Roma dönemi taş yıgma mezarlar

Tastan

Editör
Tüm site sakinlerine selamlar saygılar sevgiler hakim bir dagın antik yaşam alanının dogu kanadında buyukçe bir düzlükte 15 kadar küçüklü büyüklü yıgmalar var sanırım birkaçtanesi cökmeler yapmış butur yapılarda nasıl bir yol izlenmelidir.?roma dönemi çakıl taş yıgma mezarları hakkında tecrübe edilmiş bilgilere ihtiyacım var ilgili ustaların yardımlarını bekliyorum hayırlı bereketli günler diliyorum .SELAMETLE

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Benim gezdiğim yerlerde de o dediklerinden çok var.
Bir çoğunu kontrol ettim içlerinde metal yok.
Toprak karışımlı veya sadece taş yigmalarin da bir çoğu bomboş.
Farklı olanların iki şekilde olduğunu gördüm.
1.si , zirvedeki yalniz bırakılmış en geniş yığma,
2.si, zirvenin altında uçuruma en yakın düzlükte zemin altı oda mezar oluyor ve bunlarda sağlam güzel sinyaller olma ihtimali çok kuvvetli.
Yigmalar derin , düzlüktekiler daha sığ gibi duruyor.
Yapılması gereken iş;
Yigmalarda alan taraması yapılıp, metal varlığına ve çeşitliliğine bakılacak.
Yigmalarin alt tarafında manzaralı düzlüklerde de yine alan taraması yapılıp oda aranacak ve içinde metal var mı diye bakılacak.
Derinlik, ebat, metalin cinsi ve işin risk getir götürüsü değerlendirilip aksiyon alınacak.
Rast gelsin..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Düşündüğüm geniş yığmalı taşlar ise bu yığının sağında solunda bir sunak varmı?
Ayrıca roma dönemi olabilir ama roma olduklarını pek düşünmüyorum.

Apollon01

Moderatör
Moderatör
@Tastan ustam güzel bir konuya temas ettiniz, aslında bu tür ekilip biçilen bir arazi değilse, yani tarımla alakası yok ise ve yerleşim yeri bozuntusu harabelik değilse ortada mezar veya benzeri bir yapı olabileceği aklageliyor, ne olabilir, mezar olabilir, oda olabilir, lahit olabilir, ya da gömü olabilir, alanda arge mizi güzel yaparsak bir şeyler yakalamak mümkündür, sizbir de resim varsa koyun bir zahmet , kolay ve rast gelsin inşallah

Tastan

Editör
Benim gezdiğim yerlerde de o dediklerinden çok var.
Bir çoğunu kontrol ettim içlerinde metal yok.
Toprak karışımlı veya sadece taş yigmalarin da bir çoğu bomboş.
Farklı olanların iki şekilde olduğunu gördüm.
1.si , zirvedeki yalniz bırakılmış en geniş yığma,
2.si, zirvenin altında uçuruma en yakın düzlükte zemin altı oda mezar oluyor ve bunlarda sağlam güzel sinyaller olma ihtimali çok kuvvetli.
Yigmalar derin , düzlüktekiler daha sığ gibi duruyor.
Yapılması gereken iş;
Yigmalarda alan taraması yapılıp, metal varlığına ve çeşitliliğine bakılacak.
Yigmalarin alt tarafında manzaralı düzlüklerde de yine alan taraması yapılıp oda aranacak ve içinde metal var mı diye bakılacak.
Derinlik, ebat, metalin cinsi ve işin risk getir götürüsü değerlendirilip aksiyon alınacak.
Rast gelsin..
Kıymetli ustam öncelikle hayırlı akşamlar diliyorum benim bahsettigim yıgmalarda anlattıgınız durumlar mevcut zirvenin altındaki tek düzlükte iç kısımlarda sadece taslardan oluşan küçük ve orta ölçekli yıgmalar bu düzlügün kuzeyinde ucta duran toprak karışımlı büyükçe bir yıgma mevcut manzaraya hakim fakat en cok ilgimi çeken düzlügün dag yamacına dogru yani batısındaki 10×40 gibi ölcüye sahip olan ve toprakla karısık tonajlık kayalarla döşenmiş yıgma dikdörtgen yapıda bu yapılardaki olası girişler yada yöntemleri nelerdir merakım budur selametle

Tastan

Editör
Düşündüğüm geniş yığmalı taşlar ise bu yığının sağında solunda bir sunak varmı?
Ayrıca roma dönemi olabilir ama roma olduklarını pek düşünmüyorum.
Çok detaylı inceleyemedim fakat yıgmaların üzerinde yada bir köşesinde derin murc izleri olan ve farklı ölcülerde işçilik görmüş üçgen kare tarzı kabartmalar mevcut bu işçilikli kayalar yıgmaya göre buyuk ve insan gücü yetmeyecek boyutlarda

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Kıymetli ustam öncelikle hayırlı akşamlar diliyorum benim bahsettigim yıgmalarda anlattıgınız durumlar mevcut zirvenin altındaki tek düzlükte iç kısımlarda sadece taslardan oluşan küçük ve orta ölçekli yıgmalar bu düzlügün kuzeyinde ucta duran toprak karışımlı büyükçe bir yıgma mevcut manzaraya hakim fakat en cok ilgimi çeken düzlügün dag yamacına dogru yani batısındaki 10×40 gibi ölcüye sahip olan ve toprakla karısık tonajlık kayalarla döşenmiş yıgma dikdörtgen yapıda bu yapılardaki olası girişler yada yöntemleri nelerdir merakım budur selametle
Manzaralı düzlükte oda mezar varsa, dediginiz ölçülerde belli belirsiz kaya/kayalar olması olasıdır. Genelde çok dikkat çekmez bu kayalar. Kisa bir tünelle odaya bağlanıyor olabilir.1-1,2 m gibi.
Giriş uygunsa güneye bakma ihtimali yüksektir.
Her halükarda alan taranır, metal tespit edilir. Tespit edilen metalin boşlukta mi olduğuna bakılır. Boşluk ise dolgu olan yer bulunur. Giriş netleştirilip gerekli tüm tespitler yapılıp aksiyon alınır.
Cihaz ya da çubuk ustası olmadan, NET TESPİT yapmadan tahmini işe kalkışmak bıktırır, yıldırır, şevk ve direnç kırar.
Tespit, tespit, tespit - emin olmak = işlem
Rast gelsin..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Çok detaylı inceleyemedim fakat yıgmaların üzerinde yada bir köşesinde derin murc izleri olan ve farklı ölcülerde işçilik görmüş üçgen kare tarzı kabartmalar mevcut bu işçilikli kayalar yıgmaya göre buyuk ve insan gücü yetmeyecek boyutlarda
Yakın zamanda resimlerinide görebiliriz inş.

Bahhalebah

Aktif Üye
@Tastan ustam yışmalar zor iştir yukarıda bir ustamızda bahsetmiş bir tane oda dolu olur o nada tünel ile gidilir bir birine bağlantılıdır blok blok büyük düz kesimli kayalar çıkar tam gidiş tünelini yada bekçi mezarını bulman lazım bir çubukçu dan faydalanırsan girişi sadece düz tel ile arattır daha sağlam iş yapar rast gelir inşallah