olan bir yerdir.
 

Meltun

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2019
Mesajlar
439
Beğeni
56
Puanları
28
nif1.jpgAnlaşılan oki burası bir sit alanı
nif2.jpgnif3.jpgnif4.jpgnif5.jpgnif7.jpgnif8.jpg
 

orcun

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Eyl 2014
Mesajlar
122
Beğeni
0
Puanları
0
Yaş
39
Başıma ne geldiyse Nif dağının çekiciliğinden geldi.. (Ama insan uzak duramıyor) Kısmetse emekliliğimi orada geçireceğim. Köyümde oralarda zaten.
 

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
7,067
Beğeni
334
Puanları
83
Konum
Yaşamın olduğu her yer

Mal bulanındır

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Nis 2018
Mesajlar
7,067
Beğeni
334
Puanları
83
Konum
Yaşamın olduğu her yer
Nif Dağında 800 ton altın olduğu söylentisi hayaline kapılan defineciler, İzmir'in Torbalı ilçesinde 1999 yılından bu yana İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen kazı çalışmalarının yapıldığı arkeolojik alanı adeta köstebek yuvasına çevirdi.

ARKEOLOJİK KAZILAR DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN SONLANDIRILMAK ÜZERE

İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Dağkızılca Köyü'ndeki Nif Dağı civarında 1999 yılından beri süren arkeolojik kazılar söylentilere inanan define avcıları tarafından sonlandırılmak üzere. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Tül Tulunay öncülüğünde sürdürülen kazılar bölgede altın arayan defineciler tarafından adeta baltalandı.
 

NoYaN_06

Moderatör
Moderatör
Katılım
12 Kas 2015
Mesajlar
255
Beğeni
2
Puanları
18
Yaş
69
Nif dağının ormanları çok sıktır ayrıca ben orada bir çok mağara bilirim ve içinden heykelleri kimin kaçırdığını da çok iyi bilirim ama söylenmiyor her yerde :D ayrıca bir çok mezar neredeyse yüzeysel yarı açık bi konumda ormanın derinliklerinde yatmakta muhteşem bir dağ herşeyiyle.
 
 
Üst