orjinal sahte sikke tartışması

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
para hakkında bilgi lütfen konusu adminler tarafından kapatılmış.yorum yapamazsam çatlarım:Dhttps://definesohbeti.com/antik-sikke-sorulari/48814-para-hakkinda-bilgi-lutfen.html
vakko usta şüu sekilde yorum yapmış
37 yasindayim.11 yil bu pazarin icindeyim.Teselli olmaz bu pazarda.Bu pazarda Orjinal ve Sahte vardir.Burda verdigim bilgileri paylastiginiz resime bakip görselliğine göre kararmi verdigimi saniyorsunuz ?Nasil cevap veriyorum biliyormusun sevgili arkdasim.Sen ve diger arkadaslarin paylastigi gorselleri once buradan kendi bilgisayarima kaydediyorum.Daha sonra kullandigim program uzerinde sizin paylastiginiz sikkenin goruntusunu aciyorum orjinal sikkeyle birlikte.Program iki resimi analiz ediyor.Yazi karakteri kesim harf yapisi sikke uzerindeki eksik olan figur vs.Aradaki farkliliklari ve hatalari belirtiyor.Bende burada sizinle paylasiyorum.Kisaca sikke icin adli tip diyelim biz.Alttaki ornek sahte athena gibi.

demiş @vakko ustam.
ama ben kesinlikle katılmıyorum.
aynı kalıptan çıkan sikkelerin adli tıpta parmak izine bakar gibi karşılaştırma yapar..farkları eksikleri fazlaları görür eyvallah.ya farklı kalıpların sikkeleri ne olacak?onların hepsi sahtemi?
o dönme bilgisayarlı cnc olmadığı için yeni kalıp oyduklarında birebir kalıpların hepsi aynı olamazdı ki.
madem atina baykuşlu sikkeden örnek verildi oradan gidelim.
alttaki görsellerin hepsi orjinal ve hepsi birbirinden farklıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 197211Ekli dosyayı görüntüle 197212Ekli dosyayı görüntüle 197213Ekli dosyayı görüntüle 197214Ekli dosyayı görüntüle 197215Ekli dosyayı görüntüle 197216Ekli dosyayı görüntüle 197217Ekli dosyayı görüntüle 197218Ekli dosyayı görüntüle 197219Ekli dosyayı görüntüle 197220Ekli dosyayı görüntüle 197221Ekli dosyayı görüntüle 197222Ekli dosyayı görüntüle 197223Ekli dosyayı görüntüle 197224Ekli dosyayı görüntüle 197225Ekli dosyayı görüntüle 197227

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Eline sağlık.Sikke kalıpları hakkında bir yorumum zaten yok benim.Orjinal bir sikkeyle sahte bir sikkeyi nasıl analiz ediyorsunuz siz ıYı usta

Son düzenleme:

ÜstaD1

Bilgili Üye
Bunun adını tartışma koymak doğru olmaz bence, bakınız bu tür olayların ruhunu anlamadığımız için konular olmaması gereken yerlere gidiyor.

Her türlü konuda herkes kendi bildiğini söyler ki zaten bu; bu benim doğrum benim bildiğim demektir. Sizin mezar dediğiniz işarete ben mağara diye ısrar edebilirim, bir başkası ise hayır kesinlikle kilise diyebilir.

Olması gereken; yapılan her yoruma saygı ve üslubu bozmadan sadece teşekkür etmek, aksi bir duruma zaten izin verilmesi imkansız. Ben kendi doğruma elbette ısrar ederim. Üye arkadaşında kendi doğrusuna ısrar ettiği gibi. Sonuç? bu böyle uzar gider tartışma olur, ne yapılması lazım sadece dinlemek ve teşekkür etmek lazım. Fikir beyan etmek başka, yorum yapmak başka, saygısızlık yapmak başka şey.

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
vakko usta
bir bayanın makyajlı ve makyajsız halini bir bakışta nasıl anlayabiliyorsak görsellerden bakıldığında öyle.düşünün makyaj nasıl yapıldığını naturel yüzün nasıl olduğunu günümzde gözümüz nasıl aşina olmuş ve bu farkı hemen nasıl anlıyoruz.
ama tabi öyle profesyonel sahte yapanlarda varki onuda birebir ele alıp incelemek lazım.bunlar agırlığı,sikke basım tekniği, cihazla materyal analizi,döküm izleri yada basım izleri vb bakılır.
ama inanın profesyoneller sikkeyi iki parmağının arasında ovuşturarak bile orjinalliğini anlayabilir.

bu arada daha öncede dediğim gibi replikalarında bir değeri var.sikke paylaşan arkadaşlar replika olduğuna eminse dürüstce söylemesi ona hiçbirşey kaybettirmeyecektir.daha aksine kazandıracaktır.

vakko

Müzede bile replika var yazdıklarınizla hemfikirim sonuna kadar.Replikaninda bi asaleti var ama :)

Son düzenleme:

Smokin

Moderatör
Moderatör
Bunun adını tartışma koymak doğru olmaz bence, bakınız bu tür olayların ruhunu anlamadığımız için konular olmaması gereken yerlere gidiyor.

Her türlü konuda herkes kendi bildiğini söyler ki zaten bu; bu benim doğrum benim bildiğim demektir. Sizin mezar dediğiniz işarete ben mağara diye ısrar edebilirim, bir başkası ise hayır kesinlikle kilise diyebilir.

Olması gereken; yapılan her yoruma saygı ve üslubu bozmadan sadece teşekkür etmek, aksi bir duruma zaten izin verilmesi imkansız. Ben kendi doğruma elbette ısrar ederim. Üye arkadaşında kendi doğrusuna ısrar ettiği gibi. Sonuç? bu böyle uzar gider tartışma olur, ne yapılması lazım sadece dinlemek ve teşekkür etmek lazım. Fikir beyan etmek başka, yorum yapmak başka, saygısızlık yapmak başka şey.
Aklı selim bir şekilde, seviyeli ve saygı-sevgi çerçevesinde doğruya ulaşmak için böyle bir tartışmaya can kurban ustam. ;)
Doğru göreceli bir kavram . Kisiden kisiye yada konudan konuya gore degisebilir. Ama tek doğru ise bilimselliği kanıtlanmış olan doğrudur.

ÜstaD1

Bilgili Üye
Smokin ustam bu sitede amaç zaten ortaya çıkarmak değil mi? Doğru binbir türlüdür evet ama gerçek birdir. Tartışma seviyesizleşirse bu da sitemizi ve üyelerimizi üzer buna da izin veremeyiz. Unutmamalı ki herkesin yazdıkları kendi bildikleri ve kendi doğruları, saygı duymak olması gereken olgu, sadece dediğim gibi eksikleri tamamlamak hata var ise ortaya koymak için seviyeli ve saygılı yorum yapmak farklı bir durumdur. Sirke - Limon durumuna dönüşen konular olmasın istiyoruz. Herkesin tespit yöntemleri farklı her konuda, herkesin bakış açısı farklı, herkesin bilgi dağarcığı ve karakteri farklı, bunları bilerek yorumlayacağız bir çok şeyi.

vakko

ıYı usta dediğiniz gibi sikke kalıpları her zaman farklılık gösterir.Aksini hiç kimse savunamaz.Elbette her sikkenin farklı basılmış modelleri vardır.Örnek justin sikkeleri.Bir çok modeli vardır döneminin.Ama sikke üzerinde kullanılan ana figürler değişmez.Benim Anlatmak istediğim olay sikke üzerindeki işlemelerin kullanılan harflerin sikke üzerinde doğru yazılmış olması doğru konumda gösterilmiş olmasıdır.Ama paylaşılan resimlere baktığımız zaman replika veya sahte bile denmeyecek kadar kötü gözüküyor.Replika olmayan bir sikkeye replika,Orjinal olmayan bir sikkeye orjinal dersek hakkımızda ne düşünülür acaba.( Sözüm meclisten dışarı :) )
Doğruları yazmak açıklamak her zaman benim hayatımda vazgeçilmez bir parçadır. Yazmaya ve anlatmayada devam edeceğim.Bilgim dahilinde.Açılmış olan bu konu tartışma konusu değildir.Bilgi alışverişidir.Vermiş oldugum cevaplara itimat edenlere ve etmeyenelere de saygım vardır.Örnek ermenice yazıyı tercüme edip içeriği hakkında bilgilendirme yapiyoruz.Ama israrla hala define haritası oldugunu savunanlarda oluyor.Yazının İçeriği hakkında bilgi verdiğimiz halde.Biz bilgiyi verelim son karar konu sahibine aittir.İster topu taca atar ister kaleye.Cümleten herkeze iyi forumlar diliyorum.

Son düzenleme:

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
doğru neye göre kime göre doğru?

Son düzenleme:

ıYı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
@ıYı usta dediğiniz gibi sikke kalıpları her zaman farklılık gösterir.Aksini hiç kimse savunamaz.Elbette her sikkenin farklı basılmış modelleri vardır.Örnek justin sikkeleri.Bir çok modeli vardır döneminin.Ama sikke üzerinde kullanılan ana figürler değişmez.Benim Anlatmak istediğim olay sikke üzerindeki işlemelerin kullanılan harflerin sikke üzerinde doğru yazılmış olması doğru konumda gösterilmiş olmasıdır.Ama paylaşılan resimlere baktığımız zaman replika veya sahte bile denmeyecek kadar kötü gözüküyor.Replika olmayan bir sikkeye replika,Orjinal olmayan bir sikkeye orjinal dersek hakkımızda ne düşünülür acaba.( Sözüm meclisten dışarı :) )
Doğruları yazmak açıklamak her zaman benim hayatımda vazgeçilmez bir parçadır. Yazmaya ve anlatmayada devam edeceğim.Bilgim dahilinde.Açılmış olan bu konu tartışma konusu değildir.Bilgi alışverişidir.
"Doğruları yazmak açıklamak her zaman benim hayatımda vazgeçilmez bir parçadır. Açılmış olan bu konu tartışma konusu değildir.Bilgi alışverişidir."
haklısın hocam ama bu sikke işi, öyle ince iş ki (heleki görselden bakarak )kesin net cevaplar vermek doğru olmayabilir.ya doğru bildiğiniz yanlışsa???
herşeyin aşırısı zarar.

Smokin

Moderatör
Moderatör
Smokin ustam bu sitede amaç zaten ortaya çıkarmak değil mi? Doğru binbir türlüdür evet ama gerçek birdir. Tartışma seviyesizleşirse bu da sitemizi ve üyelerimizi üzer buna da izin veremeyiz. Unutmamalı ki herkesin yazdıkları kendi bildikleri ve kendi doğruları, saygı duymak olması gereken olgu, sadece dediğim gibi eksikleri tamamlamak hata var ise ortaya koymak için seviyeli ve saygılı yorum yapmak farklı bir durumdur. Sirke - Limon durumuna dönüşen konular olmasın istiyoruz. Herkesin tespit yöntemleri farklı her konuda, herkesin bakış açısı farklı, herkesin bilgi dağarcığı ve karakteri farklı, bunları bilerek yorumlayacağız bir çok şeyi.
Haklısın ustam. Bu bilinçle hareket etmemiz icap eder

mayhem

Co Admin
Co Admin
Bu para konusunda Avuç içi büyüklüğünde nadir fazla olmayan paralar hakkında bilgisi olan varmı . Sizde bir resmi varsa yükleyin hele sohbet olsun nedir bu paralar tekmi olur özelmi olur değerini geçtim ağırlığı yetiyormuş kapalı çarşıya bunlardan saysak az miktardada olsa geliyormuş dedim yahu bir görsel yok arkadaş :200: bizim tarlada üstünde sezar olan para bulundu fakat gören bulan kişinin yiğeni yok etdi resmini çektim atayım dedi hala resim atıcak arada sevdiğim bir büyüğüm bulan kişi olmasa inanmam zaten . komtan paralarımı oluyor acep görselden googleden değil gören bilen tecrübeli arkadaşlardan bilgi verirse sevinirim iftardan sonra çay ikramında bulunurum :3: