Regabi kandiliniz mübarek olsun.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
22 Şub 2015
Mesajlar
2,393
Tepkime puanı
1,378
Puanları
17
Yaş
64
Ekli dosyayı görüntüle 236412

REGAİP KANDİLİ’NDEYAPILAN İBADETLER

1) Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

2) Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3) Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4) Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5) Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6) Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

7) Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8) Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9) Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10) Kişi kendine ve diğer Mü'min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

11) Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

12) Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13) O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14) Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va'z ü nasihat dinlenmeli;

15) Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16) Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı.

16) Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

17) Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

18) Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı

REGAİB KANDİLİ'NDE HZ. MUHAMMED'İN DUASI

Recep haram aylardandır çünkü : Tövbe suresinin 36. ayeti Recep ayına işaret eder. Ayet şöyledir; "Şüphesiz Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu Allah'ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse bu aylarda kendinize zulmetmeyin." Değişik hadislerde haram ayların (yani günahın ve kusurların özellikle daha feci olduğu, savaşlara bile ara verilmesi gereken ayların) içinde Recep de sayılmıştır. Haram aylar. 'Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep'tir.'

Recep ayında tutulacak oruçlar : İbn Abbas; Efendimizin bu ayda çok oruç tuttuğunu ifade ediyor. Hatta orucu hiç bırakmayacak zannederdik der. Bazen de Recep ayında oruca o kadar ara verirdi ki hiç tutmayacak zannederdik. (Müslim) Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle haber verirdi: "Allah'ım Recep, Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a ulaştır.' (Ahmed, Müsned) Bu gece (Regaip gecesinin gündüzü) oruç tutana birçok sevap haberi verilmiştir.

Bu dört gecede rahmet yağar: Rabbimizin rahmeti her zaman vardır. Ama nasıl ki her gece güzel olmakla beraber Kadir gecesi bin geceye denktir. (Kadir Suresi) ve nasıl ki Kudüs'teki Mescidi Aksa diğer mekânlardan farklıysa Recep ayının ilk perşembesi ve belli zamanlar da öylece özeldir.

Müslümanlar Regaip Kandilini idrak ediyor. Peki Regaip Kandili ne demek, Regaip kelimesi ne anlama geliyor? Peygamber'in Regaip Kandili duası neydi? Regaip Kandili, lütuf, rahmet ve mağfiret gecesi demektir. Günahlarından arınmak isteyenler için dua ve ibadet edilecek önemli bir gecedir....
 

wesli1986

Aktif Üye
Katılım
7 Tem 2017
Mesajlar
180
Tepkime puanı
1
Puanları
4
Cümleten hayırlı kandiller rabbim bu mübarek günün hürmetine tüm dualarınızı kabul etsin inşallah
 

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
15 Şub 2013
Mesajlar
666
Tepkime puanı
627
Puanları
14
Tüm İslam aleminin mübarek Regaip kandili hayırlara vesile olsun.
 

İhtiyar

Bilgili Üye
Katılım
25 Ocak 2017
Mesajlar
371
Tepkime puanı
168
Puanları
7
Selam ve Dua ile
Regaip Kandiliniz kutlu,
Her şey gönlünüzce olsun inşallah.
 

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
2 May 2015
Mesajlar
2,475
Tepkime puanı
788
Puanları
17
Yaş
43
Hayirli kandiller ahali...
 

GERMO

Engellendi
Katılım
25 Eki 2018
Mesajlar
1,243
Tepkime puanı
9
Puanları
0
Ya Rabbi okumuş olduğumuz fatiha Şerif, kurani kerim, yasin şeriflerin bütün dualarimizin ve ibadetlerimizin iyiliklerimizin sevabini Hz. Adam As. Ve peygamberimiz Hz. Muhammed sav ve bunların arasında geçmiş olan bütün peygamberlerin ruhuna hediye ediyoruz, Ashab kiramin ruhlarina hediye ediyoruz, Abdulkadiri Geylani Hz. Lerinin ruhuna, imamimiz imamı Azam Ebû muhammed Hanife'nin ruhuna, silsile-i aliye alimlerinin ruhuna, velilerin evliyalarin ruhuna, şehitlerimizin ruhuna hediye ediyoruz, bu dünyadan gocmus olupta ardında iyilik dua edeni kalmamış ummetin güzel olanlarının ruhuna, Hz Adem As. dan bu yana bütün atalarimizin dedelerimizin ninelerimizin, uzak yakın bütün akrabalarimizin ruhuna, Anne ve Baba amca hala dayı teyze bütün akrabalarimizin ruhuna, tüm ümmetin ve inananlarin ruhuna hediye ediyoruz sen kabul et ya Rabbi, Dünyamız ve ahiretimizde bizlerden affini afiyetini merhametini rahmetini bolluk ve bereketini bizlerden esirgeme, bizleri her türlü kötülük ve kötülüklerden şeytanın şerrinden büyük küçük bütün günahlardan koru Allahım, bizleri ve çocuklarımızı ve kıyamete kadar olan tüm zurriyetimizi senin yolunda giden imarlı ve salih kullarından eyle bizleri, dünyamız ve ahiretimizde bizleri amelimizle başbaşa bırakma ya Rabbi, yükümüz ağır, yüzümüz karadir Allahım, hakkımızda hayır olanları ihsan eyle, hayr olarak ihsan eylediklerinide gönlumuze razı eyle, bu mübarek gece ve bütün mübarek isimlerin adı ve yüzü suyu hürmetine bizleri affeyle, bütün dualarimizi kabul eyle ya RAHIMU RAHMAN, AMİN

REGAİP KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.
 
Son düzenleme:

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Katılım
24 Kas 2018
Mesajlar
2,867
Tepkime puanı
3,693
Puanları
23
Konum
Galatia
Cümle ümmeti Muhammedin Regaip kandilini kutluyorum. Rabbim Üç ayları hakkıyla değerlendiren, kendini affetirmeyi başaran kulların zümresine cümlemizi nail eylesin. Amin..
 

aykesdan

Member
Katılım
28 Eki 2023
Mesajlar
55
Tepkime puanı
87
Puanları
4
Müslüman aleminin Regaip Kandilini kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. Bu gecenin hürmetine defineci kardeşlerime hayırlı bol kazançlar diliyorum. Rabbim Mübarek Ramazan ayına kavuşmayıda bizlere nasip eylesin.
 

Amisos

Bilgili Üye
Katılım
1 Şub 2017
Mesajlar
484
Tepkime puanı
217
Puanları
7
3 aylarda ibadet edeceğiz diye BİDAT da işlememeye dikkat etmek gerek ..
1.bidat kandil kelimesi osmanlıdan kalma
2 .bidat bu aylara has ve özel bir namaz yok
ALLAH'ın C.C. indirdiği peygamberin (s.a.v) bildirdiği din üzere olmazsak milletin getirdikleri bidat lara uyarız her bidat delalettir her dalalet de ateştedir .
Regaib gecesi kandili deyil
Beraat kandili deyil gecesi
Hiç miraç ve kadir gecelerine kandil denildiğini duydunuz mu ...
İSLAM'ı yok etmek için bozmak için uğraşan düşmanlar bir çok başarıya ulaştılar dini tahrif ettiler bizler de atalarımızdan gelen lere uyarsak hata yaparız sevap kazanalim derken günah sahibi oluyoruz TEVHiD bizim bildiğimiz atalarımızın bildirdiği din deyildir
TEVHiD ALLAH'ın bildirdiği din dir
TEVHiD ALLAH'ın şeriatıdır kanun ve yasası
Din bambaşka bir şey bizim yaşantımız daha başka bir şey toplum kendini müslüman sanıyor anma bilmiyor ki deyil ler din nasıl başka bir boyut ise müslüman olmakta çok farklı anlatması zor anma gerçek ler bunlar
 

saftilki

Moderatör
Moderatör
Katılım
5 Eyl 2016
Mesajlar
1,053
Tepkime puanı
598
Puanları
14
cümleten hayırlı kandiller
 
Üst