Oymalar

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
Oymalar peşinden çok gidilen dağda taşda çok rastlanan şeylerdir.

Yuvarlak kare dikdörtgen yarım daire şeklinde karşımıza çıkar!
Lapya nedir doğal oluşum nedir bunu tecrübe edenlere söylemeye gerek yok lapyalarla ugraşmayın diye!

Oymalarda murç izi bariz işçilik aranmalı. Eğer el ile yapıldığına kanaat varsa, bu oymaların amacı çözümü önümüze gelir!

Bu tür Oymalar sadece bize cinsiyet ayrımı verebilir eğer mezar sunu çanagı ise!

Mezarla alakası olmayı p Tanrılara sunu adanan konulan oymada olabilir!

Oymaların bomple yapması kanallı olması yön açısından önemli olsada çok güvenilecek yön bulma şekli değildir. Su dökme yöntemi dahil! EN önemli veri arazidir.

İlla kayada kaya mezarı yada toprak altında zemin oda diye bir şey yoktur. Tek akla gelen mezar olduğu yada Tanrılar için yapılmış oyma olmasıdır. Yada kullanım amaçlı baharat için.

Tanrılar için yapılan genelde yüksek kesimlerde ve büyük olanlardır. Ama yüksek kesimlerde ve büyük yapılan oymalar aynı zamanda mezar içinde yapılmış olabilir.

Bunu ayırmanın tek yolu çevre ve arazidir.

Diğer taraftan baharat ögütme hatta hayvan yemleme için dahi yapılmış olabilir. Tek unsur cevredir yine!

Bir oymanın mezar için yapıldığını çevresine bakarak anlarız. Oymanın büyük yada küçük olması hiçte önemli değildir. Ancak büyük olan ve işçiliği düzgün olan yinede makbuldür!

Nasıl cözeriz? Bir mezar varsa ilk 0 ila 2 metresi çok önemlidir, cözülen oymalara bakarsak binlerce mezar hemen sunu canagının ya yanı başında yada dibindedir!

Eğer bu iki metrelik çap içinde mezar bulunamadıysa sonraki 0-10 metrelik bir çap bir daire içinde araştırmanızı yapınız!

Burdada yok 0-20 metrelik son bir daire çizip araştırınız burdada yoksa emin olun orda mezar olmaz çünkü mezar işareti değildir!

Yuvarlak kare dikdörtgen fark etmez aynen bu şekilde cözersiniz!

Ustalık yada çok tecrübe istemeyen tek işaret bu oymalar sunu çanak larıdır. Ancak farklı yorum yada görüşler sizlerin kafasını karıştırır.

Bir kare oymaya bakarak burda kaya mezar var diyen hiç bir şey bilmez söylediği ya bildiği yada yalandır!

Bu çözüm mezarın var olduğu ve ne şekilde nereye gömüldüğü sadece çevreye alana bakarak anlaşılabilir!

Oymalar yanında başka işaretler varsa anlama çözüme katkı sağlar!

Bu işi ne kadar ögrenirseniz öğrenin işin en zorunun sizi yalan yanlış yönlendirenler olduğunu gördügünüzde aldanmış ve boşuna calıştıgınızı halbuki bazı şeylerin kafaya taknayacak kadar kolay olduğunu göreceksiniz!

Tek bir oymayı asla birine gösterip sormayın çünkü alacağınız cevap yalan hayal ürünü olacaktır!

Resimle define işareti çözmek aslında doğru yol değildir insanı aldatır resimler. Ama yinede hiç yoktan iyidir.

Bu yukarda yazdıklarım yerdeki oymalar içindir!

Duvar tabir ettiğimiz yerlerde olanların tek amacı mezardır buralar ya sunu yada aydınlık nisidirki tek anlamı mezardır. Çözüme yine yukardaki gibi yaklaşın.
0-2 metrelik ilk dairesel çap can alıcı önemli noktadır! Sonraki 0-10 daha sonraki 0-20 metrelik alan duvardaysa kesin gibidir.

Önü arkası aşağısı yukarısı söz konusu dahi olamaz daireyi çizip her noktasına baktığınızda kesin sonuç elinizde.

Son düzenleme:

avır

Aktif Üye
Ustam oymaların derinliği genişliği içindeki kanal veya bombe yön ve mesafe önemlimidir bunlara dikkat etmelimiyiz

Sedegor

Engellendi
Ustam oymaların derinliği genişliği içindeki kanal veya bombe yön ve mesafe önemlimidir bunlara dikkat etmelimiyiz
Söylendiği kadar önemli değildir! Ama bu dediklerine yine dikkat et. Lakin bu söylediklerine kafayı verip kaptırma .

Dedigim gibi 360 derece çevresi her noktası süphelidir öyle yaklaş konuya.

NURUM52

Moderatör
Moderatör
Ustam bir ucu yerde bir ucu iki metre yüksek olan ve bir yanı uçurum olan kayanın en tepe noktasında bir oyma 23 santim genişlik 10 santim derinlik var hemen iki metre cıvarında yanında bir dikili kaya var 330 za 220 ebatlarında çok kalın olmayan baklava dilimi formatında sanki geniş olan bir kenarın üzerinde dikili bir kaya biz nasıl çözücez bunu rica etsek bizede bir akıl verseniz ona göre baksak bizde

sait

Bilgili Üye
Usta geçenlerde bende paylasmistim ona da bakarmisin oyma ve sunak istersen guncelleyeyim konuyu

sait

Bilgili Üye
Ustam sana samet konuyu guncelledim bi bakarmisin sunak ve küçük oymalar diye konu acmistim

Sedegor

Engellendi
Ustam bir ucu yerde bir ucu iki metre yüksek olan ve bir yanı uçurum olan kayanın en tepe noktasında bir oyma 23 santim genişlik 10 santim derinlik var hemen iki metre cıvarında yanında bir dikili kaya var 330 za 220 ebatlarında çok kalın olmayan baklava dilimi formatında sanki geniş olan bir kenarın üzerinde dikili bir kaya biz nasıl çözücez bunu rica etsek bizede bir akıl verseniz ona göre baksak bizde
O konuya Baklava dilimiyle yaklaş sunuyu yuvarlağı boş ver. O baklavayı önüne al bir de kola aç Fos diye sesi dinle. O sesi dinlerken kapalı odayı aklına getir.

Bir ara birde konu aç. İkinci işareti bulmuşsun yuvarlak oymayı unut gitsin. Odayı bul baklava dilimin uzun ucu varsa oraya bak yok eşit kenar üçgense olduğu yere. Her ne şekilde olursa olsun Baklavanın üzerine bas ayağını kaldırma

NURUM52

Moderatör
Moderatör
O konuya Baklava dilimiyle yaklaş sunuyu yuvarlağı boş ver. O baklavayı önüne al bir de kola aç Fos diye sesi dinle. O sesi dinlerken kapalı odayı aklına getir.

Bir ara birde konu aç. İkinci işareti bulmuşsun yuvarlak oymayı unut gitsin. Odayı bul baklava dilimin uzun ucu varsa oraya bak yok eşit kenar üçgense olduğu yere. Her ne şekilde olursa olsun Baklavanın üzerine bas ayağını kaldırma

teşekkür ederim ustam o kaya tam keskin baklava deyil ama benziyor birde öyle bir yerdeki rüzgar eksik olmuyor yıllar içinde aşınmışta olabilir bizim yaptığımız ölçümlere göre oyma ve taş arası taşın eni boyu gibi ölçülerle onbir adım yada metre alt tarafından giriş olabilecek bir tesbitimiz olmuştu sizin deyiminizle baklava önümüzde kalıyor birde baklavanın sivri ucu yukarda tepe var oraya bakıyor ve tepede iki tane ters mezar var birde su kuyusu olduğunu düşündüğüm bir yer var orda bir batık kilise var sanki bunların hepsi birbiriyle bağlantılı olabilir diye düşünüyorum nasibimizde varsa bizi bulur inşallah bilgisayara geçebilirsem resim atmaya çalışırım teşekkürler fikriniz için