Papaz Köyü Etrafinda Ufak Bir Keşif

Mhmtylmz

Aktif Üye
1902hk: Papazköy
■ 20. yy başında Ermeni yerleşimi
Evet arkadalar papaz köyü yamacında bir dağdaki ciplak gözle görünen herhangi bir cihaza gerek duyulmayan mezarlar biri üçleme şeklinde daha önce paylaşmıştım ama aynı tepenin eteğinde bir toplu mezarlik var mezarların baş ucunda çok belirgin bir mezar var sanki yeni gomulmus vaziyette duruyor. birde bu tepenin icinde klişe, tünel ve mağaralar olduğu rivayet edilir bu kilisenin girişi hangi yöne bakar hangi tarafta aramam lazım mezarlar kuzey güney yönüne bakıyor hepsinin baş kuzey ayak güneye değerli bilgilerinizden feyz almak istiyorum.

eski

Editör
Mezarlar kuzey güney den ziyade kuzeydoğu güneybatı olur. çok dikkat edilmediyse kuzey güneyde olabiliyor,
kilise girişleri bir dönem doğudan , bir dönem batıdan olarak yapılmış.

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
1902hk: Papazköy
yanlış bilgi papazköy,çık ordan git paşalar köyüne bul şu kaleyi çık tepesine sağında solunda çevresinde dolaş roma geçmiş justin bizans geçmiş ne işin var hala gariban ermenilerin mezarlarını kovalıyorsun kemik koleksiyonumu yapıcaksın

Mhmtylmz

Aktif Üye
Mezarlar kuzey güney den ziyade kuzeydoğu güneybatı olur. çok dikkat edilmediyse kuzey güneyde olabiliyor,
kilise girişleri bir dönem doğudan , bir dönem batıdan olarak yapılmış.
evet tam düz kuzey güney olarak değiller zaten hafif kuzey bati guney dogu bu bölgelere aynı yerde olup diğerleri de ayaklar batıya baş doğuya bakan mezarlar da var bunlar farklı medeniyetlerin farklı inançların mi acaba mesela bir dağın yamacında dogu-bati tepesinde ise kuzey-güney dağın diğer yamadinca doğu-bati

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör

yanlış bilgi papazköy,çık ordan git paşalar köyüne bul şu kaleyi çık tepesine sağında solunda çevresinde dolaş roma geçmiş justin bizans geçmiş ne işin var hala gariban ermenilerin mezarlarını kovalıyorsun kemik koleksiyonumu yapıcaksın
Ustamızı kızdırmayın lütfen! :))

Mhmtylmz

Aktif Üye

yok abim inan isim olmaz mezarlarla ama allah izin verirse haftaya bazi arkadaslar icin kremasyon yapilmis bir mezar açıp paylaşacağım ben aile veya eskiya gömüleri peşindeyim buldugumu da düşünüyorum ama sonuclandiramiyorum sadece mezarların seklinexgore medeniyetleri anlamak istiyorum burada roma dönemine ait gözetleme surları var benim derdim kazan ve kup ici gömüler sonuçlandıracağım ama kepçeler gitmiyor ormana gecen dayimlarin komşusunun bahçesinde denk geldim açalım masraflar bana ait dedim ama inanmadı herkez gibi ?

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
yok abim inan isim olmaz mezarlarla ama allah izin verirse haftaya bazi arkadaslar icin kremasyon yapilmis bir mezar açıp paylaşacağım ben aile veya eskiya gömüleri peşindeyim buldugumu da düşünüyorum ama sonuclandiramiyorum sadece mezarların seklinexgore medeniyetleri anlamak istiyorum burada roma dönemine ait gözetleme surları var benim derdim kazan ve kup ici gömüler sonuçlandıracağım ama kepçeler gitmiyor ormana gecen dayimlarin komşusunun bahçesinde denk geldim açalım masraflar bana ait dedim ama inanmadı herkez gibi ?
varmı oralarda bilgin eski ermeni marangozluk işi yapıyormuş 1 dönüm arazi içinde ev ve atolyesi mevcut + bahçesinde 2 adet yaşlı ceviz ağacı olan şu an muhtemelen kalıntıları vardır 27 haneli bir köyde ondan başka marangoz yok köyde, köy ismi yok okunmuyor araştır bakalım biraz

Mhmtylmz

Aktif Üye
varmı oralarda bilgin eski ermeni marangozluk işi yapıyormuş 1 dönüm arazi içinde ev ve atolyesi mevcut + bahçesinde 2 adet yaşlı ceviz ağacı olan şu an muhtemelen kalıntıları vardır 27 haneli bir köyde ondan başka marangoz yok köyde, köy ismi yok okunmuyor araştır bakalım biraz
abim inanın oyle br yakıp yıkmışız ki dikili bir taşları yok sadece bu mezarlar ile koy arasinda derenin üstünde papaz köprüsü ve köprünün yan tarafinda papaz değirmeni vardı topraklardan altin ayikliyorlarmis karasudan kayiklar ile getiyorlarmis curuf numuneleri varmis ama defineciler de kamyonla topraklari goturmusler son 20 yıl icinde onlarda gitti bu bolgelerde koyluler tarlasını sürüyor tarla tuğla kiremit parçalarıyla dolu sadece su kuyuları ve dut ağaçları, üçgen yapmış yada tek kalmış yaşlı ağaçlar var meşe çınar gibi gecenlerde karasuda plajda bir dut ağacına gittim önünde su kuyusu var ama üstü kapalı ağacın etrafında gezindim alt tarafında 3 tane üst tarafında 3 tane gomuye rastladım o ağacım o plaj kumunda nasil yaşadığını hala anlayamadim

eski

Editör
evet tam düz kuzey güney olarak değiller zaten hafif kuzey bati guney dogu bu bölgelere aynı yerde olup diğerleri de ayaklar batıya baş doğuya bakan mezarlar da var bunlar farklı medeniyetlerin farklı inançların mi acaba mesela bir dağın yamacında dogu-bati tepesinde ise kuzey-güney dağın diğer yamadinca doğu-bati
müslümaan mezarları doğu batı olur baş batıda ayak doğuda olur, mefta sağına yatırılır güneye bakar.

Mhmtylmz

Aktif Üye
müslümaan mezarları doğu batı olur baş batıda ayak doğuda olur, mefta sağına yatırılır güneye bakar.
evet orası öyle ama müslüman değil sandık mezarlar müslümanlarda bu tarz gömme yoktur sanirim

eski

Editör
evet orası öyle ama müslüman değil sandık mezarlar müslümanlarda bu tarz gömme yoktur sanirim
müslüman gömme adetlerinde sandık varmı bilmiyorum. hem sandık hem doğu batı neyin mezarı bilemem. sandığı gördüyseniz açtınız sanırım. kilise depolarındanda birşey çıkmaz. bina yok olmadan alınıyor hepsi . arazide kilise parası varsa onlara bakın. yönleri sordunuz yazdım .