• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Osmanlıca yazı

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bu benim dedemden kalma bir belge bu belgeyi bir arkadaş tercüme ederek bana yardımcı olursanız sevinirim.bu bizim bir tarlanın tapuda ola bilir dedem öldükten sonra eski sandığın dibinde serilmiş şekilde babam kar buluyor
IMG_20190128_162805.jpg

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bunun ne olduğu hakkında yorumu olan arkadaşlar varsa yorum larınızı bekliyorum

Demirdağınkurdu

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu fotokopi çekilmiş halimi yoksa orjinalimi.. Orijinal sa eğer.. Eğer burdan herhangi bir açıklama gelmedimi siz bunun tamamını değilde yarısını veya bir cümlesini Osmanlıca bilen bir Osmanlıca eğitimini almış birkaç kişiyle paylaşın ne olduğu konusunda çıkan gerçek kokuya göre yola çıkın

akyol

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
cami hocalarının çoğu osmanlıca bilmektedir neden derseniz mevlüt kitaplarının dahi çoğu osmanlıcadır yazı osmanlıca okunuşu türkçe oluyor dostum

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu fotokopisi orjinali daha ufak Va pürüzlü olduğu için renk açılıp rutuslandı ve büyütüp te ekledim yoksa okunmuyor du çok kişiye gösterdiler ama sülüs yazısıyla yazılmış okunmuyor demişler

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Birde avukat a göster misler mahkemede yeminli okuyanlar var mahkemeye verelim demiş ozaman çıkarmış ama avukat ve mahkeme masrafı baya çıkıyor

sepetkaya

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
[MENTION=9614]tascoo[/MENTION] üsdat bir akrabam var biraz anlar, Whatsapp'tan attım çok silik abi okunmuyor dedi. Şu anda onunla mesajlaşıyorum tapu senedi olduğu kesin diyor, harfler çok silik olduğundan fazla bilgi veremedi...

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Tapu senedi olduğu kesin gibi üstat çünkü kağıdın arkasında üç adet parmak basılmış ve mühür var sanki eski sözleşme gibi.ama nedere ve hangi mevkide ve kimtarafindan kime gibi bilgiler lazım üstat ama evet yazılar silik gibi okuması zor ama okuyabilen arkadaşlar biraz kafa patlatirlarsa minnettar kalırım

Beydaspor

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu bir tapu kaydı olmalı , yazı Osmanlıca matbaa çıktılı bazılı bölümlere ekleme yapılmış
ali ve Halil ismi geçiyorsa 87 ve 76 rakamları sanki bölüm yada pafta ismi gibi

tascoo

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Halil dedemin babası olur üstat