Roma Dönemi Lahitler

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
Dionysos yunan mitolojisinde şarap, bereket ve bitki tanrısıdır.Lahit üzerinde sol tarafta Dionysos panterlerin çektiği bir arabaya biniyor takipçileri ve aslanlar, filler zürafa ve diğer egzotik hayvanlar.Sağdaki ağaçta bir kuş yuvası gizlenmiştir aynı ağaçta bir yılan kertenkele peşinde.Lahit kapağında Dionysosun doğumu ve satir başları uç kısımlarda mevcuttur.( Satir, Antik Yunan mitolojisinde yer alan yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi. Roma mitolojisindeki karşılığı faundur. Çoğunlukla gövdelerinin belden üstü insan, belden aşağısı ise teke biçimindedir)

Lahitin Yandan Görünüşü

Dionysosun doğuşunu gösteren lahit.Çocukluk Çağı Lahit olarak da adlandırılan bu lahit üzerindeki tasvirlerde sol tarafta yeni doğan tanrı bir su perisi tarafından emzirilir ve gelecekteki öğretmeni silenus ve etrafındaki çocuğun da ilk hamamı için bir havza hazırlayan diğer görevliler tarafından çevrelenmiştir. Tanrının en sevdiği hayvan olan bir panter yavrusu yere oturmuş. Sağda sarhoş yaşlı bir adam tanrının doğuşunu kutluyorlar.

Persephone Hades tarafından kaçırılması lahit üzerinde işlenmiş.Lahit üzerinde kanatlı tanrıçalar köşelerde şahsiyetler tarafından tutulan çelenkler ve yanlardaki Eros figürleri taçlı bir tanrının (solda) ve genç bir kızın (sağda) büstleri.Lahit ön taraf drama arka taraf komedi türündedir.Kapak her iki ucunda bir alınlıklı (üçgen üçgen) bir tapınak çatısı şeklini almıştır.

Zafer temsili işlenmiş başka bir lahit.Lahit yüksek kabartmayla oyulmuş zafer tutma standartlarının iki figürünü ve bir Gorgonun başı ile süslenmiş büyük bir kalkanı kuşatmış yok olan barbar mahkumları temsil eden figürler. Her iki mahkum da kadın sağdaki kişi keder içinde kaybolmuş gibi görünürken, soldaki gururla başını kaldırmış. Köşelere doğru, büyük Eros figürleri defne çelenkleri taşır. Kapak ön tarafında kanatlı eros figürleri alttaki sahneyi taklit ederken yaşamın ölüm üzerindeki zaferini kutluyor.

Zeusun oğulları olarak bilinen ikizler lahit üzerinde Castor ve Pollux,kral Leucippusun kızlarıyla evlenmişler lahit üzerinde karışıklık içinde kızları ele geçirmişler.Kapak üzerinde sağ ve solda büyük satir kafaları.

Soylu bir kadının lahiti ( MÖ 150-140 )

Dionysos kültü ile ilgili kabartma bezemeli roma dönemi lahit.

Vahşi görünümlü aslanların kafaları olan mermer çizgilli lahit.

Selene ve Endymion efsanesi ile mermer lahit.Kapağın ortasındaki yazıtta bu oluk şeklindeki lahitin Aninia Hilara tarafından elli yıl on ay yaşayan Arria adlı bir kadına adanmış olduğunu yazıyor. Arrianın portresi yazıtın sağ tarafında gösterilmiş.Alt tarafta ay tanrıçası Selene ve Endymion figürleri.Lahitin sol tarafında yükselen bir helios ve güneş tanrısı ve sağ tarafta.

Mermer lahit üzerinde uzanmış çift figürü.Çıplak adam uzun bir kamış tutar ve yanında kertenkele benzeri bir yaratık çömelir. Kadın bir çelenk ve iki demet buğday, yeryüzü tanrıçası Tellus'un niteliklerine sahiptir. Ayaklarında, arkasında küçük bir eros figürü vardır.Lahit kapağında kadın figürü kafası bitmemiş yarımdır.Adam daha önce ölmüş kadın öldükten sonra kimse tamamlama yapmamış.

Çelenkli mermer lahit üzerinde Theseus ve Ariadne efsanesi.

sandalci14

Operatör
emeğine sağlık üstad bu güzel görseller ve bilgiler için.bu eski yunan çok ilgimi çeker romadan daha çok,gizemli tanrıları ,altı at keçi üstü insan heykelleri yaratıkları....esrarengiz bir medeniyet..

vakko

emeğine sağlık üstad bu güzel görseller ve bilgiler için.bu eski yunan çok ilgimi çeker romadan daha çok,gizemli tanrıları ,altı at keçi üstü insan heykelleri yaratıkları....esrarengiz bir medeniyet..
Eşkiya işinden iyidir antik greek mitolojisi.Bu alanda heryerde karşınıza çıkabilir.Roma bizans dönemlerinde.İsrailde bile yunan mitolojik tanrılarının figürleri olan yeraltı kiliseleri bulunmuştu.Okumak araştırmak iyidir ustam her zaman sonuca götürür.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
@vakko ustam tesekkurler gorseller super...
dòkůmcu kamil abinin yaptiklarina hic benzemiyii bunlar

vakko

@vakko ustam tesekkurler gorseller super...
dòkůmcu kamil abinin yaptiklarina hic benzemiyii bunlar

geçen girdin kanımıza lahit diye diye rüyamda 2 gün önce lahit gördüm.Hüsamettinin tayfası gelsin lahit ve kapağını görsün.

Mal bulanındır

geçen girdin kanımıza lahit diye diye rüyamda 2 gün önce lahit gördüm.Hüsamettinin tayfası gelsin lahit ve kapağını görsün.
valla abi masumum olani soyluyom..
elin oglu yesil lahit zumrut cam lahit sayikliyi.kimsede demiyiki ulan vicdansiz antik cagda cam mi vardi cam isciligimi..

Mal bulanındır

@vakko ustam bana kafayi yedirtcekler.misirda bulunmus getirilmis tabnid lahdinin ustunde .
benim mezarodami lahdimi acmayin altin gumus define yok ben sadece mezarda yatiyom allah belanizi versin
beni rahatsiz etmeyin .yaziyiimis.yaw ben yemedimde iste bi sana danisayim dedim bu beddua eden lahiti..yarildim resmen gulmekden.

vakko

@vakko ustam bana kafayi yedirtcekler.misirda bulunmus getirilmis tabnid lahdinin ustunde .
benim mezarodami lahdimi acmayin altin gumus define yok ben sadece mezarda yatiyom allah belanizi versin
beni rahatsiz etmeyin .yaziyiimis.yaw ben yemedimde iste bi sana danisayim dedim bu beddua eden lahiti..yarildim resmen gulmekden.

Usta ben türkiyedeki palavra haberleri okumuyorum.En sonki hitit dönemi külçe haberinden sonra.Yurt dışı daha sağlam gerçek haberleri takip ediyorum.Paylaştığın haber için yurt dışı türkiyede bulunan lahit hakkında yapılan açıklama için ne yazmış okuyalım.

Bu lahit 1887'de keşfedildi ve daha önce kusurlu bir çeviriye dayanan Tabnit Lahit olarak da adlandırılır. Şimdi İstanbul Arkeoloji Müzesinde.Lahitin üzerindeki yazının içeriği ;
Bu metin, Ayu'nun (Ishtar, Inanna, Athena-Artemis, Hathor) hilal ay güçlerinin bir kuraklık sırasında güçlerine müdahale eden diğerlerine karşı bir savunmasıdır. Kadim Pagan Paradigmasının orta katmanının rehberlik gücüdür ve bu nedenle ilahi ağın bağlantılarını düzenleme eylemidir.

sandalci14

Operatör
batıdaki müzelerin tamamına yakını ya bizim yada mısır firavunlarının mallarıyla dolu,daha sonrada işgalden sonra ırak müzeleri ve suriyeyi taşıdılar, yunanistanın bikaç eserini götürdü ingiltere halen uğraşmakta.(partenon heykelleri).oysaki bizim sadece truva hazinesi tüm yunan müzelerinden değerli idi..

nathandrake

Aktif Üye
Bir bunlara bakıyorsun bir de 4.5 luk depremde yıkılan binalarımıza yıl olmuş 2020 medeniyet ilerliyor gerçekten....!!!

KULT

Aktif Üye
Emeğine sağlık ustam. Lahitlerin üzerindeki işlemeler gözüme figür değilde dolar işareti gibi görünüyor. Her nedense.