Şarap oyması olan yerlerde dikkate değer ne olabilir?

uçanhollandalı

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Daha önce bu bölgedeki oymaları başka bir konu içinde paylaşmıştım.O zamanlar mezar oyması olduğunu düşünüyordum.Daha sonra yaptığım inceleme sonucunda bunların şarap oyması olduğuna karar verdim.Çünkü oymaların içi küp gibi bombeli.Ağız kısmı dar ama içeriye doğru yanlar bombeli bir şekilde genişliyor.Ve oldukça da derinler.70-80 cm civarında.
Bunların şarap için yapılan oymalar olduğunu düşünürsek,çevrede dikkate değer birşeyler olabilir mi? Mesela şarap mahzeni gibi.

timur964

konularim
Süper Moderatör
fındık bölgesinde şarap oyması uygun olmamış ama yinede alçak ve yüksek istikametlerini büyükten küçüğe doğru araştır hayırlısı

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
ustam, sizin şarap oymalarının etrafına dikkatli baktığımızda
bir daire içine alınmış. etrafında kanal şeklinde oyma var
yüksek seviyeli güzel mezarlardan bahseder

çevrede biraz daha dikkatli ufak bir araştırma ve fotoğraflamalar yapmanız gerekiyor

selametle

uçanhollandalı

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
fındık bölgesinde şarap oyması uygun olmamış ama yinede alçak ve yüksek istikametlerini büyükten küçüğe doğru araştır hayırlısı
Ne demek istediğinizi tam anlamadım ama bu oymaların yapıldığı zamanlarda buraların fındık bahçesi olduğunu sanmıyorum.Çünkü karadenizde fındık bahçeleri cumhuriyetin ilanından sonra kurulup kültüre alınmıştır.

ustam, sizin şarap oymalarının etrafına dikkatli baktığımızda
bir daire içine alınmış. etrafında kanal şeklinde oyma var
yüksek seviyeli güzel mezarlardan bahseder

çevrede biraz daha dikkatli ufak bir araştırma ve fotoğraflamalar yapmanız gerekiyor

selametle

Bende daha önce mezar üzerinde çok durdum,ama mezar oymaları böyle küp gibi dışa bombeli oluyor mu? Ağız kısmına hiç dikkat etmemiştim doğrusu.O kadar otun yaprağın arasında dikkatinizden kaçmamış.Ustalık böyle birşey işte :)

timur964

konularim
Süper Moderatör
fındık üzerinde durma bölgede üzüm uretimi iklim koşullarından öturu yapılmadığında sarap çukuru olmadığını anlatmaya çalışmıştım

uçanhollandalı

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
fındık üzerinde durma bölgede üzüm uretimi iklim koşullarından öturu yapılmadığında sarap çukuru olmadığını anlatmaya çalışmıştım
Şimdi anladım hocam:)
Haklısınız.Karadeniz sahili bağcılığa elverişli iklime sahip değil.Ama bir üzüm var ki sadece bu bölgede yetişiyor.İsabella,namı-ı diğer kokulu üzüm.Doğu karadeniz sahil şeridinde doğal olarak ağaçlara sararak yetişen yoğun aromalı bir üzüm.Bu üzüm Moldovya'da da çok yetişir.Ve şarabı da bolca yapılıp tüketilir.Ayrıca bu üzümün şarabının çok güzel olduğunu duydum.
Eskiden karadeniz sahilinde,bazı bölgelerde üzüm yetiştirilip,şarap üretilip,ticareti yapıldığı söyleniyor.Belkide isabella üzümüdür.

Şu üzüm:

Son düzenleme:

timur964

konularim
Süper Moderatör
afiyet olsun bereketli olsun işallah

fanatik61

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi anladım hocam:)
Haklısınız.Karadeniz sahili bağcılığa elverişli iklime sahip değil.Ama bir üzüm var ki sadece bu bölgede yetişiyor.İsabella,namı-ı diğer kokulu üzüm.Doğu karadeniz sahil şeridinde doğal olarak ağaçlara sararak yetişen yoğun aromalı bir üzüm.Bu üzüm Moldovya'da da çok yetişir.Ve şarabı da bolca yapılıp tüketilir.Ayrıca bu üzümün şarabının çok güzel olduğunu duydum.
Eskiden karadeniz sahilinde,bazı bölgelerde üzüm yetiştirilip,şarap üretilip,ticareti yapıldığı söyleniyor.Belkide isabella üzümüdür.

Şu üzüm:
[MENTION=4259]uçanhollandalı[/MENTION] Ustam tespitlerinde son derece haklısın,
Bende bir Karadenizli olarak ufak bir katkıda bulunmak istedim,
Eskiden karadeniz bu kadar yeşil değilmiş,resimdeki kokulu üzüm ve diğer bölgeye has üzümler çok yetişirmis.
Ben bu üzümün ezilip şıra yapılan yerlerini bizzat gördüm.Senin resimdeki oymalar gibi değil tabi,
Hatta sert topragın içini büyük küp gibi oyup içinide sıvayıp şarap saklanan yerleri de gördüm.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Şarap kafa yapar.
Uzak durun:))
Faydasi yok
Zarari coktur.

adil_e

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşım mrb. şarap oymalarında üzüm suyunun akması için düzgün kanallar olması gerekir. şarap oymaları farklı olmaklı birlikte genelleme yapacak olursak derin oymalar değillerdir. senin resimlerini yüklediğin oymalar derin olmakla birlikde üzüm suyunun akması için herhangi bir düzgün kanal da görünmemektedir. bundan dolayı şarap yapımında kullanıldığını düşünmüyorum. çubuk yada cihazın varsa yakın etraflarında boşluk tespiti yap derim. son olarak yoksunları temizlersen olayın ne olduğu daha da belirginleşir görüşündeyim.

Son düzenleme:

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
arkadaşım mrb. şarap oymalarında üzüm suyunun akması için düzgün kanallar olması gerekir. şarap oymaları farklı olmaklı birlikte genelleme yapacak olursak derin oymalar değillerdir. senin resimlerini yüklediğin oymalar derin olmakla birlikde üzüm suyunun akması için herhangi bir düzgün kanal da görünmemektedir. bundan dolayı şarap yapımında kullanıldığını düşünmüyorum. çubuk yada cihazın varsa yakın etraflarında boşluk tespiti yap derim. son olarak yoksunları temizlersen olayın ne olduğu daha da belirginleşir görüşündeyim.

@
uçanhollandalı kanal oymanın etrafındaki halkaya yapılmış. Oymanın kendisi için değil. Temizleyip yeniden fotoğrafla ustam.

sevgiler.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Pontus krallığının inanışlarına göre Tanrı veya Tanrıçaları öfkelendirecek bir davranışta bulunmanın cezası hastalık yada ölümdü. Böyle bir günahı işleyen birisinin yapması gereken ilk şey tapınakların talep ettiği ağır bir maddi bedel karşılığında Tanrıları yatıştırmaktı. kurban kesmek, ŞARAP sunmak gibi... Yani şarap sunağı ise orda tapınak olmalı.

NURUM52

Moderatör
Moderatör
açılmış kasa olma ihtimalinide göz önünde bulundur bence