Selam Ustalar. Sizce burası nedir? işe yarar mı?

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
@timur07

hoş geldin
iyi formalar
fotoğraflar ve videon
buranın yaşanmışlık, bir yapı harabesi

konu hakkında biraz daha bilgi verirseniz
sizde sonuca daha hızlı ulaşırsınız
bu yapı haricinde gördükleriniz
yapı, mezar, mezar işareti
kuyu, sunak vb
yapının konumu, ova, yayla, tepe sırtı
geçmişte yaşayan, yaşamış olan milletler kimler gibi

selametle

timur07

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
@timur07

hoş geldin
iyi formalar
fotoğraflar ve videon
buranın yaşanmışlık, bir yapı harabesi

konu hakkında biraz daha bilgi verirseniz
sizde sonuca daha hızlı ulaşırsınız
bu yapı haricinde gördükleriniz
yapı, mezar, mezar işareti
kuyu, sunak vb
yapının konumu, ova, yayla, tepe sırtı
geçmişte yaşayan, yaşamış olan milletler kimler gibi

selametle

Hoşbulduk teşekkürler,
20 mt. kadar üstte bir yapı daha var. Duvarları duruyor ince ilginç bir yapı. yani 4mt. - 2 mt. gibi. kesme taşlarla yapılmıs.
Hangi dönem olduğunu bilmiyorum.
Dağın eteğinde ormanlık bir alan. Düzlük değil yamaç.
300 - 400 mt. yukarıda bir yapı daha var. O yapıda oyma taşlar var. Oranın fotolarına linkten ulaşabilirsiniz: https://definesohbeti.com/fotografli-define-isaretlerinize-yorumlar/39577-ustalar-burasi-horasan-kaplama-mi-acaba.html
Ve biraz daha üstte 1 ya da 2 tane lahit mezar var. o civarda odalar varmış arkadaşımın söylediğine göre ama ben odaları görmedim. Lahitleri de uzun zaman önce görmüştüm.
Bu bölgede çok fazla kiremit kırıkları var. hatta bir tane testi sapı dikkatimi çekti. Burguluydu daha önce görmediğim bir şekilde.
Bir de Alttaki taş var. Tünel gibi olan yapının 20 mt. aşağısında.
Saygılar.

4.jpg

cinahmet

Aktif Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Başkan senin 3 başlığını da okudum ve yer çok güzel, her yer işaret kaynıyor, fakat fazla kurcalanmış yerleri değiştirilmiş yıkılmış dökülmüş gibi, pulse sistem makina yardımı alıp çok sağlam ve istikrarlı çalışmalısınız, nasibinizde varsa eğer buradan boş dönmezsin diye düşünüyorum, diğer konularını da işin içine katarak söylüyorum güzel bir yaşam alanı, demiri çivisi de bol olur gibi :) rastgele, selametle

timur07

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Başkan senin 3 başlığını da okudum ve yer çok güzel, her yer işaret kaynıyor, fakat fazla kurcalanmış yerleri değiştirilmiş yıkılmış dökülmüş gibi, pulse sistem makina yardımı alıp çok sağlam ve istikrarlı çalışmalısınız, nasibinizde varsa eğer buradan boş dönmezsin diye düşünüyorum, diğer konularını da işin içine katarak söylüyorum güzel bir yaşam alanı, demiri çivisi de bol olur gibi :) rastgele, selametle
Sunu nişi başlığı bu bölgede değil sadece. 6 km. kadar mesafede. Bu bölge de burası var. Üstünde horasan kaplama gibi bir kaya var. Onun ustunde kare oymaların olduğu iki kaya var. daha üstte güzel lahit mezar var. yani kırmasalar güzelmiş. etrafında henüz göremediğim oda kalıntıları var.
Taşlar yerinden oynamış ama ben araştırma yapıldığını düşünmüyorum. hiç kazılmış yer yok. Bölge çok geniş. Farmet marka dedektörle iyice inceleyeceğiz. Pulse sistem derin makina oluyor heralde? ondan yok maalasef :S Birde göktürk vlf aldık. Satanın Allah belasını verir inşallah.

tatar26

Super Moderator
Süper Moderatör
senin bu yer han hamam modunda bir yer olmalı kısaca yaşanmışlık var burada döküntü para bulma ihtimalin çok yüksek birde bu resimdeki işaretlerden bulursan mezarda bulursun

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Hoşbulduk teşekkürler,
20 mt. kadar üstte bir yapı daha var. Duvarları duruyor ince ilginç bir yapı. yani 4mt. - 2 mt. gibi. kesme taşlarla yapılmıs.
Hangi dönem olduğunu bilmiyorum.
Dağın eteğinde ormanlık bir alan. Düzlük değil yamaç.
300 - 400 mt. yukarıda bir yapı daha var. O yapıda oyma taşlar var. Oranın fotolarına linkten ulaşabilirsiniz: https://definesohbeti.com/fotografli-define-isaretlerinize-yorumlar/39577-ustalar-burasi-horasan-kaplama-mi-acaba.html
Ve biraz daha üstte 1 ya da 2 tane lahit mezar var. o civarda odalar varmış arkadaşımın söylediğine göre ama ben odaları görmedim. Lahitleri de uzun zaman önce görmüştüm.
Bu bölgede çok fazla kiremit kırıkları var. hatta bir tane testi sapı dikkatimi çekti. Burguluydu daha önce görmediğim bir şekilde.
Bir de Alttaki taş var. Tünel gibi olan yapının 20 mt. aşağısında.
Saygılar.

Ekli dosyayı görüntüle 146490
iki yapıdan bahsediyorsun
tünelden bahsediyorsun
lahit mezarlardan bahsediyorsun
iki dakika güzelce düşün
peki bana şunu söylermisin
hangi yapı doğu batı uzantılı ?
bunu söylersen, bir adım daha yaklaşmış oluruz

timur07

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
iki yapıdan bahsediyorsun
tünelden bahsediyorsun
lahit mezarlardan bahsediyorsun
iki dakika güzelce düşün
peki bana şunu söylermisin
hangi yapı doğu batı uzantılı ?
bunu söylersen, bir adım daha yaklaşmış oluruz

toprak yol var
yolun solu komple odalar olduğunu düşünüyorum (uzaktan görünen) ama o tarafı henüz incelemedim.
Sağda üstteki taş var. ortasında kare oyma olan.
Buradan batıya 50 mt. gidince bu paylaşımdaki yapı var. En üstteki fotolar.
10 mt. üstte (batıya doğru gidince) bir yapı daha var. Bunun gibi sıvalı değil. kesme taşlardan yapılmış bir yapı. 4mt. ye 2 mt. gibi biçimsiz bir yapı.
300 mt. kadar yukarıda (batıda) bir oda var. duvarları pek belli olmuyor ama kapı kolonu duruyor. Odanın içinde 2 kaya var. kayalardın ortası kare ve dikdörtgen oyma. Onların videosunu bu linkden izleyebilirsiniz. üzerinde kare oyma olan taÅŸlar - YouTube
Yine batıya gidince tam hatırlamıyorum ama 100 - 200 mt. civarı, 1 ya da 2 tane üzerinde geyik figürü olan lahit mezar var. Ben lahitlerin yanına 7 - 8 ay önce gitmiştim. Bu bölgeye son 15 günde 3 kere gittim.
Odanın ve lahitin olduğu tarafta güney taraflarında oda kalıntıları varmış arkadaşımın söylediğine göre. Benim gördüğüm güneyde 200 mt. kdr ileride mağaralar var. uzaktan doğal görünüyor ama oralarında incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Tek dezavantajımız arazi çok engebeli ve ağaçlık. yoksa komple heryerini inceleyip lahitlerin mağaraların fotolarını çekicem.

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
toprak yol var
yolun solu komple odalar olduğunu düşünüyorum (uzaktan görünen) ama o tarafı henüz incelemedim.
10 mt. üstte (batıya doğru gidince) bir yapı daha var. Bunun gibi sıvalı değil. kesme taşlardan yapılmış bir yapı. 4mt. ye 2 mt. gibi biçimsiz bir yapı.
300 mt. kadar yukarıda (batıda) bir oda var. duvarları pek belli olmuyor ama kapı kolonu duruyor. Odanın içinde 2 kaya var. kayalardın ortası kare ve dikdörtgen oyma. Onların videosunu bu linkden izleyebilirsiniz. üzerinde kare oyma olan taÅŸlar - YouTube
Yine batıya gidince tam hatırlamıyorum ama 100 - 200 mt. civarı, 1 ya da 2 tane üzerinde geyik figürü olan lahit mezar var. Ben lahitlerin yanına 7 - 8 ay önce gitmiştim. Bu bölgeye son 15 günde 3 kere gittim.
Odanın ve lahitin olduğu tarafta güney taraflarında oda kalıntıları varmış arkadaşımın söylediğine göre. Benim gördüğüm güneyde 200 mt. kdr ileride mağaralar var. uzaktan doğal görünüyor ama oralarında incelenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Tek dezavantajımız arazi çok engebeli ve ağaçlık. yoksa komple heryerini inceleyip lahitlerin mağaraların fotolarını çekicem.

şu bahsettikleri toparlar isek
sen, bir kilisenin etrafında geziniyorsun
kilise, papaz evi
papaz lahitleri
odalar vb
incelemelerini yapar iken buna göre yapmalısın
bir kaç kilise krokisi incele ve o krokileri
arazide oturtmaya çalış
yerin çok çok güzel
rast gele
selametle

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
merhaba
opus yöntemi ile örülmüş bir yapı bu yöntem doğal afetlere karşı vs sağlam durabilmesi için yapılır genelde ambar kiler olarak kullanıldığı gibi küçük yerleşimlerde habis olarakda kullanılırdı.
bahsettiğiniz oyma ise payandalı iskele yani hem yapıyı yapmak hemde bu oval şekli vermek için kurulan iskele oyukları olabilir detaylı foto şart etraf ile ilgili

timur07

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Bu kadar büyük yerin mezarlığı yok mu?

Opus yöntemi de neymiş diyip google a yazdım. Öpüş tekniklerinden başka birşey çıkmadı. Konu dağılıp gitti. :zuhaha:

Bu yerin güneyine doğru gittikçe 2 - 3 km. boyunca sürekli odalar devam ediyor.
yüzlerce yer gezdim burası kadar büyük (Geniş) bir yaşantı az gördüm.
O kadar insan yaşamış bunların mezarları neredeymiş onu anlayamadım bir türlü.
Sadece en üstte 1 ya da 2 tane lahit.
Başka mezar yok çevrede ona şaşıyorum.

Kullanıcı

Moderatör
Moderatör
Opus yöntemi de neymiş diyip google a yazdım. Öpüş tekniklerinden başka birşey çıkmadı. Konu dağılıp gitti. :zuhaha:

Bu yerin güneyine doğru gittikçe 2 - 3 km. boyunca sürekli odalar devam ediyor.
yüzlerce yer gezdim burası kadar büyük (Geniş) bir yaşantı az gördüm.
O kadar insan yaşamış bunların mezarları neredeymiş onu anlayamadım bir türlü.
Sadece en üstte 1 ya da 2 tane lahit.
Başka mezar yok çevrede ona şaşıyorum.
Aradan çok uzun zaman geçtiğini unutma ustam. Toprak üstünde kalmaz mezarlar. Ayrıca mezarları bizim yaptığımız mezarlar gibi düşünme.

Doğa, yapıcılığını ve yıkıcılığını aynı anda sergiler. Biz de her iksinden aynı ölçüde faydalanır veya zararlanırız.

Sevgiler.

ragıp

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
toprak yol var

ustam
bak bu yukarıda yazdıkların çok önemli emareler
iki tane yapı var, bu yapıların içinde boşluk bakmalısın
çubuk kullanabiliyorsan çubuk ile
çubuk tecrubem yok der isen, bir balta sapını yere sertçe dik olarak vurarak
her iki bina kalıntısı içinde de boşluk tesbiti yapmaya çalış.

ustam, bu yapılara pek uzak olmasa gerek birde yığma mezar olmalı
bu mezarda bu bölgedeki en önemli üçüncü yer diyebilirim

aşağıda mağaradan bahsetmişsin.
o mağara, kilisenin altına kadar gider.
papaz zorda kaldığı zaman, kaçabilmesi için yapılmış bir tünel

yine lahitlerden bahsetmişsin. o lahitler sıralıdır
her zaman, tek sayıllıdır, yani 3 adet, 5 adet gibi ve
aralarındaki mesafe aynıdır
diğer lahitleri bulman, bu bilgiler ışığında zor olmasa gerek

o lahitlerin üzerindeki ceylanların resmini görmek isterim

rast gele
selametle

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
cubugu alcan yapının altında boşluk tespit edecen o kadar basit resim cekerken uzaktan cek birkactane yerin arazi yapısını görelim daha iyi olur

Defineci41

Yeni Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Kardeş iyice araştırma yap orada mezar olabilir